Wpis z mikrobloga

Wstaję sobie rano, włączam laptopa i nic, ekran czarny jak węgiel na śluńsku ( ͡° ʖ̯ ͡°) myślałam, że zdech.
Ale znajomy doradził żeby podłączyć go do TV przez HDMI i sprawdzić, czy komputer cały umarł, czy może tylko sam ekran. No i o dziwo, telewizor pokazuje Pupit, do tego jeszcze kamerka w laptopie działa.Ale ekran czarny i zero reakcji :/

i teraz moje pytanie: jak zdiagnozować co wysiadło i czy je%ła taśma czy sama matryca? (Cenowo to odpowiednio ok. 80 zł i 290 zł) nie wiem co kupić, co robić :/
Błagam i proszę o pomoc Mirki, dziękówka z góry ( ͡° ʖ̯ ͡°) #komputery #laptopy #naprawalaptopow #kiciochpyta #awaria
  • 18
@Tereferyfa:
To możliwe że przetwornica podświetlenia padła.
Jak masz podłączony TV po HDMI, to spróbuj przestawić wyświetlanie na notebooku w tryb duplikacji ekranu (żeby na TV miało by być to samo co na ekranie lapka). Włącz jakieś białe tło (np. pustą stronę notatnika/wordpada/worda/writera) i zobacz czy widzisz to białe tło na ekranie laptopa (bez podświetlenia będzie słabo widoczne).
Jeżeli zobaczysz białe niepodświetlone tło, to masz walnięte podświetlenie. Jeżeli nie ma białego
@krykoz: niestety nie jestem w stanie sama rozkręcić laptopa, planowałam dać go do naprawy kumplowi tylko musiałabym wiedzieć co dokładnie padło (ewentualnie jak zdiagnozować problem po rozkreceniu)
@Tereferyfa:
W ogóle co to za laptop?
Czasem są skróty na klawiaturze właśnie do wygaszania podświetlenia matrycy.
Możesz zrobić foto klawiatury notebooka.
Mnie czasem Win10TP robił psikusy z podświetleniem
@Tereferyfa: Czyli matryca LCD jest OK.
Tylko kwestia podświetlenia.
Zasilacz może być tu winny, ale nie musi.

Taką kombinacją na klawiaturze u ciebie to chyba "Fn + F9" albo samo "F9". Zależy czy rząd funkcyjny działa jak rząd funkcyjny (standardowe F1 - F12) czy (sądząc po tym że oznaczyli kolorem pomarańczowym F1 - F12) pierwotną fukcją tych klawiszy są opcje takie jak tryb samolotowy, wyłaczenie gładzika, wyłączenie kamerki itd.
@Tereferyfa: Bardziej prawdopodobna matryca, chociaż miałem przypadki że taśma potrafiła sama z siebie się wysunąć. W najgorszym wypadku mogła i płyta nawalić. Lapka tak czy inaczej trzeba rozkręcić, sprawdzić czy nic się nie wypieło a jeśli jest ok to miernik w łapę i sprawdzić czy prąd wychodzi z płyty i czy dochodzi do matrycy.
@Tereferyfa. Nie masz w domu śrubokręta? Zdejmujesz ramke (najczęściej jest po prostu wciskana), odkręcasz kilka śrubek i już masz dostęp do kabla od ekranu, mógł się lekko wysunąć, jedyne co to musisz na wyłączonym laptopie to robić.