Wpis z mikrobloga

Łódź - Dom fabryczny Tytusa Kopischa

Ten jeden z najcenniejszych budynków w Łodzi, choć znany łodzianom jako "Bielnik Kopischa", co jednocześnie jest nie do końca precyzyjne, dla ludzi spoza miasta włókniarzy jest praktycznie anonimowy. Jest mniej okazały niż inne ogromne fabryki znanych fabrykantów, a więc jednocześnie nie stał się nigdy wizytówką miasta. Co jest w nim takiego niezwykłego?

Pierwszym wielkim inwestorem w Łodzi były władze rządowe Królestwa Polskiego, które w styczniu 1821 r. przystąpiły do realizacji zarządzenia namiestnika z roku poprzedniego, o umożliwieniu budowy osad fabrycznych na terenach miast należących do rządu. W ten sposób Łódź z miasta rolniczego, miała się przekształcić w ważny ośrodek przemysłowy.

Do realizacji tego ambitnego planu przeznaczono środki finansowe na budowę manufaktury włókienniczej, która została wzniesiona w 1826 r. przy obecnej ul. Tymienieckiego 5. Manufaktura składająca się z kilku budynków przemysłowych, zarządzana przez rząd nie przynosiła oczekiwanych zysków. Zdecydowano się więc na sprzedaż prywatnemu inwestorowi.

Tytus Kopisch odkupując od rządu manufakturę jednocześnie przystąpił do jej przebudowy. W miejsce dawnego budynku pełniącego funkcję bielnika postawił nowy, lecz pełniący tym razem również funkcję mieszkalną. Choć bielnik po tej przebudowie stał się historią, nazwa ta na stałe przyległa du budynku zbudowanego przez Kopischa.

Niestety i Kopisch nie miał szczęścia. Jego zakład upadł na skutek załamania w gospodarce Królestwa Polskiego po powstaniu listopadowym. W kolejnych dekadach zakład przechodził z rąk do rąk, aż w końcu stał się częścią imperium Scheiblera.

Ten dom fabryczny zbudowany w stylu klasycystycznym pochodzący z przełomu lat 20 i 30 XIX w. jest najstarszym budynkiem przemysłowym w Łodzi.

Poniżej litografia przedstawiająca budynek już w latach po powstaniu listopadowym.

#lodz #historialodzi #historia #architektura #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Pobierz
źródło: comment_JiwqxhPIJz2NmDxSHo0zXkCuK66cZWSA.jpg
  • 1