•  

#fotografia ja wiem, że niby to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat, ale... mam dobre obiektywy i odziedziczoną po ojcu lustrzankę. Chciałem się "pouczyć fotografii" dla zabawy ale w porównaniu do zdjęć robionych nowoczesnym smartfonem, te robione Canonem 30D wychodzą po prostu gorzej. Ja wiem, że to stary aparat, ale jeszcze kilka lat temu to był naprawdę dobry wybór z tego co wiem. I jasne, jakbym umiał robić zdjęcia to pewnie nie miałbym tych wszystkich problemów z głębią ostrości i jasnością... ale nawet gdy idealnie złapię ostrość i wszystko jest idealnie, wtedy doganiam poziom jaki mój smartfon robi sam z siebie, bez żadnego wysiłku z mojej strony; żeby uzyskać ten sam efekt z aparatem, muszę dodatkowo oświetlać scenę i używać statywu. Zdaję sobie sprawę, że jestem ignorantem! Nie piszę po to żeby was przekonać do robienia zdjęć telefonami xD, a po to żebyście to wy mnie przekonali do robienia zdjęć aparatem. Czy gdybym wiedział co robię, nie miałbym takiego wrażenia? Nie wiem czy "opłaca mi się" uczyć, bo na nowszą lustrzankę nie będzie mnie na razie stać i mam tylko tę.

+: Cronox
    •  

@Dijuna: jak chcesz się uczyć i poznać podstawy fotografii to zawsze warto - choćby dla własnej wiedzy. Jak nie masz takiego ciśnienia i chcesz po prostu robić fajne fotki, które Tobie się podobają - zostań przy telefonie.
      Z ciekawości możesz wrzucić jakieś fotki porównawcze tel/aparat tej samej sceny?

+: Dijuna
    •  

@Dijuna: aparaty w smartfonach, podobnie jak kompakty, są zwykle fabrycznie ustawiane na "ładne pamiątkowe zdjęcia" bez konieczności ingerowania w ustawienia.
      W takim DSLR dostajesz znacznie bardziej "surowy" materiał, który możesz obrobić wg uznania. Masz większą kontrolę, ale musisz wiedzieć co robisz.

•  

Z ciekawości możesz wrzucić jakieś fotki porównawcze tel/aparat tej samej sceny?

@lossuperktos: nie będę miał jak tego dzisiaj zrobić, ale ok. Sam jestem ciekaw, bo na razie to tylko takie "moje wrażenie" po kilku próbach zabawy tym aparatem. Co do ciśnienia, no chcę robić fajne fotki, ale jednocześnie chciałbym do czegoś dążyć, rozwijać się w tym co robię nawet jeżeli nie planuję być fotografem nawet amatorsko. Ot, fajna umiejętność. Po prostu nie będę miał motywacji jeżeli włożona w rozwój tej umiejętności praca nie zostanie nagrodzona lepszymi zdjęciami, jeżeli zawsze będę tym Canonem gorszy od mojego telefonu. Jedyna zaleta to możliwość obróbki zdjęć RAW, to mi się podoba akurat że dużo można zrobić... tylko ludzie i tak mają takie monitory, że jeżeli się tych swoich zdjęć nie drukuje, to meh... :P

•  

@Dijuna: Skoro zdjęcia wychodzą Ci gorsze niż smartfonem, to prawdopodobnie masz źle ustawiony aparat. Wiem z własnego doświadczenia, że na początku nigdy nie wiadomo co do czego i trzeba dobrze ustawić przysłonę (tą wartość, przy której jest 'f') i czas naświetlania, bo jak to będzie źle ogarnięte, to będą np. szumy i zdjęcia na pewno będą wychodzić gorzej niż telefonem. Dodatkowo jeszcze ISO, ale to akurat można ustawić na tryb automatyczny i nie ma się co przejmować. Fotografia to super sprawa ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Jak nauczysz się robić lepszych zdjęć, to później możesz mieć cudowną skarbnicę wspomnień chociażby tylko i wyłącznie dla siebie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
      Na początek najlepiej byłoby przeczytać coś o przysłonie i jej ustawianiu, o czasie naświetlania i ISO. Nie polecam trybów automatycznych, bo zdjęcia nie wyjdą Ci takie jak wtedy, kiedy ustawisz manualnie... zupełnie inna głębia kolorów. Aaa co do Canona 30D to wg mnie jak na początek i tak w porządku. Można dokupować sobie obiektywy, chociażby na Ali ( ͡° ͜ʖ ͡°) za 300 zł i kombinować coś z takimi. Wbrew pozorom wiele osób tak robi i daje radę.

•  

Po prostu nie będę miał motywacji jeżeli włożona w rozwój tej umiejętności praca nie zostanie nagrodzona lepszymi zdjęciami, jeżeli zawsze będę tym Canonem gorszy od mojego telefonu.

@Dijuna: Złe podejście :) Zawsze twoim bonusem będzie dodatkowa wiedza, po prostu ucz się dla samej frajdy ogarniania nowych tematów a fajne fotki same przyjdą z czasem. Zmieni się też pewnie twoja ich definicja :)
      Ja tam przykładowo dalej cykam w jpgach bo obróbka RAWów to dla mnie czarna magia. Poza tym, jeżeli nie zależy ci na uzyskaniu jakiegoś konkretnego nietypowego efektu to komputerowe algorytmy do większości zastosowań robią przyzwoitą robotę.

•  

@fotografiola: no ja czytałem o ISO, przysłonie i naświetlaniu i rozpisałem sobie nawet w zeszycie tabelkę i robiłem zdjęcia dla każdej kombinacji wartości ze statywu. Znalazłem idealne ustawienie dla konkretnej sceny (taką martwą naturę sobie przygotowałem) po 2 dniach pracy nad tym xD ale bez doświetlenia sceny nie było nawet szans niczego osiągnąć mimo, że obiektyw mam np. f1.8, a więc całkiem jasny... i tego nie rozumiem, bo telefon nie ma problemu z ciemniejszą sceną. ;c

•  

@Dijuna: Bo to tego wszystkiego naprawdę potrzeba mnóstwo czasu i chęci. Ja fotografuję od 5 lat i moje zdjęcia też nie są idealne. Trzeba się ciągle uczyć, ciągle ćwiczyć i przede wszystkim chcieć ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Pamiętam, że jak zaczynałam i kupiłam sobie na początek kompakta, to te zdjęcia były przecudowne, bo zwyczajnie w świecie robiłam coś z pasji, bardzo chciałam osiągnąć zamierzony efekt. Po kilku latach bywało różnie i mimo, że znałam kilka technik i wiedziałam jak ustawić aparat, to te zdjęcia nie wyglądały już tak jak na początku. Przede wszystkim chęć i ćwiczenia! ;) Ja np. mam tak, że robię 12582586 zdjęć i potrafię wybrać jakieś 5-10 fotografii z jednej serii, a i tak jestem zadowolona ;) Pamiętam jak np. robiłam zdjęcia pszczołom... zrobiłam chyba ok. 300 i wybrałam jedno jedyne, które naprawdę było super i właśnie to zdjęcie kosiło wszystkie konkursy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@fotografiola: ja robiłem zdjęcia mrówkom, też jakieś 300, ale żadne nie wyszło xD

•  

@Dijuna: To rób dopóki nie wyjdzie ;)

•  

@Wapniak: ta zależność między jasnością, a głębią mnie boli. :P

•  

@Dijuna: jak to mówią, praw fizyki pan nie zmienisz...

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

•  

@Dijuna: ja polecam zacząć swoją przygodę od półautomtycznego trybu Av lub Tv. ISO ustaw auto w granicach 100-1600 i lecimy z tematem. Po pewnym czasie wyczujesz ustawienia. Z lustrzankami jest ten problem, że słabo sobie radzą ze stabilizacją, więc potrzeba krótszych czasów migawki by cokolwiek wyszło. Gdy np używasz obiektywu 50mm i dobiera ci czas 1/60 to przy zdjęciu z ręki może być już ciężko, zwłaszcza że stałki od C rzadko mają stabilizację. Skracanie czasów często pompuje ISO do niebotycznej wartości, przy której na starawej matrycy 30D zdjęcia rzeczywiście zaczynają słabo wyglądać bez obróbki RAW, zaczyna wchodzić agresywna redukcja szumów z wyostrzaniem. Dynamika tonalna na wysokim ISO też leci w dół (zdolność do odróżniania poszczególnych stopni czerni i bieli przez matrycę). Kitowy obiektyw ma przeważnie światło od 3,5 do 5,6, to czasami za mało, np w pochmurny dzień w pomieszczeniu.

Widziałem niedawno artykuł gdzie gościu wyciągnął z szafy starego canona 1d mark II i pomimo upływu lat zdjęcia bez większego pixel peepingu miały swój urok i cieszyły oko, w dobrym świetle i sprawnych rękach stara lustrzana bije na głowę każdą konstrukcję smartfonową.

Aha i nie ma co cebulowac z obiektywami, yongnuo to kosmiczne mydło nie umywajace się do średniej konstrukcji 50mm II canona który ma 20 lat. Ostrzenie manualnymi na lustrzankach aps-c to dramat, jeszcze bardziej się zniechęcisz.

Masz jakiś inny obiektyw do Canona niż Kitowy?

•  

@Iskaryota: mam "Canon EF 50mm lens f/1.8 II" i "Tamron 70-200 mm f/2.8 SP AF Di LD IF Macro", kitowego nie mam w ogóle.

A w ogóle to się pomyliłem, mam Canona 50D, a nie 30D. :P

•  

No to wcale nie taki zły zestaw! Jasna stałka i nie najgorszy tele-zoom. Dla pocieszenia zobacz sobie testy JPG-ów wypluwanych przez IPhone X w porównaniu do aparatów za około 2500zł. Obraz z topowego IPhona przy optymalnych warunkach oświetleniowych i ISO robi bardziej pastelowy obraz niż faktycznie zdjęcie, tak agresywnie działają algorytmy upiększające :P. https://tinyurl.com/yd3m2nl3 Przy takim Canonie 50mm f1.8 ustawiasz ISO do 1600, czas 1/80 - 1/125 i od f2.0 (wtedy robi się ostrzej) i śmigasz nawet w ciemnej d*** :p.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Wszyscy rozkminiają jak to John wbije sobie na tron, zapominając o fakcie że jedynym potwierdzeniem jego królewskiej krwi są słowa chorego psychicznie kaleki oraz stulejarza bez siły przebicia i charyzmy. Wyobraźcie sobie rozprawę w sądzie gdzie nieśmiały Sam zapluwa się i mówi że jego najepszy przyjaciel ma prawa do pełnienia najważniejszej funkcji na świecie, po czym koleś na wózku który sprawia wrażenie jakby wziął za dużo leków dzień wcześniej mówi że no elo jestem pizdooka sroka wysoki sądzie, potwierdzam że mój brat to król bo zjadłem kwasa i widziałem to w swojej wizji. No ja bym zamknął sprawę i obciążył tych dzbanów kosztami procesowymi.
    #got
    pokaż całość

odpowiedzi (37)

Te pralki w kuchni to po to żeby myć w niej naczynia? A tak na poważnie to o co chodzi? Czemu niektórzy ludzie wstawiają pralkę do kuchni?
    #polskiedomy #gownowpis #pytanie

odpowiedzi (81)

Czyli wszystko po staremu

Ginie 40 muslimow w zamachu, całemu "światu" odpierdala, wściekłe lewaki w internetach, współczujące katole.

Ginie 300 katoli w kościołach w Srilance, "świat" ledwo to zauważa, lewaki "meh", współczujące katole.

Więc tak wygląda ten wspaniały rowny świat wg lewicy.

#bekazlewactwa #swiat #zamach #terroryzm #religia #islam #chrzescijanstwo #katolicyzm pokaż całość

odpowiedzi (48)