•  

Zastanawia mnie drobna kwestia. Disney wypuścił genialną Zootopię (Zwierzogród), jest ciekawy wątek, świetne żarty sytuacyjne, humor zarówno dla dzieci jak i dorosłych, fabuła trzyma się kupy i jest kilka świetnych zwrotów akcji. I jest to film dla dzieci. Tymczasem ten sam Disney wypuszcza koszmarne The Last Jedi, który filmem dla dzieci nie jest, jeśli już to dla nastolatków i fanów serii. Denna, bezsensowna fabuła, żarty są tak beznadziejne, że określić je mianem żenujących było by sporym niedopowiedzeniem. Ten film nawet parodią SW nie jest. Co poszło nie tak?

#zootopia #gwiezdnewojny #starwars #disney #kiciochpyta

źródło: film.org.pl

+: p..................i, Derisor +8 innych
    •  

Co poszło nie tak?

@xandra: Zwierzogród zapewne nie powstał w 2-3 lata a dłużej ¯\_(ツ)_/¯

•  

@xandra: Bo producentem Zwierzogrodu był facet?

•  

@WuDwaKa: Z pewnością dłużej, ale tu pewnie chodzi o scenariusz pisany na kolanie.

@Wolvi666: A kto reżyserem był?

•  

@xandra: U Disney nie ważny jest reżyser, bo producent wykłada kasę i pilnuje reżysera ( ͡º ͜ʖ͡º) to nie indie kino

•  

@Wolvi666: Aj, miałam na myśli scenarzystę... Moje łóżko ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@xandra: Było 2 scenarzystów no i nie próbowali wpierdzielać wszędzie ideologi SJ i nie próbowali uciąć wątków nakreślonych przez J.J Abramsa

@WuDwaKa: Nie można tego porównywać ¯\_(ツ)_/¯

•  

Myślę, że Star Wars potrzebuje kogoś takiego jak Kevin Feige, który zarządza Marvelem. Wydaje mi się, że pani, która sprawuje pieczę nad SW, ma dużego pecha, albo nie do końca odnajduje się w tej roli. Myślę, że jeśli Han Solo i epizod IX okażą się porażką (małe szanse, SW zawsze się sprzeda) Disney podejmie jakieś kroki.

•  

@Wolvi666: Ja nie wiem czego próbowali, ale scenariusz nie wyszedł.

@RAPTURE88: Solo będzie porażką, może IX nie będzie.

•  

@xandra: W Lucasfilmie zawsze był problem z kierownictwem, to Lucas namaścił Katy na kierownika, ten sam Lucas, który odpowiada za upadek LucasArts lub sprzedaż Pixar. Katy ma tylko zdolności do finansów, udało jej się raz z Indianą i tylko dlatego została wybrana na te stanowisko, a nawet nie potrafi przypilnować grupy opowieści, bo o ile się nie mylę to Rey i Poe poznali się już wcześniej w nowelizacji TFA, a w TLJ okazuje się, że się nie znali..
      Nie wiadomo kto tam w ogóle rządzi, bo afera z Battlefrontem II pokazała, ze musiało zareagować główne kierownictwo Disney'a a ilość dziwnych przypadków jakie przydarzają się ostatnio SW jest dowodem na to, że panuje tam chaos i sytuacja podobna do DC-WB.

+: drimer
    •  

@Felipe: No niestety, marnie widzę tę markę w przyszłości ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@xandra:

koszmarne The Last Jedi, który filmem dla dzieci nie jest, jeśli już to dla nastolatków i fanów serii. Denna, bezsensowna fabuła, żarty są tak beznadziejne, że określić je mianem żenujących było by sporym niedopowiedzeniem. Ten film nawet parodią SW nie jest. Co poszło nie tak?
      lel
      Ale napisz, że "moim zdaniem".
      Bo moim zdaniem jesteś w błędzie i chuja mi zrobisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Gwyn66: Szkoda nie możesz niczym poprzeć swoich tez, oprócz frazesów. Jestem fanką serii, sequele były kiepskie, a to już przesada.

•  

@xandra: *prequele chyba
      Ja tam chyba tego last jedi nie obejrzę jak się uda

+: xandra
    •  

@Zdzisiu1: Prequele, racja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@xandra xD ale to raczej Ty nie masz nic poza frazesami. Cóż to znaczy "denna, bezsensowna fabuła"? Nic. To pustosłowie. Wg mnie była dobra, mimo kilku niedociągnięć.
      Po prostu bóldupisz, bo film nie był taki, jaki TY chciałaś, żeby był.
      Ja też jestem fanem, a mimo to nie uważam, żeby prequele były kiepskie (bo to chyba o nie Ci chodziło. Owszem, cierpią na syndrom Lucasa, ale to cecha wspólna 6 pierwszych epizodów).
      Podoba mi się też zdecydowana większość nowego kanonu, cieszyło mnie wydupienie starego EU w pizdu, bo owszem, miało kilka dobrych pozycji, ale z tych nadal czerpią garściami, natomiast wydupiono wszystko, co brzmiało jak kiepskie fanfiki.

•  

@Gwyn66: Weźmy jedną ze scen, albo kilka:

pokaż spoiler NP napierdziela we wszystko co lata, Finn chce się poświęcić, ale ratuje go irytująca Chinka. I co? I wszystkie maszyny NP nagle przestają strzelać, operatorzy czy tam roboty - wszyscy oślepli - tylko po to by się mogli pobuziać... A potem mijają Luka zapewnie w czapkach niewidkach.

pokaż spoiler Albo inna, ucieczka z krążownika NP - żaden system, ale to zupełnie ŻADEN nie wykrywa oddalającego się statku, kuźwa, wystarczyło by wyjrzeć przez okno...

pokaż spoiler Albo jeszcze inna - ktoś musi się poświęcić, klony, roboty, astrodroidy, sztuczne kończyny, statki kosmiczne, loty w nadprzestrzeni i NIE MAJĄ AUTOPILOTA! Kuźwa - cegłę by na gazie położyli, to NIE! A Sokół miał...

Wybacz, ale nie chcę się więcej denerwować głupotą scenariusza, bo nawet w tego typu kinie fantasy są granice, których się nie przekracza w obrażaniu inteligencji widza TAKIMI absurdami!

Poza tym w EU bohaterowie mieli swoje historie i ktoś dbał o to, by wszystko trzymało się kupy.

źródło: youtube.com

•  

@xandra to są detale, a nie poważne zarzuty dotyczące fabuły. Nic z tego nie dowodzi słabości filmu. Takie rzeczy można relatwic za pomocą retconu (tak, tak, to się źle kojarzy na ogół, ale w zasadzie to w takim Rogue One zastosowano ten sposób na załatanie jednej z największych "dziur" w nowej nadziei, którą tak swoją drogą wcale nie była dziurą, bo nie przeszkadzała w zrozumieniu którejkolwiek części fabuły). Wybacz, ale to po prostu szukanie dziury w całym. Żadna z rzeczy, które wymieniłaś, nie jest realną dziurą fabularną.

•  

@Gwyn66: No dobrze,

pokaż spoiler A akcja z Del Torro? Przecież ona nie miała najmniejszego znaczenia. A cały wątek buntu, przez który giną praktycznie wszyscy rebelianci, bazy, statki i co? Zero konsekwencji. I jeszcze Leya mówi, gdy zostaje 6 osób - że mają wszystko co trzeba. NIC nie mają, nic tylko podejść i strzelić jej z liścia, żeby oprzytomniała.

Dodajmy do tego ŻENUJĄCY humor i to wszystko składa się na koszmarny scenariusz pisany na kolanie i chyba przez ośmiolatka. Szkoda klawiatury.

•  

@xandra zadaj sobie pytanie, czemu służą poszczególne rozwiązania fabularne.

pokaż spoiler Akcja z del Toro służyła przekonaniu Finna do opowiedzenia się po stronie ruchu oporu. Wcześniej myślał tylko o sobie i o Rey, dzięki DJ-owi mógł podjąć moralnie słuszną decyzję.
      Bunt miał na celu ukazanie Poemu, że przez jego nieprzemyślane działania i bohaterzenie giną ludzie. To właśnie jest konsekwencja tego wątku. Dzięki temu stanie się lepszym dowódcą.
      Leia od początku filmu jest zachowawcza jako dowódca, stosuje kary, które choć są uzasadnione, to zabijają ducha walki w jej podwładnych. Na koniec jednak zachowuje optymizm, dzięki czemu Poe i Finn nie tracą nadziei, poza tym jak dla mnie jest to usprawiedliwione, bo ledwo udało im się ujść z życiem. Już dwa razy budowała rebelię od zera, to czemu miałoby się nie udać i teraz.

To są przemyślane character arcs dla tych postaci, jedynie ich realizacja może nieco razić, ale i prequele miały ten problem. Nie wiem, patrząc na film staram się zrozumieć raczej jak dany wątek służy rozwojowi danej postaci, a nie wytykać niedopowiedzenia (które nie są niczym złym) i nielogiczności związane ze sposobem działania filmowej rzeczywistości. Jeśli da się w jakiś sposób wyjaśnić coś takiego, to przyjmuję takie rozwiązanie, ale nie zawsze jest to konieczne, jestem w stanie przyjąć brak wyjaśnienie typu "no bo widocznie tak było i nie dało się zrobić nic innego w danej sytuacji", włączając w to nie zawsze zgodne z logiką sytuacji działanie bohaterów. Zakładam, że mogą po prostu popełniać błędy i działać nielogicznie, z różnych powodów. Kwestia rozwoju bohaterów jest dla mnie wyżej w hierarchii niż próba dopasowania praw fizyki świata fikcyjnego do tych funkcjonujących w prawdziwym świecie. Zwyczajne zawieszenie niewiary.

+: Felipe
    •  

Albo inna, ucieczka z krążownika NP - żaden system, ale to zupełnie ŻADEN nie wykrywa oddalającego się statku, kuźwa, wystarczyło by wyjrzeć przez okno...

@xandra: wybacz, ale..serio? Statek rozwalił się na dwie części, wszystko się pali i nagle ktoś tak o sobie wygląda przez okno, o Lambda leci.. Tak byś to widziała? Bo w sumie nawet jak na SW wydaje się to niewiarygodne.
      TLJ ma sporo do zarzucenia, ale nie popadajmy w skrajność. Problem leży tutaj w realizacji.
      Jak już mamy się czegoś czepiać, to wybierz argument typu:
      Przez Finna, Rose i Poe zginęła połowa członków Oporu i nikt w żaden sposób za to nie odpowiedział.

Poza tym w EU bohaterowie mieli swoje historie i ktoś dbał o to, by wszystko trzymało się kupy.

Cooo?? Kiedy i kto?

•  

@xandra: Byłem na zootopii z jedną mirabelką i sobie potem ściągnąłem piosenkę shakiry z tego filmu na telefon. Jeden z lepszych filmów w tej kategorii :)

pokaż spoiler Co tak zmieniasz avki? ;P

•  

@Felipe: @xandra: Czasy się zmieniają, fani SW dalej bóldupią na SW. Jak ja kocham ten fandom 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

•  

@Gwyn66: Tak to bardzo logiczne,

pokaż spoiler Traćmy czas i zasoby, aby zmotywować Finna, poświęćmy CAŁĄ rebelię, aby nauczyć kogoś odpowiedzialności. Nie rób kurtyzany z logiki (╯°□°)╯︵ ┻━┻

@Felipe: Czytałam o tym jakiś artykuł, że jest człowiek, który współpracuje z autorami kolejnych książek by nie namieszali podczas ich tworzenia. Resztę napisałam wyżej i używaj spoilerów!

@Trelik: A tak mnie jakoś naszło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@jablkabanany: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

używaj spoilerów!

@xandra: jesteśmy już cztery miesiące po premierze, film właśnie wychodzi lub już wyszedł na dvd/br więc raczej to nie spoiler. Kto chciał obejrzeć już obejrzał.
      Przyznam Ci szczerze, że nie przeczytałem wszystkiego z Legend, ale uwierz mi, nawet w tym co już czytałem nie wszystko się kupy czytało. Nie wiem też o kim mówisz, ale raczej nawiązując do mojej wcześniejszej wypowiedzi ten ktoś robił to tak samo lub podobnie do dzisiejszej grupy opowieści, która jest, ale właściwie nikt nie wie za co odpowiada i co ma tak naprawdę robić. Powołując taką grupę myślałem, że to oni będą pilnować aby wszystko się zgadzało i jakoś nakreślali przyszłe wydarzenia lub coś w tym stylu, ale okazuje się, że twórcy mogą wywalić wszystko , tworzyć własne historie i zupełnie ignorować to co już zostało napisane/wydane.

•  

@xandra: ledwo przyzwyczaiłem się do poprzedniego ;)

•  

@xandra słuchaj no, nie żebym próbował Cię tutaj uczyć scenopisarstwa, ale generalną zasadą pisania scenariusza, a w zasadzie fikcji fabularnej w ogóle, jest opowiedzenie historii z punktu widzenia jakiegoś protagonisty. Pierwszą zasadą pisania postaci jest zapewnienie jej character arcu (nie wiem jak to się tłumaczy na polski). Bez tego scenariusz jest napisany po prostu źle. Opowiadana historia służy przede wszystkim temu. Protagonista musi mieć jakiś problem, z którym musi się zmierzyć. Im bardziej angażujący emocjonalnie, tym lepiej.

pokaż spoiler Nie ma nic bardziej angażującego emocjonalnie postac dowódcy militarnego w filmie opowiadającym o wojnie niż Śmierć jego kompanów i podwładnych, z którą musi sobie poradzić. W imperium kontratakuje leia musiała stracić hana, aby uświadomić sobie ostatecznie, że go kocha, to był jej character arc, niczemu innemu to nie służyło. Poe musiał natomiast stracić swoich ludzi aby zrozumieć, że czasem warto odpuścić i że jego zadaniem jako dowódcy jest przede wszystkim zapewnienie przetrwania jego podwładnym, a nie pyrrusowe zwycięstwo. Finn musiał zostać oszukany przez cynicznego, zepsutego DJ-a aby zrozumieć, że w końcu musi przestać uciekać, bo brak działania powoduje, że zło triumfuje.

•  

@Felipe: @Gwyn66: Nie chce mi się już dziś z wami wdawać w szczegóły, ten film broni się wizualnie, ale tak naprawdę oprócz nich nie ma nic do zaoferowania, poziomem odstaje nawet od prequeli (no może poza Atakiem klonów) i wiem czym jest podróż bohatera, rano nawet wrzucałam wpis o tym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Trelik: ¯\_(ツ)_/¯

pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)