Wpis z mikrobloga

Mirki, mam przesyt komputera i szukam gry planszowej.

Od lat nie grałem w żadną planszówke. Szukam gry dla 2 osób przy której można miło spędzić deszczowy wieczór. Bardzo zależy mi na takiej, która nie nudzi się po kilku rozgrywkach, a można z niej czerpać przyjemność przez dłuuugi czas.

Wydaje mi się, że warto zacząć od najbardziej znanych tytułów :) Sugerując się liczbą opinii na ceneo znalazłem te, ale wiem, że tytułów na rynku jest wiele:

1. Wsiąść do pociągu: Europa
2. 7 Cudów Świata
3. Rebel Small World
4. Agricola
5. Cywilizacja Poprzez Wieki 3 edycja
6. Osadnicy z Catanu
7. Terraformacja Marsa

Co polecacie i dlaczego?


#planszowki #grybezpradu
Beckham - Mirki, mam przesyt komputera i szukam gry planszowej.

Od lat nie grałem ...

źródło: comment_SlHl4umrESUPTePipEvBJImWhLXOf0p7.jpg

Pobierz
  • 42
@Beckham: No to spojrzenie z prespetkywy tego, że chciałbyś grać w dwie osoby i raczej zaczynasz z grami:
- odpada na dzień dobry Cywilizacja bo jest to jedna z bardziej złożonych gier, nie jest dobra jako pierwsza gra
- odpadają Osadnicy bo jest na min 3 osoby aczkolwiek dla początkujących jest zajebista!
- odpadaj 7 cudów świata - gierka świetna, nawet na początek ale min 3 osoby. Wariant dwuosobwy jest słaby
@Beckham: 7 cudów świata jest zdecydowanie nie na 2 osoby. chyba ze 7CŚ - pojedynek - mega złozona, ale podobno rewelacyjnie sie gra.

Na 2 osoby rewelacyjny jest patchwork. Gra polega na "uszyciu kocyka z elementów ktore się kupuje turowo, za guziki i punkty czasu". Opis brzmi jak shit, ale iście perfekcyjna gra, ma świetne recenzje.
@Beckham: Odrzuć 1,2,3 i 6 bo nie działają lub w ogóle nie da się grać w 2 osoby.
Agricola jest świetna, polecam zakup używki starej edycji - cena to ok 100zł a rozrywka na kilkadziesiąt rozgrywek.
Cywilizacja jest ciężka. Ja osobiście nie lubię tej gry i bardzo mnie zawiodła - ciągnie się i dłuży, wymaga bardzo długotrwałego skupienia przy kontroli zasobów i współczynników, ale są też maniacy tej gry co na
@Beckham Jak już to chyba 7 cudów świata : pojedynek a nie normalna wersja. Zamiast Agricoli dobrym wyborem byłyby Pola Arle - stworzone przez tego samego autora, ale stricte pod 2 graczy. Small world trochę słabo działa w 2 osoby, tak samo jak Osadnicy z Catanu. Z tej listy to chyba Cywilizacja: poprzez wieki jest najlepszym wyborem, jeśli szukasz wyzwania i regrywalności. Od siebie polecam Summoner Wars, czyli fajną karcianą grę bitewną.
@Beckham:

1. Wsiąść do pociągu: względnie można grać w dwie osoby, ale przy 4 na pewno jest lepiej
2. 7 cudów świata nie nadaje się w ogóle dla dwóch osób. Za to 7 cudów świata: pojedynek jest świetną grą dwuosobową, wiec jak najbardziej mogę polecić.
3. Small world - w dwie osoby się raczej dość szybko znudzi. To gra typu area control, gdzie podbijasz co chwile teren rywala. Więc gra w
@Beckham: 7 cudów świata: Bardzo fajna, prosta i w miarę szybka rozgrywka. Szybkie zliczanie punktów z apką na telefon, w sumie bez niej też. Zagrałem z 200 partii i chętnie zagrałbym jeszcze 200. Polecam dodatki. Wady: brak interakcji między graczami, w 2 osoby bardzo średnia już lepiej kupić Pojedynek, 3 to minimum.
Cywilizacja: Genialna ale trudna mechanika plus długi czas rozgrywki. Rozegranie całej partii naprawdę sporo zajmuję nawet jak się dobrze
@Beckham: trochę mało napisałeś co do wymagań, czy ważny jest dla ciebie klimat, czy lubisz jakieś klasyczne gry abstrakcyjne typu szachy, czy to ma być gra mocno konfrontacyjna, czy bardziej pasjansikowaty wyścig, a może kooperacja, jest tyle różnych możliwości

kilka pozycji na 2 osoby, które sam lubię i nie są nazbyt hermetyczne w mym odczuciu (pozycje zarówno bardzo lekkie na przystawkę i średnio-ciężkie):
Neuroshima Hex, Gejsze, Kwiatki, Osadnicy Narodziny Imperium, Dolina
@Beckham Miałem pisać elaborat na temat każdej z tych gier, ale to już w gruncie rzeczy jest zrobione przez poprzedników. Powiem generalnie, że żadnej z tych gier (z różnych powodów) nie wybrałbym, jako powrotu do grania, na wieczory w dwie osoby.

Nie wiem jakie masz wcześniejsze doświadczenia z grami. Zarówno Ty jak i druga osoba, ale obstawiłbym na coś lekkiego z niespodziewaną głębią. Takie gry też doskonale sprawdzą się aby w przyszłości
@antros: @searena: @Gilenium: @venomik: @DuchBieluch: Sporo osób poleca Pola Arle, ale ilość elementów jest nieco przerażająca dla osoby, która jedynie w szkole podstawowej grała w jakieś planszówki (najbardziej skomplikowana to Eurobiznes) http://planszoholik.pl/wp-content/uploads/2016/12/polaarle9.jpg

Z drugiej strony mam juz 26 lat i szukam czegoś bardziej wymagającego od Eurobiznesu, na wiele rozgrywek oraz wymgającej trochę myślenia.

@Hafahafa: Z jakich powodów nie wybrałbyś nic z listy, np. Terraformacji
Beckham - @antros: @searena: @Gilenium: @venomik: @DuchBieluch: Sporo osób poleca Pol...

źródło: comment_HKQTk6SLYNLtJMgo8IY6OoPuRVUVBcuF.jpg

Pobierz