•  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #wiosna

  Wtorek z popołudniowym i wieczornym rozwojem burz

  Interpretacja załączonej grafiki : Symbolem oznaczono regiony gdzie prawdopodobnie będą pojawiać się bardziej aktywne burze w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zjawiska burzowe są także możliwe w pozostałym obszarze wyznaczonym liniami (głównie na południu Polski).

  Patrząc na dzisiejsze warunki pogodowe jakie panowały nad Polską można odnieść wrażenie, że wykonaliśmy przeskok z zimy na.. lato. Na południu Polski temperatury lokalnie przekraczały poziom 25 stopni. Masa powietrza transportowana z południa cechowała się dzisiaj niską wilgotnością, która szczególnie uwidoczniła się na poziomie 700 hPa (3 km) gdzie średnia procentowa wilgotność względna osiągała wg. prognoz 20 - 30 %

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/RH700_03.png

  Na grafice widać również wąski pas podwyższonej wilgoci. W nim rozwijały się słabo rozwinięte chmury typu cumulus biegnące od północnego wschodu przez centrum po południe. Wieczorem zgodnie z ogólną prognozą na poniedziałek przedstawioną wczoraj, doszło rozwoju chwilowych burz na północnym wschodzie :

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/visual5hdcomplete.png
  http://wstaw.org/m/2018/04/09/um.png

  Jutrzejsza zawartość wilgoci w dolnej i środkowej troposferze będzie bardziej podwyższona względem dzisiejszego dnia. Będzie to głównym motorem napędowym zjawisk burzowych, które jutro po południu i bliżej wieczora będą rozwijać się nad niektórymi regionami Polski. Sytuacja nie jest jednak do końca pewna więc od razu uprzedzam, że poniższa prognoza ma pewien margines błędu. Analiza warunków i opracowanie możliwych scenariuszy zajęła mi z dwie godziny i nadal mam jeszcze kilka wątpliwości co do regionów gdzie burze będą się koncentrować. Przejdźmy do konkretów i obrazków ;)

  Jutro w godzinach popołudniowych zalegająca nad Polską masa powietrza ponownie przyniesie w wielu miejscach wzrosty temperatur powyżej 20 stopni. Na uwagę zasługują wskaźniki chwiejności termodynamicznej oznaczane skrótowo CAPE, które jutro po południu będą osiągać poziom 250 - 750 J/kg. O samym wskaźniku Cape jak i pochodnych parametrach używanych przy prognozowaniu konwekcji burzowej opiszę już niedługo w osobnym wpisie.

  Wieczorny poziom chwiejności termodynamicznej nad Polską. Dane modelu WRF-ARW

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/MLCAPE_eu_1.png

  Bliżej godzin wieczornych w zalegającym wilgotnym powietrzu będzie stopniowo dochodzić do rozwoju konwekcji burzowej. Po przeanalizowaniu wyliczeń kilku modeli można stwierdzić, że jutro największy potencjał burzowy pojawi się w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Burze prawdopodobnie będą rozwijać się także lokalnie wzdłuż południowej części naszego kraju. Należy to interpretować w taki sposób : W tych regionach pojawią się korzystniejsze warunki na rozwój burz, lecz trzeba pamiętać, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie musi wystąpić akurat nad Twoją miejscowością.

  Procentowy wskaźnik wilgotności powietrza na poziomie 3000 m na jutrzejsze popołudnie. Dane modelu GFS

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/RH700_11.png

  Warunki kinematyczne panujące w dolnej i środkowej troposferze faworyzować będą powstawanie burz w postaci pojedynczych komórek i form wielokomórkowych o stosunkowo wolnej prędkości przemieszczania się. Nieco lepsza kinematyka związana z podwyższonym wskaźnikiem ścinania wiatru ma pojawić się w centrum i to tam prawdopodobnie dojdzie do rozwoju najokazalszych burz prawdopodobnie w formie wielokomórkowego układu. Mógłby on objąć swoim zasięgiem częściowo województwo łódzkie i wielkopolskie - być może Poznań znowu nawiedzi ciekawsza burza.

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/um3.png

  Prognozowana skrętność wiatru na poziomie 0-3 km

  http://wstaw.org/m/2018/04/09/SRH3_11.png

  Generalnie jutrzejsze popołudniowe i wieczorne burze będą generować lokalnie intensywne opady deszczu oraz miejscami opad drobnego gradu o średnicy na ogół do około 1 cm i mniej. W trakcie przechodzenia układów szczególnie w formie liniowej mogą pojawić się silniejsze podmuchy wiatrowe. Burze mogą cechować się podwyższoną aktywnością elektryczną. Prognoza nie należy do łatwych i jestem bardzo ciekawy jaki przebieg pogoda przybierze bliżej godzin wieczornych.

  źródło: storm.jpg