•  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #wiosna

  Wtorek z popołudniowym i wieczornym rozwojem burz

  Interpretacja załączonej grafiki : Symbolem oznaczono regiony gdzie prawdopodobnie będą pojawiać się bardziej aktywne burze w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zjawiska burzowe są także możliwe w pozostałym obszarze wyznaczonym liniami (głównie na południu Polski).

  Patrząc na dzisiejsze warunki pogodowe jakie panowały nad Polską można odnieść wrażenie, że wykonaliśmy przeskok z zimy na.. lato. Na południu Polski temperatury lokalnie przekraczały poziom 25 stopni. Masa powietrza transportowana z południa cechowała się dzisiaj niską wilgotnością, która szczególnie uwidoczniła się na poziomie 700 hPa (3 km) gdzie średnia procentowa wilgotność względna osiągała wg. prognoz 20 - 30 %

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/RH700_03.png

  Na grafice widać również wąski pas podwyższonej wilgoci. W nim rozwijały się słabo rozwinięte chmury typu cumulus biegnące od północnego wschodu przez centrum po południe. Wieczorem zgodnie z ogólną prognozą na poniedziałek przedstawioną wczoraj, doszło rozwoju chwilowych burz na północnym wschodzie :

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/visual5hdcomplete.png
  http://wstaw.org/m/2018/04/09/um.png

  Jutrzejsza zawartość wilgoci w dolnej i środkowej troposferze będzie bardziej podwyższona względem dzisiejszego dnia. Będzie to głównym motorem napędowym zjawisk burzowych, które jutro po południu i bliżej wieczora będą rozwijać się nad niektórymi regionami Polski. Sytuacja nie jest jednak do końca pewna więc od razu uprzedzam, że poniższa prognoza ma pewien margines błędu. Analiza warunków i opracowanie możliwych scenariuszy zajęła mi z dwie godziny i nadal mam jeszcze kilka wątpliwości co do regionów gdzie burze będą się koncentrować. Przejdźmy do konkretów i obrazków ;)

  Jutro w godzinach popołudniowych zalegająca nad Polską masa powietrza ponownie przyniesie w wielu miejscach wzrosty temperatur powyżej 20 stopni. Na uwagę zasługują wskaźniki chwiejności termodynamicznej oznaczane skrótowo CAPE, które jutro po południu będą osiągać poziom 250 - 750 J/kg. O samym wskaźniku Cape jak i pochodnych parametrach używanych przy prognozowaniu konwekcji burzowej opiszę już niedługo w osobnym wpisie.

  Wieczorny poziom chwiejności termodynamicznej nad Polską. Dane modelu WRF-ARW

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/MLCAPE_eu_1.png

  Bliżej godzin wieczornych w zalegającym wilgotnym powietrzu będzie stopniowo dochodzić do rozwoju konwekcji burzowej. Po przeanalizowaniu wyliczeń kilku modeli można stwierdzić, że jutro największy potencjał burzowy pojawi się w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Burze prawdopodobnie będą rozwijać się także lokalnie wzdłuż południowej części naszego kraju. Należy to interpretować w taki sposób : W tych regionach pojawią się korzystniejsze warunki na rozwój burz, lecz trzeba pamiętać, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie musi wystąpić akurat nad Twoją miejscowością.

  Procentowy wskaźnik wilgotności powietrza na poziomie 3000 m na jutrzejsze popołudnie. Dane modelu GFS

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/RH700_11.png

  Warunki kinematyczne panujące w dolnej i środkowej troposferze faworyzować będą powstawanie burz w postaci pojedynczych komórek i form wielokomórkowych o stosunkowo wolnej prędkości przemieszczania się. Nieco lepsza kinematyka związana z podwyższonym wskaźnikiem ścinania wiatru ma pojawić się w centrum i to tam prawdopodobnie dojdzie do rozwoju najokazalszych burz prawdopodobnie w formie wielokomórkowego układu. Mógłby on objąć swoim zasięgiem częściowo województwo łódzkie i wielkopolskie - być może Poznań znowu nawiedzi ciekawsza burza.

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/um3.png

  Prognozowana skrętność wiatru na poziomie 0-3 km

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/SRH3_11.png

  Generalnie jutrzejsze popołudniowe i wieczorne burze będą generować lokalnie intensywne opady deszczu oraz miejscami opad drobnego gradu o średnicy na ogół do około 1 cm i mniej. W trakcie przechodzenia układów szczególnie w formie liniowej mogą pojawić się silniejsze podmuchy wiatrowe. Burze mogą cechować się podwyższoną aktywnością elektryczną. Prognoza nie należy do łatwych i jestem bardzo ciekawy jaki przebieg pogoda przybierze bliżej godzin wieczornych.

  źródło: storm.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ja po prostu rzygam atencjuszkami. Tymi co by chciały tylko leżeć i pachnieć. Pewnie jestem skrzywiony przez sport, ale milion razy wolę dziewczynę z basenu niż coś takiego.
  Ja pierdolę, mirko miało kiedyś jakąś godność, a teraz by cię zminusowali za napisanie prawdy.

  Jak jecie śniadanie, to nie wyobrażajcie sobie, jak podciera dupę tym czymś.

  #bekazpodludzi #logikarozowychpaskow #wtf pokaż całość

  odpowiedzi (211)

 • avatar

  Ale sie wkurwilem. Przychodze do pracy, a tam wiadomość od ziomka z pracy: "napisz mi dni jakie chcesz wolne i DLACZEGO, tylko jak to wspomniał kiero, dni w które musisz coś załatwić i nie możesz tego przełożyć, a nie że dziewczyna przyjeżdża, to nie jest taki ważny powód!".
  CoXD
  Czy ja dobrze rozumiem, że dzban mi mówi żebym się tłumaczył czemu chce dzien wolny? Jak podpisywałem umowę, to był podkreslony elastyczny grafik. Dzisiaj dzwonie do szefa i mówię mu jaką dostałem wiadomość. Kurwa nie będę się nikomu tłumaczył co robię. Chcę wolne to będę miał. No chyba, że koledze coś wypadnie innego to spoko. Ale bez jaj, że muszę się tłumaczyć XD. I tak grafik tylko we dwójkę robimy. Kto chce znać, co będzie, to plusowac.

  #pracbaza #praca
  pokaż całość

  odpowiedzi (42)

 • avatar

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (31)