•  

  2189 - 1 = 2188

  Tytuł: Z nienawiści do kobiet
  Autor: Justyna Kopińska
  Gatunek: literatura faktu / reportaż
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Zachęcony rewelacyjnym zbiorem reportaży Polska odwraca oczy, sięgnąłem po najnowszą pozycję autorki i zawiodłem się.

  Po pierwsze, baitowy tytuł: generalnie jest 8 reportaży, z czego o tematyce kobiecej bodajże 3.
  Po drugie, rozumiem - środowisko Gazety Wybiórczej, kobiety uciśnione w Polsce hurr durr, a to dajmy taki tytuł, sfrustrowane kobiety na pewno kupią na pohybel PiSowi i turboprawakom. A że o kobietach to tam mało mało, to inna sprawa.
  Po trzecie, margines górny - 3cm, margines dolny - 3cm, margines boczny - 2cm, interlinia 0,5cm. Naprawdę jest to niewybaczalne i prymitywne, oszukiwać klienta na objętości przy formacie A5.
  Po czwarte, końcowy wywiad z autorką, który jest nie wiadomo po co, nie wnosi za dużo, nie dowiadujemy się o niej wiele i czyta się go błyskawicznie.

  A same reportaże poprawne; mamy tutaj wywiad z synem Wioletty Willas, przypadek księdza z Puszczykowa pod Poznaniem, który kilka lat znęcał się i gwałcił dziewczynkę, przypadki molestowania żołnierek na misji w Afganistanie, historię żydowskiego klezmera spod Lwowa, naczelnika więzienia, który zamordował więźnia... Same trudne tematy, ale na 10 minut lektury każdy.

  Wrażenie jest średnie

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #reportaz

  •  
   k.......a

   +2

   @DerMirker: Taki pocisk po książce i dajesz jej 6/10?

   +: Rv0000, r......7
  •  

   @DerMirker: dobrze wiedzieć, bo pewnie kupiłabym w ciemno ("Polska odwraca oczy" to jeden z najlepszych zbiorów polskich reportaży, jakie ostatnio czytałam), a tak to pewnie poczekam, aż ukaże się w osiedlowej bibliotece :)
   Jeśli chodzi o polskie, współczesne zbiory to polecam od siebie "Żyletkę" Surmiak-Domańskiej (na uwagę zasługuje artykuł o dalszych losach Oli Gietner - tytułowej bohaterki "Cześć, Tereska!"); "Najlepsze buty na świecie" Olszewskiego (reporter podejmuje ciekawe i trochę inne tematy, jest też o środowisku np. o silnym zanieczyszczeniu powietrza w górskich 'uzdrowiskach' ) albo "Bolało jeszcze bardziej" Ostałowskiej (ale nie dorównuje "Polsce...").

   Ostatnio niesamowite wrażenie wywarła na mnie książka Szczygła "Niedziela, która zdarzyła się w środę". Pokazane w niej różne aspekty transformacji ustrojowej i początki 'dzikiego kapitalizmu' skłaniają do refleksji. Jak jesteś 30+ i lata '90 przypadały na czasy Twojego dzieciństwa to polecam po stokroć :)

  •  

   @strychnina77 nie warto płacić, lepiej poczekać...
   Dzięki serdeczne za polecenia, z pewnością za ostatnią pozycję, o której już słyszałem pozytywne opinie. Książki o tematyce lat 90. lubię najbardziej :) miłej niedzieli

Gorące dyskusje ostatnie 12h