Wpis z mikrobloga

Frankijska spinka w kształcie gryfa z VI wieku.

"This fibula, shaped like a griffin, a mythical creature half lion and half eagle, is decorated with twisted gold filigree wires and has a red stone or glass inlay for an eye. It was one of a pair crafted in a workshop in northern France. Originally these paired brooches were worn by women, one on either side of the chest. Its mate belongs to the Hungarian National Museum in Budapest. Similar griffin fibulae have been found in late 6th-century Frankish graves."

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #sztuka #myrmekochoria
Pobierz myrmekochoria - Frankijska spinka w kształcie gryfa z VI wieku.

"This fibula, shap...
źródło: comment_2Kcl6YpSftGBTAk4mShaLGZwWJ4LUb59.jpg
  • 8
@myrmekochoria: O, w końcu coś starszego :) Mnie zawsze fascynowało skąd pochodzi nasze (europejskie) poczucie że coś jest "ładne - nieładne" a źródeł tego dużo łatwiej szukać w takich nieco starszych obiektach.
@myrmekochoria: Ciekawostka poboczna, gryfy w starożytności nie wzięło się tylko z bogatej wyobraźni autorów mitów. Na pustyni Gobi można było natknąć się na szkielety zwierząt których układ kostny sugerował, że oprócz czterech nóg i kostnego dzioba miały również skrzydła. Wskazywał na to układ łopatek tego stworzenia, podobny do tego jaki jest u ptaków. Obecnie fachowa nazwa tej kreatury to Protoceratops, zaś niżej można zobaczyć jak wyglądał ten szkielet.
Pobierz DiscoKhan - @myrmekochoria: Ciekawostka poboczna, gryfy w starożytności nie wzięło si...
źródło: comment_2f5uMDDyjJcpKzS2IxnWiJqul1WvIAUA.jpg
@DiscoKhan: Sugerujesz, że setki czy tysiące lat przed Chrystusem ludzie znajdywali na pustyni Gobi kości dinozaurów, które łączyli w całe szkielety, a następnie przekazywali tę informację na bez mała drugi koniec Eurazji?
@Sokole-oko: Nie łączyli tylko akurat na pustyni Gobi te szkielety były znajdywane całkiem kompletne. Tak stare kości widać nie były zbyt interesujące dla sępów, a większych zwierząt tam nie ma, kto miałby je zatem porozrzucać? Te szkielety nie były zakopane ani nie były znajdywane po jednej kosteczce.

Dochodzi do tego jeszcze występowanie wizerunków gryfów, najstarsze wizerunki pochodzą z dzisiejszego Iranu. Chociaż faktycznie niewiele młodsze można znaleźć też w Egipcie, no ale
Stuprocentowej pewności mieć nie można, jak w zasadzie wszystkiego co tyczy się tak dawnych czasów ale co jest w tym takiego nierealnego? Że niby ozdoby z gryfami nie mogły być rozprzestrzeniane przez tak długi okres do odległych krain? Zwłaszcza, że tymże gryfom mogła towarzyszyć całkiem ciekawa plotka, że to po prostu egzotyczne zwierzę.


@DiscoKhan: Na zdrowy rozum. Zakładając, że niech znajdą te prawie kompletne szkielety na pustyni Gobi (już w to