Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Dwudziesty Szósty Prezydent USA – Theodore Roosevelt
  Ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay, Nowy Jork
  Okres urzędowania: 14 września 1901 – 4 marca 1909
  Partia: Republikańska

  1. Był chorowitym dzieckiem, jednak pod wpływem „hartującego” go ojca zapałał miłością do sportu, podróży, polowań i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, które z pasją praktykował do końca swoich dni (w trakcie prezydentury m.in. czynnie boksował – w wyniku jednego ze sparingów bokserskich niemal całkowicie stracił wzrok w lewym oku).
  2. W 1865 roku niespełna siedmioletni Teddy oglądał kondukt żałobny Abrahama Lincolna, który przeszedł ulicami Nowego Jorku – został nawet uwieczniony na fotografii z tego wydarzenia.
  3. W 1880 roku ożenił się z Alice Lee, która zmarła w walentynki 1884 roku (dwa dni po urodzeniu jedynej córki pary), w wyniku niewydolności nerek i komplikacji poporodowych; tego samego dnia, w tym samym domu, zmarła również matka przyszłego prezydenta, Martha „Mittie” Roosevelt. Theodore ożenił się ponownie w 1886 roku z Edith Carow, z którą miał piątkę dzieci.
  4. Jest jak dotąd jedynym prezydentem USA odznaczonym Medalem Honoru – najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym. Medal przyznano mu pośmiertnie w 2001 roku, za zasługi w Bitwie o wzgórza San Juan, jaka miała miejsce podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej w 1898 roku.
  5. Objął urząd prezydenta w wyniku śmierci Williama McKinleya, u którego był wiceprezydentem na drugą kadencję – miał wówczas 42 lata i 322 dni, co czyni go najmłodszym jak dotąd prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. Był również pierwszym wiceprezydentem USA, który po objęciu urzędu w wyniku śmierci poprzednika zdołał później wywalczyć reelekcję w wyborach.
  6. Był pierwszym amerykańskim prezydentem, który odbył podróż zagraniczną w okresie urzędowania – w listopadzie 1906 roku odbył rejs na pokładzie USS Louisiana, aby osobiście obejrzeć postępy w budowie Kanału Panamskiego, uważanego powszechnie za jeden z największych sukcesów jego prezydentury.
  7. Był pierwszym prezydentem USA, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla – został uhonorowany tym wyróżnieniem w 1906 roku, za owocne mediacje w wojnie rosyjsko-japońskiej.
  8. Jako pierwszy spośród wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych odbył lot samolotem – 11 października 1910 roku zaliczył czterominutowy lot na pokładzie maszyny skonstruowanej przez braci Wright.
  9. W 1912 roku, ponad 3 lata po ustąpieniu z urzędu, Roosevelt postanowił ponownie wystartować w wyborach prezydenckich – był niezadowolony z polityki swojego następcy, Williama Howarda Tafta, którego kandydaturę popierał w poprzednich wyborach. Założył własną Partię Postępową (nazywaną powszechnie „Partią Łosia”) i ostatecznie zajął w wyborach drugie miejsce, ustępując demokracie Woodrow Wilsonowi, lecz uzyskując lepszy wynik od prezydenta Tafta. Podczas jednego z wieców wyborczych, 14 października 1912 roku w Milwaukee w stanie Wisconsin, został postrzelony w klatkę piersiową przez lokalnego barmana, Johna Schranka. Gdy Roosevelt, doświadczony myśliwy i anatom, zorientował się, że rana jest niegroźna, poinformował spokojnie publiczność, że właśnie został postrzelony, po czym dokończył swoje ponad 90-minutowe przemówienie (kula została spowolniona przez futerał na okulary i kopię opasłego przemówienia, które Theodore trzymał w kieszeni – pocisk utkwił w jego mięśniach klatki piersiowej, gdzie pozostał do końca życia Roosevelta). John Schrank został uznany za niezrównoważonego psychicznie i resztę życia spędził w szpitalu psychiatrycznym.
  10. Podczas I wojny światowej wyraził chęć dowodzenia amerykańskimi wojskami we Francji, jednak nie uzyskał aprobaty prezydenta Wilsona. Theodore Roosevelt zmarł w wieku 60 lat na zator płucny.

  ***

  W poprzednich odcinkach:

  1. George Washington
  2. John Adams
  3. Thomas Jefferson
  4. James Madison
  5. James Monroe
  6. John Quincy Adams
  7. Andrew Jackson
  8. Martin Van Buren
  9. William Henry Harrison
  10. John Tyler
  11. James K. Polk
  12. Zachary Taylor
  13. Millard Fillmore
  14. Franklin Pierce
  15. James Buchanan
  16. Abraham Lincoln
  17. Andrew Johnson
  18. Ulysses S. Grant
  19. Rutherford B. Hayes
  20. James A. Garfield
  21. Chester A. Arthur
  22. & 24. Grover Cleveland
  23. Benjamin Harrison
  25. William McKinley

  ***

  Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

  Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

  #historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (19)

 • avatar

  Dwóch młodych inwestorów rynku kryptowalut prowadzi merytoryczną dyskusję w internecie.
  #shitwykopsays

  odpowiedzi (13)

 • avatar

  To się dzieje naprawdę XD #szczecin

  odpowiedzi (92)