Wpis z mikrobloga

Najwyższe wynagrodzenia brutto w grupach decylowych w jednostkach zatrudniających powyżej 9 osób (dane dotyczą ok. 80% pracowników):

2006.X .............. 2016.X
1 041 ... +82 % ...1 890 ... Co najwyżej tyle zarobiło 10% pracowników
1 330 ... +71 % ...2 279 ... Co najwyżej tyle zarobiło 20% pracowników
1 586 ... +69 % ...2 673 ... Co najwyżej tyle zarobiło 30% pracowników
1 849 ... +66 % ...3 070 ... Co najwyżej tyle zarobiło 40% pracowników
2 130 ... +65 % ...3 511 ... Co najwyżej tyle zarobiło 50% pracowników (mediana)
2 445 ... +64 % ...4 000 ... Co najwyżej tyle zarobiło 60% pracowników
2 839 ... +61 % ...4 583 ... Co najwyżej tyle zarobiło 70% pracowników
3 391 ... +61 % ...5 445 ... Co najwyżej tyle zarobiło 80% pracowników
4 492 ... +60 % ...7 200 ... Co najwyżej tyle zarobiło 90% pracowników

Źródło: GUS

#ekonomia #gospodarka #polska #polityka
Pobierz Raf_Alinski - Najwyższe wynagrodzenia brutto w grupach decylowych w jednostkach zatru...
źródło: comment_2OKqrPM77iXqYpJ7wR7azpNhYctsL2wU.jpg
  • 11
@50HerbatGreya:

9 os ( czyli tzw sektor przedsiębiorstw)


Wydaje mi się, że przedsiębiorstw dotyczy tylko przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, natomiast przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej dotyczy nie tylko przedsiębiorstw, ale i innych podmiotów gospodarki narodowej np. wojska.

Dane kwartalne o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej (wykres jasno żółty) zostały opatrzone przez GUS dopiskiem "dotyczy pełnej zbiorowości". Jak rozumieć "pełną zbiorowość"? Ja "pełną zbiorowość" rozumiem jako dotyczącą wszystkich pracowników ze wszystkich
Wydaje mi się, że przedsiębiorstw dotyczy tylko przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, natomiast przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej dotyczy nie tylko przedsiębiorstw, ale i innych podmiotów gospodarki narodowej np. wojska.


@Raf_Alinski: tez chciał bym to wiedzieć, bo równie dobrze mogli doliczyć tylko sektor publiczny.
@50HerbatGreya:

tez chciał bym to wiedzieć, bo równie dobrze mogli doliczyć tylko sektor publiczny.


Sektor publiczny składa się z przedsiębiorstw i nie-przedsiębiorstw. Płace z państwowych przedsiębiorstw zapewne są uwzględniane w danych o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, ale płace w wojsku czy policji są raczej uwzględniane w przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej.

Przydało by się skorelowanie tego z inflacją i cenami nieruchomości za mkw.


Dlaczego akurat ceny nieruchomości miałyby być tak
@Raf_Alinski:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przecietne-wynagrodzenie-w-duzych-firmach-przekroczylo-4800-zl-7583918.html

Ponadto dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Według badań aktywności zawodowej (BAEL) w III kw. 2017 roku w Polsce pracowało 16,51 mln ludzi. Zatem dane z sektora przedsiębiorstw obejmują niespełna 37% pracowników.

sektor przedsiębiorstw to zaledwie 37% od metodyki zatrudnienia wg BAEL, ale od metodyki Gusowskiej czyli tej normalnej to coś bliżej
@50HerbatGreya:

Ponadto dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.


Opisałem to na wykresie. Czerwona linia dotyczy przedsiębiorstw powyżej 9 osób. Żółta dotyczy "pełnej zbiorowości" czyli wszystkich pracowników ze wszystkich podmiotów gospodarki narodowej bez względu na ich wielkość. Według GUS w 2016 r. liczba zatrudnionych w przeliczeniu na pełny etat wyniosła ok. 14 mln z czego
Pobierz Raf_Alinski - @50HerbatGreya: 

 Ponadto dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą ...
źródło: comment_zYEqkuF2cHKE1gWXZ7MDovYRfbYw9oKN.jpg
Sektor publiczny składa się z przedsiębiorstw i nie-przedsiębiorstw. Płace z państwowych przedsiębiorstw zapewne są uwzględniane w danych o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, ale płace w wojsku czy policji są raczej uwzględniane w przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej.


@Raf_Alinski: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/pracujacy-w-gospodarce-narodowej-w-2016-roku,7,13.html

w 2016 gospodarka narodowa to ok 11 mln pracowników. Czyli brakuje ok 5 mln
@50HerbatGreya:

Dane GUS za 2016 rok:

. 14 438 ...... Pracujący w tys., przeciętne w roku
. 15 293 ...... Pracujący w tys., stan w dniu 31.XII.2016 r.
. 10 122 ...... Zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w tys., przeciętne w roku
. 11 250 ...... Zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w tys., stan w dniu 31.XII.2016 r.
514 960 ...... Wynagrodzenia ogółem brutto w mln zł

Dzieląc wynagrodzenia ogółem (514