•  

Czy agencja pracy może zablokować wypłatę wynagrodzenia w przypadku nie opłacenia czynszu za zakwaterowanie?
    #holandia

•  

@afromort: Nie pobierają automatycznie czynszu z salarisa? Jak masz wpisane w umowie?

•  

@MrPickles: pobierają, ale z uwagi na chorobę nie pobrali a nie mogą mi pobierać z automatu, bo mam polskie konto i każą sobie zapłacić to odblokują wypłatę. Śmierdzi wałkiem

+: robertK
    •  

@afromort: Jest to normalnie. Zgodnie z obowiazujacym prawem pracodawca moze zablokowac wyplate na poczet dlugu. Podczas choroby nie mial mozliwosci odciagniecia oplaty a teraz musisz uregulowac dlug. Jak ja jestem chory tez musze rachunki placic, co jest srednio fajne ale tak wyglada zycie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@afromort: Zazwyczaj jest tak, że po prostu przychodzi ujemny salaris i jak już w kolejnym tygodniu odpracujesz, to zabiorą ten minus z wypłaty.

Tak przynajmniej jest w normalnych, zdrowo myślących agencjach.

A przy chorobie powinni płacić 91% od 3-go dnia, więc jak cały tydzień byłeś zaplanowany i cały tydzień miałeś chorobę to z czegoś mogli tam pobrać.

Jednak jak wyżej - wszystko zależy jak masz w umowie.

•  

@gr4p3: Nieprawda. Zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jeśli chce od @afromort uzyskać opłatę za jakiekolwiek usługi oferowane przez agencję, może tego dochodzić na drodze cywilno-prawnej - nie ma jednak prawa przywłaszczać lub opóźniać wypłaty.

+: robertK
    •  

@Amfidiusz: masz jakieś źródło do którego mogę się odnieść?

•  

@afromort: Pewnie gdzieś z CAO jest to zapisane, trzeba by się wczytać. Jeśli chcesz walczyć o swoje, to i tak pewnie byś musiał z jakimś prawnikiem się dogadać. Kilku z nich ogłasza się co jakiś czas w grupach na FB.

•  

@Amfidiusz: dawaj zrodlo swoich nowosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak dzis w pracy znajde chwile , to podrzuce Ci artykuly ktore zezwalaja za zablokowanie wynagrodzenia i uwiarygodnie sie. Ty mozesz miec z tym ciezko, widzac juz ,ze piszesz: "Pewnie gdzieś z CAO jest to zapisane"

•  

@gr4p3: Pracodawca nie może:

• zalegać z wypłatą wynagrodzenia [..]

Jeśli pracodawca nie wywiązuje się z warunków umowy o pracę:

• [..] po powrocie do kraju możesz od agencji zatrudnienia dochodzić swoich roszczeń przed sądem powszechnym - występując z powództwa cywilnego.

http://www.fakty.nl/poradnik-emigranta-/7861-zostales-oszukany-w-holandii-zobacz-gdzie-mozesz-szukac-pomocy

Pierwszy lepszy link z google. Gówno-źródło, ale w wielu miejscach spotkałem się z podobnymi stwierdzeniami. Ponadto prawnicy (np. pan Mirosław Suski zajmujący się sprawami Polaków w NL) zwracają uwagę na fakt, że jeśli tygodniówka zawsze przychodziła w danym dniu (np. w czwartki), to masz prawo się jej domagać w kolejny czwartek.

•  

@Amfidiusz: Wrocilem z konkretnym info.

Taki zapis w umowie o prace na fazie A jest stosowany przez wiekszosc wiekszych graczy na rynku:

Uitzendkracht en uitzendonderneming komen in afwijking van artikel 7:623 lid 1 BW overeen dat het tijdvak na afloop waarvan het loon moet worden voldaan 1 maand bedraagt. Het is uitzendonderneming echter toegestaan om het loon op een eerder tijdstip te voldoen, zonder dat de uitzendkracht hieraan voor de toekomst rechten kan ontlenen.

Zgodnie w tym podpunktem agencja moze zablokowac wynagrodzenie na okres miesiaca czasu i zmusic pracownika do uregulowania naleznosci. Niestety wiekszosci ludzi zaczyna sie wtedy palic grunt pod nogami i reguluja swoje dlugi w trybie natychmiastowym. Jesli by tego nie zrobili, po uplynieciu miesiaca pracodawca ma w obowiazku odblokowac wynagrodzenia.
      Warto nadmienic ze zablokować wyplate na okres miesiaca, nie rowna sie wstrzymaniu przesylania wynagrodzenia.

( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@afromort a czemu nie chcesz uregulować zaleglego czynszu i miec problem z glowy, tylko kombinujesz jak jakis patol?

•  

@urwis69: nie mierz wszystkuch swoją miarą, patolu

•  

@afromort to co napisales nijak się ma do kontekstu mojej wypowiedzi, no ale czego sie spodziewac po takich polaczkach-kombinatorach jak ty? Na pewno nie odpowiedniego uzwojenia mozgu...

Czym mniej takiej patoli jak ty w NL, tym lepiej.

Gardze.

•  

@urwis69: a ja gardzę takimi śmieciami jak Ty, którzy na pytanie o podstawę działań agencji potrafią przyrównać jedną stronę do patoli. Zastanów się co sobą reprezentujesz, bo uwierz, że wypadasz naprawdę żałośnie.

•  

Hej. Mam pytanko teoretycznie bardzo podobne. Zablokowano mi wypłate. Uważam ze bezprawnie. I bardziej zależy mi na dobrej radzie niż na bezspujnych komentarzach :* Opisze syt. Wprowadziłam się w ub piątek na mieszkanie,poznym wieczorem,nastepnego dnia wraz z kierowca pojechalismy do pracy o 13.10 ruszylismy. Okolo 13.30 zostalo wziete drugie auto sluzbowe spod domu i rozwalone okolo 2km dalej. Auto zostało zdane w piatek ale kluczyki zostaly w mieszkaniu pod opieka brata zdajacego(kierowca z ktorym jechalam do pracy) i teraz wszystkim lokatorom zablokowano wyplate.w tym rowniez mi. Co mam robic.dodam ze chcialabym odzyskac do po"lubownemu"

Gorące dyskusje ostatnie 12h