•  

  #medycyna #kiciochpyta

  Przed momentem ktoś wysłał mi taką oto ciekawostkę na temat Octeniseptu. Co Wy o tym myślicie? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #octenisept #linoseptic

  Wpis dla tych nieświadomych, abyście przypadkiem tym dzieci, siebie, bliskich czy pacjentów lub znajomych nie smarowali i nie pryskali.

  Octenisept (także Linoseptic) składa się z dichlorowodorku oktenidyny, alkoholu fenoksyetylowego oraz substancji pomocniczych octanu dimetyloamoniowego, kwasu amidopropylokokosowego, glukonianu sodu, wodorotlenku sodu, glicerolu i jeszcze paru innych dodatków.

  Reasumując...
  1. Octenisept w zastosowaniu na rany bywa często słabym preparatem np. na tężca (nie zabija jego przetrwalników).


  2. Zawarta w nim Oktenidyna ogranicza powstawanie tzw. ziarniny i tym samym znacznie wydłuża i utrudnia gojenie się ran.

  3. Fenoksyetanol - ten główny jego związek jest bardzo rakotwórczy! Powoduje ciężkie uszkodzenia płodów oraz ich wady rozwojowe. Jeśli przedostanie się do płuc, wywołuje uszkodzenie nabłonków, ataki duszności, nieżyty i kichanie albo kaszel. Wchłania się w skórę i przy kilkakrotnym stosowaniu działa tam mutagennie, gametotoksycznie (w tym uszkadza komórki płciowe), uszkadza układ nerwowy, uszkadza wzrok oraz uszkadza płód na każdym etapie jego rozwoju. Fenoksyetanol przenika również do mleka matki działając neurotoksycznie na noworodka. Wyhamowuje układ immunologiczny organizmu. Często stosowany na skórę może spowodować upośledzenie odporności miejscowej na zakażenia. W razie zażycia wywołuje uszkodzenie i martwicę nerek, uszkodzenie serca, wątroby i układu nerwowego.

  Z tych właśnie powodów Octenisept/Linoseptic został już całkowicie zakazany w kilku krajach na świecie. Bigfarma niestety mocno się trzyma, a Konstanty jej w tym wydatnie pomaga, więc u nas pewnie nie prędko zabronią używania i polecania tej trucizny. Tyle w wielkim skrócie. Wszystko o tych substancjach jest ogólnie dostępne w Internecie i dość dokładnie opisane, więc jeśli będziecie chcieli, to sami znajdziecie.
  Fenoksyetanol to pochodna lizolu - silnie rakotwórczego "detergentu", który w ubiegłym wieku był również promowany jako środek antykoncepcyjny...
  Bardzo proszę nie polecajcie i nie stosujcie Octeniseptu ani Linosepti U. Kiedyś naczelną zasadą było "Przede wszystkim nie szkodzić", teraz przede wszystkim zarobić.....