Wpis z mikrobloga

2 242 - 4 = 2 238

Tytuł: 13 powodów
Autor: Jay Asher
Gatunek: literatura młodzieżowa
★★★★★★★★

Książka młodzieżowa, którą przypadkiem wzięłam od młodszej siostry. A tu się okazuje, że "13 powodów" to znany tytuł! Tylko że jako serial na Netflixie, w dodatku wśród 30-latków.
W dużym skrócie: dziewczyna popełnia samobójstwo, a parę tygodni później jej kolega dostaje paczkę z kasetami, na których nagrała swoje wypowiedzi, w których tłumaczy, czemu postanowiła zakończyć swój żywot. Brzmi creepy.
Ciężko oderwać się od książki, mocno wciąga. Wydaje mi się, że powinien ją przeczytać każdy nastolatek. Może i akcja toczy się w Ameryce, ale poruszane w niej problemy są uniwersalne i mogą pojawiać się w polskich szkołach. Może po lekturze nastolatek zastanowi się, czy z pozoru błahy żart, który chce zrobić koleżance, może zranić jej uczucia bardziej niż mu się wydawać...

Zastanawiam się tylko jak z tak krótkiej książki nakręcono serial z 13 niemal godzinnych odcinków? Chyba będę musiała po prostu obejrzeć.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: Pierwszy śnieg
Autor: Jo Nesbø
Gatunek: thriller
★★★★★★

Moje pierwsze zetknięcie ze skandynawskim kryminałem. Jest strasznie i... zimno (wiadomo, północ!).
Sporo bohaterów, zawiła fabuła. Dla mnie trochę tego za dużo (tym bardziej, że mam problem z zapamiętywaniem obco brzmiących nazwisk :P). Książka chwilami trzyma w napięciu, a chwilami jakoś tak się wlecze. Ale intryga uknuta rewelacyjnie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: Oskarżenie
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał
★★★★★★★★★

Broniłam się rękami i nogami przed Mrozem, bo wiedziałam, że przepadnę. Gość podobno jest tak płodnym pisarzem, że czasem nie zdążysz przeczytać książki, a on wydaje już kolejną.
Zaczęłam przygodę z jego twórczością od środka. Przypadkiem. Dostałam "Oskarżenie" na urodziny. No i koniec, no i po mnie. Teraz muszę nadrabiać serię z Chyłką i Zordonem!
Lubię powieści, których akcja toczy się w polskich realiach - łatwiej się wtedy odnajduję, wyobrażam (lub przypominam) opisywane miejsca. Lubię kryminały. Lubię lekkie pióro. Lubię irytujących głównych bohaterów (wkurzają, ale paradoksalnie przywiązuję się do nich). A to wszystko tu mam!
Dla mnie bomba. Ale jednak warto czytać po kolei :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: Kasacja
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał
★★★★★★★★★

Pierwsza część prawniczego cyklu Mroza. Tak jak zapowiedziałam - nadrabiam zaległości. To akurat audiobook - świetny lektor, polecam :)

#czytajzwykopem #ksiazki #literatura

#bookmeter
faramka - 2 242 - 4 = 2 238

Tytuł: 13 powodów
Autor: Jay Asher
Gatunek: literatu...

źródło: comment_UsaMdXsYvVjFJXXAVFhkVs3IGxOyLMg8.jpg

Pobierz
  • 12
@faramka: tez zastanawia fenonen 13 powód wśród 30 latków, sam się na ten wiek łapie i sumie przygody Hanny Piekarz na początku mnie wciągnęły jednak trwałem do końca tylko aby przesłuchać kasety Pana Gliny. Początek był fajny ale to serial który zostanie mi jakoś w pamięci.

Mroza nie mogę zmieść, ciężko mi się czyta. Byłem zachwycony "wotum nieufności" a następna "większość bezwzględna" mnie zawiodła

Z Jo Nesbo to w sumie każda
Mroza nie mogę zmieść, ciężko mi się czyta.


@lukaschels: ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
Ale może to kwestia tematyki? Mróz chyba łapie się różnych klimatów. Seria prawnicza naprawdę spoko! Przynajmniej dla laika ;)
@faramka: 13 Powodów to jeden z nielicznych przykładów, że ekranizacja jest dużo lepsza od książki. Serial jest dużo bardziej rozbudowany, trzyma w napięciu, wprowadzono więcej intrygi i fabuły w szkole, poza tym tam rozciągnięto to wszystko na okres wielu dni. Książka jest zwyczajnie trochę nudna, bo tam wszystko dzieje się jednego dnia, więc i nie ma takich emocji.