Wpis z mikrobloga

Jakbyście porównali próg wejścia i sposób nauki programowania/tworzenia stron internetowych a naukę baz danych?

Moje przemyślenia są takie:

1. W programowaniu a zwłaszcza przy tworzeniu stron z góry jest się trochę skazanym na duży natłok technologii, które trzeba się nauczyć. Przykładowo - przy robieniu stron zaczyna się od HTML/CSS ale w sumie nie ma co myśleć o zmianie branży jeżeli nie zna się JavaScript + kilka frameworków + git + inne techniki.

2. Czy w bazach danych ten natłok technologii nie jest trochę mniejszy? Czy to nie jest tak, że na początku należy dobrze poznać SQL i jest to dość wąski obszar (ale wcale nie taki łatwy, to rozumiem), który nie wymaga nauki kilku innych technologii równolegle? Po dobrym SQL wiadomo, że trzeba przejść do PL/SQL itp.. ale jednak chyba próg wejścia do branży jest chyba niższy niż w programowaniu? Oczywiście może to mieć wpływ na zarobki.

Jestem przed wyborem ścieżki kariery i mam takie dylematy:

1. Zarówno w programowaniu jak i bazach danych na studiach czułem się dobrze i nauka przychodziła mi dość łatwo + przede wszystkim czułem, że rozumiem to czego się uczę. Zakres materiału niestety był mały więc nie jestem wgłębiony w żadną z technik.
2. Od jakiegoś czasu próbuje zacząć się czegoś uczyć i tak jak w programowaniu czy robieniu stron czuje się trochę przytłoczony ilością potrzebnych technologii do ogarnięcia tak w bazach danych wydaje mi się, że ta ścieżka nauki jest o wiele bardziej klarowna - SQL > PL/SQL > nie wiem co dalej.

Dobrze myślę czy raczej nie jest to takie oczywiste?

#naukaprogramowania #sql #bazydanych
  • 7