Wpis z mikrobloga

Prawdopodobnie będę składał na dniach nowy PC. Nie chce gotowca.

- Zakładam użycie na system i programy dysku M.2 - czy może to przereklamowane i brać pod SATAIII? Jakiś polecany?
- Jakie GPU do 1700 zł? w stronę 8 GB
- Myślę że mi starczy 16 Gb w dual Channel, będę bardziej patrzył na niskie CL a nie taktowanie (słusznie?)
- Sądzę że Ryzen 7 1800x jest najlepszym wyborem, ale może nie warto dopłacać i brać 1700, bez x?
- Jaka płyta pod AM4? Pewnie nie będzie kręcone, który producent jest niezawodny?
- Czy chłodzenie wodne do CPU od Silentium PC jest godne polecenia?
- jakie PSU (nie pytam o moc), a godnego dziś producenta który nie skwierczy i trzyma napięcia. Na pewno gold.

#pytaniedoeksperta #komputery
  • 22
@goromadska:
- jeśli nie chcesz wydać teraz kasy na NVME to lepiej weź sobie SSD pod sata
- w pamięci ram ważniejsze jest taktowanie. celuj w 3000mhz lub więcej
- z Ryzenem poczekaj do połowy miesiąca (chyba) na Zen+
- PSU - Seasonic, XFX, wyższe modele Corsaira i EVGA to jedne z najsolidnieszych. http://www.jonnyguru.com/ jest najlepszym miejscem do sprawdzenia czy dany zasilacz jest ok
system i programy dysku M.2


@goromadska: U Żony w laptopie tak zrobiłem. Na SSD dane i "profile" użytkownika (jakokolwiek to się poprawnie nazywa na Windowsie). Śmiga pięknie.
@goromadska: M.2 jest na system, SSD na SATA3 przechowuje dane. Laptop ostro katowany albo CADem albo obróbką wideo. Zero zacięć. Wcześniej dysk talerzowy i Windows - katorga.
@MrTofu: co powiesz o tym SSD? chyba jest nvme

SUPER SZYBKI DYSK SSD M.2 Samsung PM961 256GB

Producent Samsung
Model PM961
Rodzaj dysku SSD M.2
Pojemność dysku 256 GB
Maks. szybkość odczytu 3000 MB/s
Maks. szybkość zapisu 1150 MB/s
Interfejsy PCI-Express x4 NVMe
Format dysku M.2 2280
Wysokość: 2,3 mm
Gwarancja 36 miesięcy
Kod producenta MZVLW256HEHP-000l2
@goromadska: Płyta niezła ale podobno ma dość słabą sekcję zasilania. Bardzo się nagrzewa przy podkręconym procuku.
Co do karty to wybrałbym odpowiednik od nvidii (choć nie do końca utożsamiam się z polityką tej firmy).
@goromadska: to skoro nie zamierzasz kręcić(czemu swoją drogą?, obecnie jest to banalnie proste) do bierz procesor z X, tak samo nie bierz x370 jeśli nie zamierzasz kręcić, b350 ci starczy luzem tj msi b350 tomhawak to będzie aż nadto, poczekaj na 2700x/2600x i ten procek bym wziął imho albo 1600x/1700x i za 2 lata wymienił na nowy
@Jurigag: Na początku nie będę kręcić, przez pewnie z 4 lata. Potem chce mieć zapas, najwyżej dokładając kolejne 16 Gb ramu. Ten zestaw zamierzam zmieniać dopiero po około 5-6 lat.
Nie mam budżetu na wyższą jednostkę niż 1800x. Poza tym nie kupuję nowości które dopiero wyszły.
1800x w testach na stock wypada lepiej niż 1700 i 1700x, co jest powodem jej wyboru. Płyta musi obsługiwać 2x m.2 (jeden slot na przyszłość)
@goromadska: to tak czy siak, b350 tomhawak też podkręcisz bez problemu tego 1800x, ewentualnie ja bym wziął zwykłego 1700 i za 2 lata wymienił jak już będzie ostatnia seria na AM4(chyba że zapowiedzą jeszcze nowsze procki na stare płyty)
b350 tomhawak


@Jurigag: jakoś mam wrażenie że pierwsze wydania chipsetów do nowych podstawek zawsze mają wady poprawione w kolejnych chipsetach, równocześnie dłużej otrzymują support sterowników. To mi przyświeca w wyborze 370 zamiast 350.
@Jurigag: Poza tym, chciałbym jak najmniej kombinować, złożyć i się nie martwić o przekładki. Pc służy głównie do pracy, też jako jedyne okno na świat w domu. jakiekolwiek przestoje to stracone $ i głucha cisza ;)
Dodatkowo różnica w cenie miedzy 1700x a 1800x nie przemawia za tym aby tak kombinować.