Wpis z mikrobloga

@tonek88 Widać jakieś szczegóły jowisza przez lornetkę? Oglądałem dzisiaj przez dobsonka 8 i dupny seeing :< Przedwczoraj nieźle wyglądał ale czasu nie miałem. Jeżeli jutro i pojutrze nie będzie ok, to kaplica bo wracam do miasta
@Zielonypan45: Przez lornetkę wygląda jak ładna duża świecąca kropka, może jakbym miał żurawia to mniej by mi drgał obraz i może bym coś dojrzał. Natomiast zaskoczyły mnie księżyce, początkowo myślałem że to w soczewkach jakoś dziwnie światło się odbija bo tak w jednej linii są ustawione ale odpaliłem stellarium i mnie oświeciło. Mam mega frajdę bo totalny amator na razie jestem :)
@hudi77: Bardzo możliwe że Jowisz, bardzo dobrze też widać jest Wenus tak pod wieczór. Polecam aplikację sky map, pokazuje ona na bieżąco co aktualnie znajduje się na niebie.
@hudi77 jak się zrobi nieco ciemniej, to obejrzyj się trochę na lewo od wenus a zobaczysz syriusza. Też jasny i daje wrażenie jakby migał na wiele kolorów. Jest to najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba, lecz niestety niedługo nie będzie praktycznie widoczna :<