Wpis z mikrobloga

Wyobraź sobie taki scenariusz:
Masz okazje zabic Adolfa Hitlera gdy jest jeszcze niemowlakiem. Jesli to zrobisz to zapobiegniesz wybuchowi II wojny światowej, miliony ludzi pozostana przy zyciu, nie nastąpi gatastrofa ekonomiczna a kolejne pokolenia beda mogly zyc w pokoju.
Jednakże później zostajesz złapany i osadzony w więzieniu za okrutną zbrodnie dzieciobójstwa. Na nic Twoje próby tłumaczenia, ze uratowałeś swiat przed okrutna wojna, nikt Ci nie daje wiary i kazdy Cie opluwa. Sprawa staje się medialna sensacją, piszą o niej wszystkie gazety, ludzie nie moga uwierzyc, ze ktos jest w stanie zabic bezbronne dziecko. W więzieniu strażnicy oraz współwięźniowie zgotuja Ci piekło i ostatecznie skończysz swój żywot na stryczku. Twoje imie staje się synonimem zła i zostajesz zapamietany jako okrutny potwór.

Wiedząc to wszystko co bys zrobił? Poswiecisz swoje zycie i dobre imie, aby uratowac miliony, wiedzac ze nie mozesz liczyc na zadna wdziecznosc. Czy moze olewasz sprawe, uciekasz z europy i wiedziesz spokojne zycie realizujac swoje plany i marzenia.

Pomijam tutaj kwestie, ze wojna swiatowa i tak by wybuchla tylko rozpoczalby ja ZSRR, nie o to tutaj chodzi.

#gownowpis #pytanie #filozofia
  • 3
Masz okazje zabic Adolfa Hitlera gdy jest jeszcze niemowlakiem. Jesli to zrobisz to zapobiegniesz wybuchowi II wojny światowej


@TheArturoO:
Twierdzenie, że Hitler wywołał w Niemcach chęć odwetu, dążenie do wojny, stworzył ideologię nadludzi i zaszczepił nienawiść do podludzi a nie tylko skanalizował istniejące emocje -- jest dość śmiałe.
Nie byłoby Hitlera -- to jakiś inny radykał by zrobił to samo, bo takie były nastroje w niemieckim społeczeństwie.

Polecam "Rozmowy z katem"
@Polinik czytałem rozmowy z katem. Wiem, że najprawdopodobniej wojna i tak by wybuchła ale nie o to chodzi. Pytanie porusza kwestię czy byłbyś w stanie się całkowicie poświęcić dla innych nie oczekując nic w zamian a wręcz być za to dręczonym. Kontekst 2 wojny światowej ma jedynie podkreślić wagę zmian jakie byś miał na świat