Wpis z mikrobloga

#programowanie #testowanieoprogramowania

Hej. Przeszedłem rekrutację w firmie, zaakceptowali moje warunki finansowe i teraz dostałem od nich oficjalną ofertę(uop), która zawiera niższą kwotę brutto niż bym się spodziewał, bo w firmie stosują myk z autorskimi kosztami uzyskania przychodu. Czy dobrze rozumiem, że przy takim sposobie rozliczania moja pensja może się wahać w zależności od tego ile czasu poświęcę na pracę twórczą? Żeby otrzymać tyle netto na ile się umówiliśmy musiałbym poświęcać około 70-80% czasu na nią. Pozycja to tester automatyczny i nie jestem pewien czy to możliwe. Jakie są Wasze doświadczenia z takimi umowami? Jest jeszcze coś na co powinnienem zwrócić uwagę?
  • 29
Żeby otrzymać tyle netto na ile się umówiliśmy musiałbym poświęcać około 70-80% czasu na nią.


@heniuvelkarol: Wszędzie w takich przypadkach stosuje się "kreatywną księgowość". Co byś nie robił, to w papierach będzie, że właśnie tyle czasu robiłeś pracę twórczą (no chyba, że będziesz ponad miesiąc na zwolnieniu lekarskim lub/i urlopie).
czyli z tego co piszesz wynika, że to "normalna praktyka, dobrze rozumiem?


@heniuvelkarol: tak, pracowałem w kilku firmach i te "procenty" zawsze są stałe na danym stanowisku. Po prostu pracodawca zakłada (na co ma odpowiednia interpretację US), że na danym stanowisku spędza się średnio tyle i tyle na pracy twórczej. Pamiętaj tylko, że w tym roku zmieniła się ustawa i jak nie jesteś programistą, to te procenty wydają się podejrzanie duże,
testerzy automatyczni nie łapią się na KUP


@cevilo: łapią się, u mnie w firmie mamy na to papier z US, tylko, że mają jakieś niższe te procenty. Za to testerzy manualni się nie łapią
@heniuvelkarol: tak jak poprzednicy mówili, po zmianie ustawy jest to dość śliski temat i firmy sie wycofują mimo że wcześniej działali o decyzję US, która zezwalała na takie rozliczenia. Pamiętaj, że obowiązek udowodnienia pracy tówrczej leży po Twojej stronie, jeśli przyjdzie kontrola z US to będą rozmwiać z Tobą bo to Ty jesteś płatnikiem, nie Twój pracodawca
@CytrynowySorbet: @leoha: Chodzi o to, że grupa korzystająca z programu będzie jeszcze węższa, US będą domagały się zwrotu i wycofują się z decyzji, interpretacji które nie tak dawno wydawały firmom, oraz domagać się będą jeszcze większej dokumentacji.
@heniuvelkarol: powiedz im, że interesuje cię STAŁA kwota netto. jak się przepisy lub ich interpretacja zmieni, to pracodawca ma ci po prostu dać wtedy więcej brutto. imo sprawiedliwe wyjście, a ty się o nic nie martwisz.
@heniuvelkarol dlatego podaje się kwoty brutto a nie netto, które jest zależne od sposobu rozliczania podatku.
Twoje warunki to było "chce tyle na rękę" czy podałeś normalnie kwotę brutto i sprecyzowales że to UOP?