Wpis z mikrobloga

Elo. Mam pytanie, bo już się gubię. Krążą mity, że więcej niz 30g białka w jednym posiłku się nie przyswoi. Oczywiście tu wystarczy nie być debilem, żeby w to nie wierzyć.

Pytanie moje jest inne, czy taka granica istnieje?

Chłopski rozum podpowiada, że nie. Przecież organizm nie byłby tak głupi, żeby nie przyswajać składnika odżywczego, bo brzuszek się zmęczy. Ale z drugiej strony może istnieje jakieś fizyczne lub chemiczne ograniczenie procesu "wchłaniania" w jelitach, które nie pozwoli wchłonąć danej ilości białka bo np. pokarm zostanie za szybko aby się wszystko wchłonęło wydalony.

Podobno ilość leucyny ma tutaj największe znaczenie, ale czy to znaczy, że jeżeli jej zjemy mało, a inne aminokwasy zostaną dostarczone, to zostaną jakby pominięte, nieprzyswojone? Czy jeżeli zjem kilogram kuraka na każdy posiłek, to część z kalorii nie zostane przyswojona, bo organizm nie da rady? To byłby złoty klucz redukcji. Jak to jest? Nie jestem specjalistą, więc proszę o umiarkowanie skomplikowany język lub linki.
Dzięki z góry.
#mikrokoksy #silownia
DywanTv - Elo. Mam pytanie, bo już się gubię. Krążą mity, że więcej niz 30g białka w ...

źródło: comment_Jk0Xzrxa7IveIoZ09Geije70HYNLWuMb.jpg

Pobierz
  • 38
@DywanTv: Wydaje mi się,że kalorie zawsze przyswoisz. Jedynie jak masz "zapchane" jelita to ograniczy się wchłanianie składników odżywczych. Ale tutaj sie nie znam dywaguje. Mogłem zajechać mocnym broscience
@DywanTv: ja słyszałem że te 30-40 g białka to jest dawka która może pójść w mięśnie
oczywiście, jeżeli napchasz 300g białka dziennie to przyswoisz to - utleni się i zadziała dokladnie tak jak działa np. cukier

pomyśl - 300 g białka to jest, dodając wodę i tłuszcz, ponad kilogram mięsa
powiedz mi - jest sens ładować 300g żeby mieć dzienne przyrosty na poziomie 1kg?

oczywiście że nie - powiedzmy że tradycyjna
@ChoNoTu: No to jeszcze bym rozumiał. Ale skąd wziął się mit o ograniczonej wchłanialności białka? Na aminogram nie ma wpływu czy zjem 150g białka w 4 posiłkach czy w 1. Aminokwasy dostarczymy te same, jeśli zjemy to samo.
@DywanTv: https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-018-0215-1

Ostatnio czytałem coś takiego. W skrócie te 1.6g białka/kg masy ciała to minimum (oczywiście według akurat tego tekstu) co daje przynajmniej 0.4g białka/kg/posiłek (przy 4 posiłkach). Też Layne Norton pisał swoją pracę, chyba kilka lat temu, gdzie udowadnia, że dieta oparta o spożywanie regularnych posiłków z odpowiednią ilością białka (która maksymalizuje MPS, czyli 20g+ białka na posiłek, ale nie wiem, czy więcej nic nie daje, czy pogarsza), ma lepsze
Ale skąd wziął się mit o ograniczonej wchłanialności białka?


@DywanTv: nie wiem, pamietam jak pierwszy raz sobie kupilem odzywke bialkowa i zrobilem podwoja porcje (60g) to kolega mi powiedzial, ze przyswaja sie tylko do 30. pewnie ludzie brali to z tej mitycznej wiedzy kulturystycznej. plan treningowy to split 4 serie 12-10-8-6. Ćwiczenia na klate to plaska,45 stopni, skos dolny oraz rozpiętki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No to pytanie czy warto pilnować tego równomiernego rozkładu białka w ciągu dnia. Bo ja na obiad często zjadam z 80g białka, a za to na śniadanie kilka.


@DywanTv: w teorii niby tak, ale pewnie zbytnio nawet bys nie poczuł roznicy, chociaz wiekszy sens ma to moze na redukcji (kiedys cos o tym czytalem)
@DywanTv: nie wiem co tam jesz, ale we wszystkim jest białko (aminokwasy) - w zbożu, warzywach też
moim zdaniem nie ma co mikrozarządzać, jak na obiad dasz 80 g to co najmniej do wieczora będą fruwać w tobie aminokwasy

być może na bombie trzeba jakoś bardziej na to uważać, bo wszystko dzieje się kilka razy szybciej
i założę się że jak do tego dołożysz 30-40 g , czyli łącznie 120g białka dziennie to wszystko co ci jest potrzebne do syntezy mięśni


@heniek_8: 1.1-1.2g/kg to bardzo mało. Dla osoby 80kg mielibyśmy 100g białka, to jakieś 4 jajka na śniadanie, miarka WPC, 200g mięsa, 200g ryżu. Niby dla normalnej osoby byłoby to ok, ale zakładając, że taka osoba potrzebuje 3000kcal to dopiero 1/3 zapotrzebowania. W tych pozostałych kaloriach na