•  

  Zastanawia mnie drobna kwestia. Disney wypuścił genialną Zootopię (Zwierzogród), jest ciekawy wątek, świetne żarty sytuacyjne, humor zarówno dla dzieci jak i dorosłych, fabuła trzyma się kupy i jest kilka świetnych zwrotów akcji. I jest to film dla dzieci. Tymczasem ten sam Disney wypuszcza koszmarne The Last Jedi, który filmem dla dzieci nie jest, jeśli już to dla nastolatków i fanów serii. Denna, bezsensowna fabuła, żarty są tak beznadziejne, że określić je mianem żenujących było by sporym niedopowiedzeniem. Ten film nawet parodią SW nie jest. Co poszło nie tak?

  #zootopia #gwiezdnewojny #starwars #disney #kiciochpyta

  źródło: film.org.pl

  +: p..................i, Derisor +10 innych
  •  

   Co poszło nie tak?

   @xandra: Zwierzogród zapewne nie powstał w 2-3 lata a dłużej ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @xandra: Bo producentem Zwierzogrodu był facet?

  •  

   @WuDwaKa: Z pewnością dłużej, ale tu pewnie chodzi o scenariusz pisany na kolanie.

   @Wolvi666: A kto reżyserem był?

  •  

   @xandra: U Disney nie ważny jest reżyser, bo producent wykłada kasę i pilnuje reżysera ( ͡º ͜ʖ͡º) to nie indie kino

  •  

   @Wolvi666: Aj, miałam na myśli scenarzystę... Moje łóżko ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @xandra: Było 2 scenarzystów no i nie próbowali wpierdzielać wszędzie ideologi SJ i nie próbowali uciąć wątków nakreślonych przez J.J Abramsa

   @WuDwaKa: Nie można tego porównywać ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   Myślę, że Star Wars potrzebuje kogoś takiego jak Kevin Feige, który zarządza Marvelem. Wydaje mi się, że pani, która sprawuje pieczę nad SW, ma dużego pecha, albo nie do końca odnajduje się w tej roli. Myślę, że jeśli Han Solo i epizod IX okażą się porażką (małe szanse, SW zawsze się sprzeda) Disney podejmie jakieś kroki.

  •  

   @Wolvi666: Ja nie wiem czego próbowali, ale scenariusz nie wyszedł.

   @RAPTURE88: Solo będzie porażką, może IX nie będzie.

  •  

   @xandra: W Lucasfilmie zawsze był problem z kierownictwem, to Lucas namaścił Katy na kierownika, ten sam Lucas, który odpowiada za upadek LucasArts lub sprzedaż Pixar. Katy ma tylko zdolności do finansów, udało jej się raz z Indianą i tylko dlatego została wybrana na te stanowisko, a nawet nie potrafi przypilnować grupy opowieści, bo o ile się nie mylę to Rey i Poe poznali się już wcześniej w nowelizacji TFA, a w TLJ okazuje się, że się nie znali..
   Nie wiadomo kto tam w ogóle rządzi, bo afera z Battlefrontem II pokazała, ze musiało zareagować główne kierownictwo Disney'a a ilość dziwnych przypadków jakie przydarzają się ostatnio SW jest dowodem na to, że panuje tam chaos i sytuacja podobna do DC-WB.

   +: drimer
  •  

   @Felipe: No niestety, marnie widzę tę markę w przyszłości ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @xandra:

   koszmarne The Last Jedi, który filmem dla dzieci nie jest, jeśli już to dla nastolatków i fanów serii. Denna, bezsensowna fabuła, żarty są tak beznadziejne, że określić je mianem żenujących było by sporym niedopowiedzeniem. Ten film nawet parodią SW nie jest. Co poszło nie tak?
   lel
   Ale napisz, że "moim zdaniem".
   Bo moim zdaniem jesteś w błędzie i chuja mi zrobisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Gwyn66: Szkoda nie możesz niczym poprzeć swoich tez, oprócz frazesów. Jestem fanką serii, sequele były kiepskie, a to już przesada.

  •  

   @xandra: *prequele chyba
   Ja tam chyba tego last jedi nie obejrzę jak się uda

   +: xandra
  •  

   @Zdzisiu1: Prequele, racja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @xandra xD ale to raczej Ty nie masz nic poza frazesami. Cóż to znaczy "denna, bezsensowna fabuła"? Nic. To pustosłowie. Wg mnie była dobra, mimo kilku niedociągnięć.
   Po prostu bóldupisz, bo film nie był taki, jaki TY chciałaś, żeby był.
   Ja też jestem fanem, a mimo to nie uważam, żeby prequele były kiepskie (bo to chyba o nie Ci chodziło. Owszem, cierpią na syndrom Lucasa, ale to cecha wspólna 6 pierwszych epizodów).
   Podoba mi się też zdecydowana większość nowego kanonu, cieszyło mnie wydupienie starego EU w pizdu, bo owszem, miało kilka dobrych pozycji, ale z tych nadal czerpią garściami, natomiast wydupiono wszystko, co brzmiało jak kiepskie fanfiki.

  •  

   @Gwyn66: Weźmy jedną ze scen, albo kilka:

   pokaż spoiler NP napierdziela we wszystko co lata, Finn chce się poświęcić, ale ratuje go irytująca Chinka. I co? I wszystkie maszyny NP nagle przestają strzelać, operatorzy czy tam roboty - wszyscy oślepli - tylko po to by się mogli pobuziać... A potem mijają Luka zapewnie w czapkach niewidkach.


   pokaż spoiler Albo inna, ucieczka z krążownika NP - żaden system, ale to zupełnie ŻADEN nie wykrywa oddalającego się statku, kuźwa, wystarczyło by wyjrzeć przez okno...


   pokaż spoiler Albo jeszcze inna - ktoś musi się poświęcić, klony, roboty, astrodroidy, sztuczne kończyny, statki kosmiczne, loty w nadprzestrzeni i NIE MAJĄ AUTOPILOTA! Kuźwa - cegłę by na gazie położyli, to NIE! A Sokół miał...


   Wybacz, ale nie chcę się więcej denerwować głupotą scenariusza, bo nawet w tego typu kinie fantasy są granice, których się nie przekracza w obrażaniu inteligencji widza TAKIMI absurdami!

   Poza tym w EU bohaterowie mieli swoje historie i ktoś dbał o to, by wszystko trzymało się kupy.

   źródło: youtube.com

  •  

   @xandra to są detale, a nie poważne zarzuty dotyczące fabuły. Nic z tego nie dowodzi słabości filmu. Takie rzeczy można relatwic za pomocą retconu (tak, tak, to się źle kojarzy na ogół, ale w zasadzie to w takim Rogue One zastosowano ten sposób na załatanie jednej z największych "dziur" w nowej nadziei, którą tak swoją drogą wcale nie była dziurą, bo nie przeszkadzała w zrozumieniu którejkolwiek części fabuły). Wybacz, ale to po prostu szukanie dziury w całym. Żadna z rzeczy, które wymieniłaś, nie jest realną dziurą fabularną.

  •  

   @Gwyn66: No dobrze,

   pokaż spoiler A akcja z Del Torro? Przecież ona nie miała najmniejszego znaczenia. A cały wątek buntu, przez który giną praktycznie wszyscy rebelianci, bazy, statki i co? Zero konsekwencji. I jeszcze Leya mówi, gdy zostaje 6 osób - że mają wszystko co trzeba. NIC nie mają, nic tylko podejść i strzelić jej z liścia, żeby oprzytomniała.

   Dodajmy do tego ŻENUJĄCY humor i to wszystko składa się na koszmarny scenariusz pisany na kolanie i chyba przez ośmiolatka. Szkoda klawiatury.

  •  

   @xandra zadaj sobie pytanie, czemu służą poszczególne rozwiązania fabularne.

   pokaż spoiler Akcja z del Toro służyła przekonaniu Finna do opowiedzenia się po stronie ruchu oporu. Wcześniej myślał tylko o sobie i o Rey, dzięki DJ-owi mógł podjąć moralnie słuszną decyzję.
   Bunt miał na celu ukazanie Poemu, że przez jego nieprzemyślane działania i bohaterzenie giną ludzie. To właśnie jest konsekwencja tego wątku. Dzięki temu stanie się lepszym dowódcą.
   Leia od początku filmu jest zachowawcza jako dowódca, stosuje kary, które choć są uzasadnione, to zabijają ducha walki w jej podwładnych. Na koniec jednak zachowuje optymizm, dzięki czemu Poe i Finn nie tracą nadziei, poza tym jak dla mnie jest to usprawiedliwione, bo ledwo udało im się ujść z życiem. Już dwa razy budowała rebelię od zera, to czemu miałoby się nie udać i teraz.

   To są przemyślane character arcs dla tych postaci, jedynie ich realizacja może nieco razić, ale i prequele miały ten problem. Nie wiem, patrząc na film staram się zrozumieć raczej jak dany wątek służy rozwojowi danej postaci, a nie wytykać niedopowiedzenia (które nie są niczym złym) i nielogiczności związane ze sposobem działania filmowej rzeczywistości. Jeśli da się w jakiś sposób wyjaśnić coś takiego, to przyjmuję takie rozwiązanie, ale nie zawsze jest to konieczne, jestem w stanie przyjąć brak wyjaśnienie typu "no bo widocznie tak było i nie dało się zrobić nic innego w danej sytuacji", włączając w to nie zawsze zgodne z logiką sytuacji działanie bohaterów. Zakładam, że mogą po prostu popełniać błędy i działać nielogicznie, z różnych powodów. Kwestia rozwoju bohaterów jest dla mnie wyżej w hierarchii niż próba dopasowania praw fizyki świata fikcyjnego do tych funkcjonujących w prawdziwym świecie. Zwyczajne zawieszenie niewiary.

   +: Felipe
  •  

   Albo inna, ucieczka z krążownika NP - żaden system, ale to zupełnie ŻADEN nie wykrywa oddalającego się statku, kuźwa, wystarczyło by wyjrzeć przez okno...

   @xandra: wybacz, ale..serio? Statek rozwalił się na dwie części, wszystko się pali i nagle ktoś tak o sobie wygląda przez okno, o Lambda leci.. Tak byś to widziała? Bo w sumie nawet jak na SW wydaje się to niewiarygodne.
   TLJ ma sporo do zarzucenia, ale nie popadajmy w skrajność. Problem leży tutaj w realizacji.
   Jak już mamy się czegoś czepiać, to wybierz argument typu:
   Przez Finna, Rose i Poe zginęła połowa członków Oporu i nikt w żaden sposób za to nie odpowiedział.

   Poza tym w EU bohaterowie mieli swoje historie i ktoś dbał o to, by wszystko trzymało się kupy.

   Cooo?? Kiedy i kto?

  •  

   @xandra: Byłem na zootopii z jedną mirabelką i sobie potem ściągnąłem piosenkę shakiry z tego filmu na telefon. Jeden z lepszych filmów w tej kategorii :)

   pokaż spoiler Co tak zmieniasz avki? ;P

   +: xandra
  •  

   @Felipe: @xandra: Czasy się zmieniają, fani SW dalej bóldupią na SW. Jak ja kocham ten fandom 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

  •  

   @Gwyn66: Tak to bardzo logiczne,

   pokaż spoiler Traćmy czas i zasoby, aby zmotywować Finna, poświęćmy CAŁĄ rebelię, aby nauczyć kogoś odpowiedzialności. Nie rób kurtyzany z logiki (╯°□°)╯︵ ┻━┻


   @Felipe: Czytałam o tym jakiś artykuł, że jest człowiek, który współpracuje z autorami kolejnych książek by nie namieszali podczas ich tworzenia. Resztę napisałam wyżej i używaj spoilerów!

   @Trelik: A tak mnie jakoś naszło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @jablkabanany: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   używaj spoilerów!

   @xandra: jesteśmy już cztery miesiące po premierze, film właśnie wychodzi lub już wyszedł na dvd/br więc raczej to nie spoiler. Kto chciał obejrzeć już obejrzał.
   Przyznam Ci szczerze, że nie przeczytałem wszystkiego z Legend, ale uwierz mi, nawet w tym co już czytałem nie wszystko się kupy czytało. Nie wiem też o kim mówisz, ale raczej nawiązując do mojej wcześniejszej wypowiedzi ten ktoś robił to tak samo lub podobnie do dzisiejszej grupy opowieści, która jest, ale właściwie nikt nie wie za co odpowiada i co ma tak naprawdę robić. Powołując taką grupę myślałem, że to oni będą pilnować aby wszystko się zgadzało i jakoś nakreślali przyszłe wydarzenia lub coś w tym stylu, ale okazuje się, że twórcy mogą wywalić wszystko , tworzyć własne historie i zupełnie ignorować to co już zostało napisane/wydane.

  •  

   @xandra: ledwo przyzwyczaiłem się do poprzedniego ;)

   +: xandra
  •  

   @xandra słuchaj no, nie żebym próbował Cię tutaj uczyć scenopisarstwa, ale generalną zasadą pisania scenariusza, a w zasadzie fikcji fabularnej w ogóle, jest opowiedzenie historii z punktu widzenia jakiegoś protagonisty. Pierwszą zasadą pisania postaci jest zapewnienie jej character arcu (nie wiem jak to się tłumaczy na polski). Bez tego scenariusz jest napisany po prostu źle. Opowiadana historia służy przede wszystkim temu. Protagonista musi mieć jakiś problem, z którym musi się zmierzyć. Im bardziej angażujący emocjonalnie, tym lepiej.

   pokaż spoiler Nie ma nic bardziej angażującego emocjonalnie postac dowódcy militarnego w filmie opowiadającym o wojnie niż Śmierć jego kompanów i podwładnych, z którą musi sobie poradzić. W imperium kontratakuje leia musiała stracić hana, aby uświadomić sobie ostatecznie, że go kocha, to był jej character arc, niczemu innemu to nie służyło. Poe musiał natomiast stracić swoich ludzi aby zrozumieć, że czasem warto odpuścić i że jego zadaniem jako dowódcy jest przede wszystkim zapewnienie przetrwania jego podwładnym, a nie pyrrusowe zwycięstwo. Finn musiał zostać oszukany przez cynicznego, zepsutego DJ-a aby zrozumieć, że w końcu musi przestać uciekać, bo brak działania powoduje, że zło triumfuje.

  •  

   @Felipe: @Gwyn66: Nie chce mi się już dziś z wami wdawać w szczegóły, ten film broni się wizualnie, ale tak naprawdę oprócz nich nie ma nic do zaoferowania, poziomem odstaje nawet od prequeli (no może poza Atakiem klonów) i wiem czym jest podróż bohatera, rano nawet wrzucałam wpis o tym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Trelik: ¯\_(ツ)_/¯

   pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Kilka słów wstępu ode mnie.

  Poniższy poradnik ma na celu pomóc tym, którzy chcą zaznajomić się ze światem perfum i postawić w nim pierwsze kroki.
  Również chciałbym, aby mógł odpowiedzieć na większość pytań i mam nadzieję, że może będzie także przydatny dla tych, co już trochę w naszym pachnącym świecie się już zagnieździli :)
  Poradnik miał być krótki, chciałem go zmieścić na jednej stronie, ale wyszło ich prawie 20.
  Gdybym chciał napisać to tak, jak sobie wyobrażam, to pewnie wyszłaby z tego praca magisterska.
  Wiem, że wszystkich nie jestem w stanie zadowolić i każdy będzie miał jakieś "ale" - odnośnie formy poradnika, brakujących w nim elementów, długości tekstu, innego wyobrażenia na temat noszenia danych perfum, własnych odczuć itp., jednakże starałem się czerpać wiedzę z różnych źródeł, aby była to forma najbliższa czystemu obiektywizmowi.
  Zapachy z kategorii damskiej pojawią się w przyszłości i prawdopodobnie wrzucę cały poradnik na google drive, aby móc go sprawnie edytować.
  Na ten czas polecam, aby dodać wpis do ulubionych.

  Poświęciłem na niego naprawdę dużo czasu i wołam kolejny raz @Moderacja, czy nie dałoby rady przypiąć tego do belki w formie np. rozwijanego tekstu, aby był szybko dostępny dla wszystkich i abym mógł go edytować w jakiś sposób.

  Zapraszam do zapoznania się i pozdrawiam :)

  Jak rozpocząć przygodę z perfumami

  Po pierwsze musimy wiedzieć, że słowo perfumy się nie odmienia i nie istnienie liczba pojedyncza w jego odmianie.
  Jeżeli szukasz perfumu, to go tutaj nie znajdziesz.

  Jeśli chcemy kupić swoje pierwsze perfumy, na które mamy przeznaczoną ilość pieniędzy, to po pierwsze sprawdź listę propozycji zapachowych w danym przedziale cenowy.
  Jak już wybierzesz kilka propozycji, to zapisz je sobie i przejdź się do perfumerii - Sephora, Douglas i poproś o pomoc, że chciałbyś je przetestować.
  Ważny jest każdy szczegół, ponieważ jeśli wybraliście sobie Blue de Chanel w wersji wody toaletowej (EDT) i jak wspomnicie, że chcecie Blue de Chanel, to możecie zamiast wody toaletowej dostać wersję perfumowaną (EDP), bądź parfum.
  Przetestujcie maksymalnie trzy zapachy, poproście o wyraźne zapisanie nazwy danych perfum na bloterze, a te które Wam najbardziej się spodobają - poproście dodatkowo o próbkę z opisem (możliwość uzyskania próbki tylko w Sephorze).
  Jeśli spodobają się Wam i poczujecie, że posiadają na skórze takie cechy jakie oczekujecie, to przeglądacie sklepy z listy, w których bezpiecznie możecie dokonać zakupu.
  Również dobrym sposobem na zapoznanie się z perfumami jest kupowanie odlewek z atomizerem, w minimalnej ilości 2ml, ponieważ taka ilość wystarczy Wam na około 20-22 psiknięć, czyli spokojnie na 5 użyć po 4 aplikację.
  Wielu z nas na tagu #perfumy zajmuje się rozbiórkami zapachów w o wiele niższych cenach niż na stronach oferujących odlewki perfum.
  Pamiętajcie, że koncentracja olejków zapachowych jest dość umowna i wody kolońskie w niektórych przypadkach potrafią dłużej trzymać na skórze, niż wody perfumowane.
  Teoretycznie w kolokwialnym rozumowaniu, im więcej procent olejków zapachowych w perfumach i im lepsza jakość użytych składników to powinna być większa cena. jednak zasada ta z reguły nie ma aż takiego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  Podstawowe pojęcia

  EDT - woda toaletowa, teoretycznie charakteryzuje się stężeniem olejków zapachowych na poziomie 5-15%
  EDP - woda perfumowana, teoretycznie charakteryzuje się stężeniem olejków zapachowych na poziomie 10-20%
  EDC - woda kolońska, teoretycznie charakteryzuje się stężeniem olejków zapachowych na poziomie 3-8%
  EDS - woda odświeżająca, teoretycznie charakteryzuje się stężeniem olejków zapachowych na poziomie 1-3%
  Parfum - w teorii posiadają wyższe stężenie olejków niż EDP, ale mniej niż ekstrakt
  Ekstrakt perfum - w teorii posiadają najwyższe stężenie olejków zapachowych
  Parametry - w niej ujmujemy projekcję oraz trwałość zapachu
  Projekcja - określamy nią jako moc i czas projektowania zapachu, na zasadzie czy go odczuwają inne osoby z odległości tzw. ogon
  Trwałość - jest to czas, po którym zapach znika ze skóry i staje się bardzo słabo wyczuwalny
  Tester - jest to PEŁNOWARTOŚCIOWY produkt, nie różniący się niczym w zapachu od pełnego produktu zapakowanego w oryginalne opakowanie. Różnicę mogą występować w batchu. Testery nie posiadają zazwyczaj korka, czy pudełka
  Batch code - jest to numer serii, dzięki któremu możemy określić datę produkcji danego zapachu
  Wypust - nowy produkt na rynku
  Wąchalnia - miejsce, gdzie możemy przetestować perfumy
  Legit - jest to uproszczenie myśli, czy dany produkt, sprzedawca, sklep itp. jest wiarygodny, oryginalny
  Odlewka (dekant) - są to przelane perfumy do szkiełka bądź fiolki
  Rozbiórka (rozlanie) - polega na wspólnym podzieleniu się danym zapachem, który jest przelewany do dekantów
  Ubytek - jest to ilość perfum, które zostały wypsikane z flakonu
  Vintage - są to perfumy, które posiadają większą wartość ze względu na oferowaną przez siebie jakość, czy parametry i nie są już produkowane. Nie każdy vintage jest z racji roku produkcji, czy słabych parametrów wart jego miana
  Reformulacja - zabieg zmiany składu perfum, który może wpływać na zmianę samego zapachu, oraz na jego parametry
  Flanker - są to perfumy produkowane w danej serii, stworzone na bazie pierwotnej formuły
  Blind buy - kupienie zapachu w ciemno, bez jego wcześniejszego przetestowania
  Test nadgarstkowy - test polegający na aplikacji perfum na nadgarstek w celu określenia jego zachowania na skórze
  Test bloterowy - test polegający na aplikacji zapachu na bloter, w celu sprawdzenia swojego pierwszego wrażenia na temat jakiegoś zapachu
  Test globalny - najważniejszy z testów, który ukazuje jak perfumy sprawują się w codziennym użytkowaniu. Po testach globalnych przy wielu zmiennych, jesteśmy w stanie lepiej poznać sam zapach i jego naturę
  Próbka - są to odlane perfumy do małej fiolki, zazwyczaj nie przekraczające 1,5 ml
  Aplikacja - wykonanie czynności psiknięcia perfum na naszą skórę, włosy, bądź ubrania
  Ilość aplikacji - ilość psiknięć z atomizera
  Nisza - są to perfumy których dostępność do testów jest okrojona, oprócz wcześniejszego blind buy. Zazwyczaj są to zapachy trudniejsze w odbiorze i kosztują więcej za mniejsze pojemności niż ogólnodostępne w perfumeriach zapachy. Poznawanie niszy raczej jest zalecane bardziej świadomym użytkownikom, którzy mają już jakieś doświadczenie z perfumami, aczkolwiek wszystko zależy od zasobności Waszego portfela
  Killer - są to perfumy które posiadają bardzo dobrą projekcję, trwałość i potrafią „dusić otoczenie”
  Biurowiec - perfumy nadające się typowo do pomieszczeń biurowych
  Piramida zapachowa - piramida pokazująca nuty górne, środkowe i dolne, wraz z poszczególnymi składnikami je budującymi
  Otwarcie - jest to pierwsze 10-15 minut od aplikacji perfum na skórę
  Dry down - jest to finalne wybrzmienie zapachu, gdzie zostają same nuty dolne. W nutach bazy jest zawarta trwałość zapachu
  Kategorie zapachowe - jest to podział perfum, ze względu na wykorzystane nuty w zapachu. Ze względu na bardzo dużą ilość kategoryzacji perfum, warto zapoznać się z podziałem pod tym linkiem https://www.fragrantica.pl/nuty/.
  Pusty psik - jest to moment w którym pierwszy raz naciskamy atomizer celem aplikacji zapachu.
  Mainstream - zapachy powszechnie uważane za powszednie, popularne
  Zapachy deasignerskie - perfumy od najpopularniejszych marek związanych z szeroko pojętą modą
  Bańka zapachowa - jest to sfera, która otacza nas po aplikacji perfum, tworząc „perfumową bańkę”

  Polecane męskie perfumy w danych przedziałach cenowych

  Legenda:
  Typ - Opis - Na jaką porę roku i dnia

  0-100

  Adnan B. - Ambre Noire
  oriental - słodki, ciepły,otulający - wiosna/chłodne lato/jesień/ na wieczór

  Alfred Sung - Sung Homme
  aromatic fougere – drzewny, mydlany, świeży – jesień/zima/ na dzień

  Azzaro - Chrome
  citrus aromatic – morski, cytrusowy, ozonowy – lato/ na co dzień

  Axe Gold - Tobacco & Amber Vanilla
  spicy sweet – czekoladowy, tytoniowy, słodki – zima/ na co dzień

  Calvin Klein - CK One Shock For Him
  oriental spicy – tytoniowy, wiśniowy, słodki – jesień/zima/ na co dzień

  Coty - Aspen for Men
  aromatic fougere – świeży, cytrusowy, koloński – wiosna/lato/ na dzień

  Custo Barcelona - Pure Custo Barcelona Man
  oriental - świeży,cytrusowy, kwiatowy, aromatyczny - wiosna/lato/jesień/ na co dzień

  Davidoff - Cool Water
  aromatic fougere – morski, świeży, cytrusowy – wiosna/lato/ na dzień

  Ermenegildo Zegna - Z Zegna
  woody spicy – świeży, cytrusowy, kwiatowy – wiosna/lato/ na dzień

  Ferrari - Bright Neroli
  citrus aromatic – świeży, kwiatowy, cytrusowy – wiosna/lato/ na dzień

  Issey Miyake - L'Eau Bleue d'Issey Pour Homme
  woody aromatic – drzewny, aromatyczny, cytrusowy, świeży – wiosna/lato/jesień – na co dzień

  Jacques Bogart - One Man Show Ruby Edition
  oriental fougere – słodki, balsamiczny, agarowy, korzenny – jesień/ na wieczór

  Jaguar - Classic Gold
  woody aromatic – cytrusowy, słodki, owocowy – wiosna/lato/zima/ na co dzień

  Jesus Del Pozo - Hallowen Men
  oriental woody – słodki, cynamonowy, skórzany - jesień/zima/ na co dzień

  Jil Sander - Sun For Men
  aromatic spicy – świeży aromatyczny, cytrusowy, drzewny – wiosna/lato/ na dzień

  Joop! - Joop! Homme
  oriental fougere – landrynkowy, słodki, cytrusowy – zima/ wieczór

  Lalique - Encre Noire
  woody aromatic – drzewny, aromatyczny, ziemisty – jesień/zima/ na co dzień

  Montblanc - Individuel
  oriental woody – słodki, aromatyczny, owocowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Moschino - Uomo?
  woody floral musk - aromatyczny, owocowy, świeży - wiosna/lato/jesień/ na co dzień

  Thierry Mugler - Mugler Cologne
  citrus aromatic - cytrusowy, kwiatowy, świeży – wiosna/lato/ na dzień

  Nautica - Voyage
  woody aquatic – świeży, morski, owocowy – wiosna/lato/ na dzień

  Nikos - Sculpture Homme God's Night
  oriental spicy – ciepły korzenny, słodki, świeży – wiosna/ jesień/ na co dzień

  Rasasi - Daarej
  oriental spicy – ciepły korzenny, pudrowy, słodki – jesień/zima/ na co dzień

  Rasasi - Tasmeem Men
  oriental spicy – ciepły korzenny, balsamiczny, aromatyczny, słodki – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Zara Rich - Warm Addictive
  oriental spicy – słodki, tytoniowy, kokosowy – jesień/zima/ na co dzień

  Zara - Vibrant Leather
  woody – cytrusowy, świeży, paczulowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  100-200

  Armaf - Club De Nuit Intense Man
  woody spicy – cytrusowy, owocowy, dymny – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Bentley - For Men Absolute
  oriental woody – drzewny, kadzidlany, agarowy – jesień/zima/ na co dzień

  Bentley - For Men Intense
  oriental spicy – ciepły korzenny, rumowy, drzewny – jesień/wiosna/ na wieczór

  Burberry - London For Men
  oriental spicy – słodki, tytoniowy, drzewny – jesień/zima/ na co dzień

  Bvlgari - Aqva Amara
  woody aquatic – cytrusowy, wodny, świeży – wiosna/lato/ na dzień

  Carolina Herrera - 212 VIP Men
  woody oriental – świeży korzenny, alkoholowy, aromatyczny – jesień/zima/ na wieczór

  Cartier - Declaration
  woody floral musk – świeży korzenny, aromatyczny, cytrusowy – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Dunhill - Icon
  woody aromatic – aromatyczny, świeży, cytrusowy – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Christian Dior - Eau Suvage
  citrus aromatic – cytrusowy, świeży, drzewny, aromatyczny – wiosna/lato/ na dzień

  Dolce & Gabbana - The One for Men EDP
  woody spicy – kardamonowy, ambrowy, tytoniowy – jesień/zima/ na wieczór

  Guerlain - Aqua Allegoria Herba Fresca
  green aromatic – zielony, świeży, aromatyczny, herbaciany – wiosna/lato/ na dzień

  Guerlain - Homme L'Eau Boisée
  woody chypre – zielony, drzewny, cytrusowy, aromatyczny – wiosna/lato/ na dzień

  Guerlain - L´Instant de Guerlain Pour Homme
  woody spicy – ciepły korzenny, cytrusowy, kakaowy, drzewny – jesień/zima/ na co dzień

  Jean Paul Gaultier - Le Male
  oriental fougere - aromatyczny, słodki, świeży – jesień/zima/ na co dzień

  Kenzo - Pour Homme
  aromatic aquatic – morski, drzewny, aromatyczny – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Loewe - 7
  woody floral musk – balsamiczny, drzewny, kadzidlany, świeży korzenny – jesień/zima/ na co dzień

  Loewe - 7 Natural
  woody aromatic – cytrusowy, świeży korzenny, dymny – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Mercedes-Benz - Cologne
  citrus aromatic – świeży korzenny, cytrusowy, aromatyczny – wiosna/lato/ na dzień

  Rasasi - Al Wisam Day
  oriental fougere – aromatyczny, świeży korzenny, różany – wiosna/lato/ na dzień

  Thierry Mugler - Pure Malt
  oriental woody – słodki, whiskey, owocowy – jesień/zima/ na wieczór

  Yves Saint Laurent - L'Homme
  woody floral musk – świeży korzenny, cytrusowy, pudrowy – wiosna/jesień/ na co dzień

  Yves Saint Laurent - Opium Pour Homme Eau de Toilette
  oriental spicy – świeży korzenny, balsamiczny, owocowy – jesień/zima/ na wieczór

  Versace - Eros
  aromatic fougere - świeży, aromatyczny, waniliowy - wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Versace - Versace Pour Homme
  aromatic fougere – słodki, aromatyczny, świeży – wiosna/lato/jesień/zima/ na co dzień

  Versace - Pour Homme Dylan Blue
  aromatic fougere – cytrusowy, ambrowy, świeży korzenny – wiosna/lato/jesień/zima/ na co dzień

  200-300

  Acqua di Parma - Acqua di Parma Colonia
  citrus – cytrusowy, aromatyczny, świeży korzenny – wiosna/lato/ na dzień

  Chanel - Platinum Egoiste
  woody floral musk – aromatyczny, świeży korzenny, drzewny – wiosna/jesień – na co dzień

  Christian Dior - Dior Homme Cologne
  citrus aromatic – cytrusowy, świeży korzenny, piżmowy, kwiatowy – wiosna/lato/ na dzień

  CoSTUME - National Homme
  woody aromatic – ciepły korzenny, cynamonowy, balsamiczny – jesień/zima/ na dzień

  Dior - Eau Sauvage Parfum
  citrus aromatic – balsamiczny, drzewny, dymny, cytrusowy – jesień/zima/ na wieczór

  Dior - Fahrenheit
  woody floral musk – skórzany, aromatyczny, świeży korzenny – jesień/zima/ na wieczór

  Escentric Molecules - Molecule 01
  woody floral musk – piżmowy, ambrowy, drzewny – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Guerlain - L'Homme Ideal
  oriental woody – migdałowy, słodki, wiśniowy, aromatyczny – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Guerlain - L´Instant de Guerlain Pour Homme
  woody spicy – ciepły korzenny, kakaowy, drzewny – jesień/zima/ na wieczór

  Hermes - Terre d'Hermes
  woody spicy – cytrusowy, drzewny, ziemisty, aromatyczny – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Hermes - Voyage d'Hermes Parfum
  woody floral musk – ciepły korzenny, cytrusowy, zielony, aromatyczny – wiosna/lato/jesień/ dzień

  Jean Paul Gaultier - Ultra Male
  oriental fougere – słodki, owocowy, cynamonowy, waniliowy – wiosna/jesień/zima/ na wieczór

  Narciso Rodriguez - For Him EDT
  aromatic fougere - piżmowy, paczulowy, ozonowy, ambrowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Prada - Prada L'Homme Intense
  oriental woody – pudrowy, balsamiczny, irysowy, skórzany – jesień/zima/ na co dzień

  Rasasi - Hawas
  aromatic woody – wodny, świeży, cytrusowy, ambrowy – wiosna/lato/ na co dzień

  Rasasi - La Yuqawam Pour Homme
  oriental – skórzany, dymny, zwierzęcy, lekko słodki, owocowy – jesień/zima/ na co dzień

  Serge Lutens - Ambre Sultan
  amber – ambrowy, słodki, waniliowy, ziołowy – jesień/zima/ na co dzień

  Serge Lutens - Chergui
  oriental spicy – słodki, balsamiczny, miodowy, tytoniowy, ambrowy – jesień/zima/ na co dzień

  Tom Ford - Grey Vetiver EDT
  woody aromatic – świeży, cytrusowy, aromatyczny – wiosna/lato/ na dzień

  Thierry Mugler - A*Men Ultra Zest
  woody spicy – cytrusowy, słodki, ciepły korzenny – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Yves Saint Laurent - La Nuit de l’Homme
  woody spicy – aromatyczny, ciepły korzenny, drzewny, kardamonowy – jesień/zima/ na co dzień

  Yves Saint Laurent - Opium Pour Homme Eau de Parfum
  oriental spicy – ciepły korzenny, porzeczkowy, balsamiczny – jesień/zima/

  Yves Saint Laurent - Rive Gauche Pour Homme
  aromatic fougere – aromatyczny, świeży korzenny, barberowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Valentino - Uomo Intense
  leather – irysowy, pudrowy, skórzany, waniliowy – jesień/zima/ na wieczór

  Viktor & Rolf - Spicebomb Extreme
  oriental spicy – świeży korzenny, tytoniowy, waniliowy, słodki – jesień/zima/ na co dzień

  300+

  Amouage - Jubilation XXV
  oriental fougere – balsamiczny, słodki, owocowy, dymny – jesień/zima/ na wieczór

  Amouage - Lyric
  oriental spicy – różany, cytrusowy, świeży korzenny, piżmowy – jesień/zima/ na wieczór

  Amouage - Reflection
  woody floral musk – kwiatowy, drzewny, pudrowy, aromatyczny – wiosna/jesień/ dzień

  By Kilian - Back to Black
  woody oriental – słodki, tytoniowy, owocowy, miodowy – jesień/zima/ na wieczór

  Carner Barcelona - Palo Santo
  woody musk – drzewny, aromatyczny, słodki, balsamiczny

  Chanel - Allure Homme Édition Blanche
  oriental – cytrusowy, aromatyczny, drzewny, lekko słodki – wiosna/lato/ na dzień

  Chanel - Allure Homme Sport Eau Extreme
  woody aromatic – aromatyczny, świeży korzenny, balsamiczny, cytrusowy – wiosna/jesień/ na dzień

  Chanel - Bleu de Chanel
  woody aromatic – cytrusowy, świeży korzenny, balsamiczny, drzewny – wiosna/lato/jesień/ na co dzień

  Creed - Aventus
  chypre fruit – owocowy, słodki, skórzany, dymny – wiosna/lato/jesień/ na co dzień

  Creed - Green Irish Tweed
  woody floral musk – cytrusowy, ozonowy, drzewny, wodny – wiosna/lato/jesień/ na dzień

  Dior - Homme Parfum
  leather – drzewny, skórzany, kwiatowy, pudrowy – jesień/zima/ na wieczór

  Dior - Sauvage Eau de Parfum
  oriental fougere – świeży korzenny, ambrowy, cytrusowy, kwiatowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Dior - Ambre Nuit
  oriental – ambrowy, różany, cytrusowy, lekko korzenny – jesień/zima/ na co dzień

  Diptyque - Philosykos
  woody aromatic – zielony, drzewny, słodki – wiosna/lato/ na dzień

  Franck Boclet - Tobacco
  oriental woody – słodki, tytoniowy, waniliowy, balsamiczny – jesień/zima/ na wieczór

  Frederic Malle - Musc Ravageur
  oriental – ciepły korzenny, waniliowy, cynamonowy, aromatyczny – jesień/zima/ na wieczór

  Giorgio Armani - Acqua di Gio Profumo
  aromatic aquatic – aromatyczny, balsamiczny, wodny, lekko dymny – wiosna/lato/jesień/ na co dzień

  Nasomatto - Black Afgano
  woody aromatic – dymny, agarowy, balsamiczny, drzewny – jesień/zima/ na wieczór

  Olfactive Studio - Chambre Noire
  leather – balsamiczny, skórzany, pudrowy, dymny, ciepły korzenny – jesień/zima/ na wieczór

  Parfums de Marly - Herod
  woody spicy – tytowniowy, słodki, cynamonowy, waniliowy – jesień/zima/ na wieczór

  Parfums De Marly - Layton
  oriental floral – świeży korzenny, aromatyczny, owocowy, waniliowy – wiosna/jesień/zima/ na dzień

  Tom Ford - Noir Extreme
  oriental woody – ciepły korzenny, waniliowy, pudrowy, ambrowy – jesień/zima/ na wieczór

  Tom Ford - Oud Wood
  oriental woody – drzewny, ciepły korzenny, aromatyczny, lekko agarowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Tom Ford - Tobacco Vanille
  oriental spicy – słodki, tytoniowy, waniliowy, ciepły korzenny – jesień/zima/ na wieczór

  Xerjoff - Don
  oriental fougere – alkoholowy, słodki, tytoniowy słodki, lekko przyprawowy – wiosna/jesień/zima/ na co dzień

  Sklepy, gdzie bezpiecznie można zakupić perfumy

  Wielu z Was zastanawia się, czemu w perfumeriach internetowych ceny są o wiele niższe za ten sam zapach, co jest dostępny w Sephorze, Douglasie, czy innych drogeriach.
  Różnica wynika z tego, że internetowe perfumerie nie muszą opłacać tak dużej ilości lokali za ich wynajem, opłacać armii pracowników, tworzyć kampanii reklamowych które znajdziecie w telewizji i ogólnie tworzyć ogólnie pojętego marketingu wokół swojej firmy.
  To wszystko wpływa na marże, która w porównaniu do najpopularniejszych perfumerii jak elnino, czy e-glamour są horrendalnie duże.
  Produkty sprzedawane w internetowych perfumeriach - które są sprawdzone, są TAKIE SAME JAK W SEPHORZE, CZY DOUGLASIE.
  Nie oznacza to, że czasem może wystąpić przykra sytuacja związana z naszymi zakupami, ale tak samo jak w wyżej wymienionych sklepach , przysługuję Wam prawo do reklamowania towaru.

  Lista zaufanych sklepów:
  Iperfumy, e-glamour, elnino, pachnidełko, draft, parfems, brasty, dolce, prostezakupy, empik, perfumesco, amfora, tagomago, indizio, izapachy, marciano, komputronik, emag, euforia perfumeria, smyk, merlin, klik, perfumeria warszawa.

  Możecie skorzystać także z wyszukiwarki https://www.perfumomaniak.pl/.
  Tam są same sprawdzone perfumerie, w których kupicie bezpiecznie perfumy.

  Czego unikać

  Kupowania na allegro, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy oraz jego towaru.
  Kupowania perfum tzw. lanych, ponieważ nigdy nie wiadomo co w nich jest zawarte, poza tym jest to wspieranie towarów podrobionych (jednakże jeśli ktoś chce, to oczywiście droga wolna).
  Kupowania perfum w ciemno dla kogoś tzw. „blind buy” jeśli nie jesteśmy pewni co dana osoba lubi.
  Kupowania perfum na OLX, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy i sprzedawanego towaru. W dobie masowej produkcji podróbek, najlepiej jest perfumy zobaczyć osobiście i wcześniej zaopatrzyć się np. w próbkę, którą z miłą chęcią Wam dadzą w Sephorze.
  Również dobrze jest, aby zrobić zdjęcie pudełka oraz flakonu w newralgicznych miejscach jak - zgrzewy opakowania, tam gdzie jest batch code oraz opis perfum, przód pudełka, spód flakonu, korek itp.
  Im więcej szczegółów będziecie wiedzieli, tym lepiej zweryfikujecie dane perfumy.

  Czemu perfumy na mnie „źle” pachną”

  Każdy z nas posiada inne pH skóry, która jest indywidualną sprawą. Ten sam zapach po aplikacji na dwóch różnych skórach, może oddawać inne wrażenia zapachowe, posiadać różne parametry, dlatego złoty środek nie istnieję.
  Również pogoda, temperatura, nasze samopoczucie mają wpływ na to, jak dany zapach jest przez nas odczuwany.
  Czasami dane perfumy potrafią projektować na nas mocno, by kolejnego dnia dość szybko gasnąć, dlatego testy globalne pozwalają nam określić naturę danych perfum na nas.
  Są sytuację, w których po prostu nasza skóra się z danymi perfumami nie lubi i nie należy doszukiwać się teorii spiskowych, że ktoś dolał do flakonu np.
  spirytusu.
  Oczywiście są sytuację, gdy dane perfumy są zepsute, były źle przechowywane, rozszczelniły się, były nieodpowiednio przelane do szkiełka.
  Są to sytuacje rzadkie, ale trzeba brać pod uwagę, że tak czasami się zdarza.
  Świat perfumowy nie jest 0-1 i tylko własne doświadczenie jest w stanie Wam najbardziej pomóc w rozwiązaniu wielu zagwozdek z nimi związanych.
  Zawsze pozostaję Wam zapytanie na tagu, jeśli to FAQ nie jest w stanie rozwiać Waszych wątpliwości.
  Również gorąco polecam szukanie informacji na perfuforum.pl oraz wizaz.pl gdzie wśród rzeszy perfumowych świrów, także znajdziecie odpowiedzi na własne pytania.

  Jeszcze raz dziękuję serdecznie wszystkim cichym bohaterom, którzy mieli większy, bądź mniejszy wpływ na powstanie tego poradnika :)
  Wy wiecie o kogo chodzi :D

  Autorem powyższego poradnika jest Daniel Radziak.
  Poradnik został stworzony dla użytkowników portalu wykop.pl.
  Kopiowanie poniższego opracowania bez zgody autora jest zabronione, z uwzględnieniem praw autorskich i praw pokrewnych.

  #perfumy #poradnik
  pokaż całość

  odpowiedzi (21)

 • avatar

  Pewnie nikt nie przeczyta, ale zrobiłem albo bardzo dobra, albo bardzo chujowa rzecz.

  Rzuciłem studia informatyczne zaoczne i idę sobie na złotnictwo. Nie w ramach zarabiania, pracuje sobie jako programista, ale chciałem douczać się i mieć hobby z całkowicie innej branży.

  Jak ktoś da plusika, to zawołam za równy rok i powiem jak wyszło ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  odpowiedzi (21)

 • odpowiedzi (105)