Wpis z mikrobloga

Był taki pomysł żeby wykorzystać lotniskowce jako platformy startowe dla rakiet balistycznych. Marynarka USA przeprowadziła w 1947 próbę wystrzelenia niemieckiej konstrukcji rakiety V-2 z pokładu lotniskowca "Midway". Próba była powiedzmy udana tzn lotniskowiec nie zatonął. Rakieta sobie poleciała gdzie chciała, ale poleciała. Wrzucę w komentarzu film to sobie obejrzycie jak to wyglądało. Amerykanie nawet przez chwilę myśleli o tym żeby przerobić lotniskowce na nosiciele rakiet balistycznych. Zamiast samolotów w hangarach przewozili by rakiety V-2 lub podobne, które byłyby wyciągane na pokład i startowały z wyrzutni ustawionych na pokładzie. Wtedy nie bardzo wiedzieli jak inaczej rakiety balistyczne mogłyby startować, a wsadzanie ich do okrętów podwodnych to było wtedy science-fiction. Pomysł zdechł w zarodku, bo gromadzenie na lotniskowcu ogromnych ilości ciekłego tlenu ,paliwa do rakiet i odpalanie z niego rakiet, które co chwilę się rozbijały bardziej wyglądało na plan samobójstwa niż operacji wojskowej. Zamiast rakiet balistycznych na paliwo ciekłe przerobionych z V-2 wykorzystali V-1, które przerobili trochę i tak powstał pocisk manewrujący Regulus i ten już mógł być spokojnie wystrzeliwany z pokładu lotniskowców.
#militaria #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria
Pobierz stahs - Był taki pomysł żeby wykorzystać lotniskowce jako platformy startowe dla raki...
źródło: comment_3OoLbkOJYgVjdG7SUNuOSAYo3oaoUPBX.jpg
  • 10
@stahs:
Zawsze mnie ciekawiło jak w tych rakietach było zrobione sterowanie.
Tzn, sterowanie ciągiem, łopatkami, wiem że był tam żyroskop ale nie mam pomysłu na to jak za jego pomocą sterowali tym.
Wtedy nie było elektroniki jako takiej znanej dzisiaj, a lampy elektronowe były za duże, za delikatne i za prądożerne.

TLDR jak to do cholery działało?
Znasz może jakieś źródła które pokazują to w inżynierski dokładny sposób?
@stahs:
znalazłem teraz cos dokładniejszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://www.cdvandt.org/v2__computer.htm
niestety cały dokument po niemiecku http://www.cdvandt.org/Hoelzer%20V4.pdf

schematy + obrazki "komputera V2"
Nawet to kompaktowe jak na układy z lampami. Układy wzmacniacza różniczkującego i całkującego, cóż klasyka sterownia - Kompensator całkująco-różniczkujący https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompensator_ca%C5%82kuj%C4%85co-r%C3%B3%C5%BCniczkuj%C4%85cy