Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektryka, pomocy! Strzeliła mi dzisiaj różnicówka, gdy zmywałem naczynia - mam ogrzewacz przepływowy, który był w tamtym momencie już dość długo włączony. Po odłączeniu ogrzewacza od prądu różnicówka zachowuje się bardzo niestabilnie: na obwodzie, do którego był podłączony ogrzewacz wystarczy choćby włączyć światło, żeby strzeliła, ponadto padła też parę razy przy włączaniu pozostałych obwodów (wszystkie wyłączyłem bezpiecznikami i po kolei włączałem). Podkreślam, że bezpieczniki nie wystrzeliły ani w przypadku tego obwodu z ogrzewaczem, ani pozostałych, zawsze wyłącza się różnicówka.

I teraz dwa pytania:
czy mogę się spodziewać, że ten przewód z obwodem przepalił się (lub coś w tym stylu) i czeka mnie sporo kucia?
czy takie dziwne działanie na wszystkich obwodach może świadczyć, że różnicówka się zepsuła, a może np. nie powinienem jej włączać z powrotem tak szybko?

Rano i tak zadzwonię do elektryka, ale raz, że wolałbym wiedzieć, na co się przygotować, a dwa, że nie wiem, czy będzie miał czas tak od razu przyjść, na dodatek zaraz przed świętami.
  • 15
@Solitary_Man: A nie powinien najpierw strzelić bezpiecznik? Nie rozumiem, dlaczego akurat zadziałała tu różnicówka. :( A ogrzewacz faktycznie bierze dużo, nawet nie wiem, czy nie powyżej 3.
Zobacz czy w miejscu podłączenia podgrzewacza (puszka,gniazdo) jest wszystko okej.Obstawiam roznicowke do wymiany, może jest mozliwosc tymvzasowej wymiany roznicowki celem sprawdzenia działania
@Solitary_Man: Prąd w gniazdku do ogrzewacza jest, bo jak spróbowałem go uruchomić, to znowu natychmiast padła różnicówka. Analogicznie np. ze światłem (na tym samym obwodzie). Próbuję włączyć, różnicówka strzela.

(Może powinienem to wyraźnie napisać wyżej: dom mam podzielony na obwody i każdy jest kontrolowany osobnym bezpiecznikiem, natomiast różnicówka jest wspólna dla wszystkich obwodów, więc jak ona padnie, to wyłącza się wszystko).
@pepa81: Raczej nie potrafię. Tzn. potrafię tylko tyle, ile zrobiłem, czyli odłączyłem go na razie bezpiecznikiem. Problem w tym, że to jest obwód kuchenny, więc trochę kiepsko, szczególnie teraz. I tak dobrze, że lodówkę mam na osobnym.
@alkan moze być tak,ze po drodze w którymś gniazdku sa przysmazone przewody na tym obwodzie i robi zwarcie.Kucie w scianach wykluczam,najpredzej jest usterka w miejscu laczenia kolejnych gniazd,lub tak kak pisałem rożnicowka.Ale bez elektryka się nie obejdzie
@alkan możesz po wyłączeniu danego obwodu i wiedząc ktore gniazda sa do niego podłączone,sprawdzic jak tam sprawa wyglada w srodku,zaczynajac od najblizszego wzgledem podgrzewacza ( o ile nie ma puszek przy suficie)
@Solitary_Man: @pepa81: @soadfan: Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc! Był dzisiaj elektryk, okazało się, że sfajczyła się wtyczka w przedłużaczu, do którego był podłączony ogrzewacz. Awaria niby minimalna, ale dowiedziałem się ciekawej rzeczy - której nie rozumiem, ale nie zamierzam się kłócić: przy problemach powodujących wywalenie różnicówki wyłączenie obwodu bezpiecznikiem nic nie zmienia, trzeba by taki obwód fizycznie odłączyć. Elektryk stwierdził, że dopóki problematyczna część jest w obwodzie, nawet