Wpis z mikrobloga

Tydzień temu mój wpis z różnymi rzeczami, które zdziwiły podczas podróży do innych krajów cieszył się dość sporym zainteresowaniem.

Dziś, idąc za ciosem, oraz także z okazji tego, że mija mi dokładnie 10 lat na Wykopie prezentuję 100 ciekawostek z państwa-miasta w południowo-wschodniej Azji, czyli z Singapuru.
Kiedyś sporo z nich wrzuciłem jako znalezisko, ale nie przebiło się na główną. Teraz tą listę poprawiłem, zaktualizowałem i jeszcze dodałem parę ciekawostek. Zapraszam do lektury.

1. Singapur ma powierzchnię 100 tysięcy boisk piłkarskich, czyli jakieś 40% więcej niż Warszawa.
2. Mieszkańców ma jednak prawie 3 razy więcej bo aż 5,6 miliona, z czego tylko ok 60% to obywatele Singapuru.
3. Singapur leży rzut beretem (taki 137 kilometrowy rzut) od równika.
4. Istotna historia tego miasta zaczyna się w latach 20 XIX wieku, kiedy to wydzierżawili go Brytyjczycy, a następnie założyli tu kolonię i zbudowali port.
5. Podczas II Wojny Światowej Singapur był okupowany przez Japończyków, którzy zamiast od morza, gdzie miasto miało fortyfikacje, zaatakowali od strony lądu. Do dziś starsi mieszkańcy ich nie lubią.
6. Singapur jako państwo w sierpniu tego roku będzie obchodzić swoje 53 urodziny - w 1965 roku został wyrzucony z Malezji i utworzył odrębny kraj.
7. Od tego czasu, poprzez proces zwany jako ‘odzyskiwanie lądu’ powiększył swoje terytorium o 23%. Na terenach pozyskanych z wody znajdują się m.in. Marina Bay, słynny hotel Marina Bay Sands, ogrody Gardens by the Bay oraz część lotniska Changi.
8. 3 największe grupy etniczne Singapuru to: Chińczycy (74%), Malajowie (13%), Indyjczycy (9%). Po angielsku używa się słowa race (rasa).
9. Ponad 2 miliony ludzi w Singapurze to obcokrajowcy. Są to głównie Chińczycy, Malezyjczycy, Filipińczycy, Indyjczycy, Indonezyjczycy, Tajlandczycy, Anglosasi, Niemcy i Francuzi. 1/3 z nich ma status rezydenta, reszta różnego rodzaju wizy pracownicze.
10. Nikt chyba nie wie do końca ilu Polaków mieszka na stałe w Singapurze, ale szacuje się, że jest to około 800-1000 osób.
11. Polskie akcenty w Singapurze to m.in. posąg Chopina w Ogrodach Botanicznych, pochodzący z Daru Pomorza Dzwon Szczęścia na górze Faber oraz tablica pamiątkowa upamiętniająca Josepha Conrada. Ponadto Polak (Krystyn Olszewski) na przełomie lat 60/70 był jednym z architektów projektujących miasto.
12. Nazwa Singapur oznacza miasto lwa, mimo że na tych terenach lwy nigdy nie żyły.
13. Symbolem Singapuru jest Merlion - pół lew, pół ryba.
14. Singapur jest republiką i z pozoru demokracją, ale nie posiada typowych dla demokracji wolności. Zabronione są m.in. demonstracje i krytykowanie władzy, a media są ściśle kontrolowane. Odbywają się wybory, ale od powstania państwa rządzi tylko jedna partia, aktualny premier Singapuru jest dopiero trzecim w historii i w dodatku synem pierwszego premiera.
15. Aktualnym prezydentem Singapuru jest kobieta, z pochodzenia Malajka. To, że prezydentem będzie osoba tej rasy zadecydował premier i zmienił odpowiednio konstytucję. Nie odbyły się wybory, ponieważ pomimo zgłoszenia się 3 kandydatów, tylko jedna osoba spełniała wymagania do ubiegania się o urząd (odpowiednie doświadczenie w zarządzaniu dużą organizacją)
16. 14% ludności Singapuru to muzułmanie, głównie Malajowie, Indyjczycy oraz Indonezyjczycy.
17. Walutą w Singapurze jest dolar singapurski (SGD, S$). Obecnie 1 dolar to ok 2.60 zł.
18. W Singapurze podatek dochodowy jest progresywny, np. dla przeciętnie zarabiającego programisty wynosi 7%, odpowiednik VATu to też 7%
19. Osoby nieposiadające obywatelstwa lub prawa stałego pobytu (statusu permanent resident) nie mają zapewnionego żadnego socjalu (służba zdrowia, emerytura), nie są im więc potrącane żadne składki z pensji.
20. Podatek dochodowy płaci pracownik samodzielnie (około maja za poprzedni rok kalendarzowy), co w związku z punktem wyżej, oznacza, że dla obcokrajowca bez PR, zatrudnionego na etacie, kwota brutto z umowy jest równa kwocie netto przelewanej na konto.
21. Standardowo umowy o pracę w Singapurze zakładają wypłacanie 'trzynastki' na koniec roku. Zwykle jest też bonus roczny.
22. Singapur praktycznie całe jedzenie importuje, głównie z Malezji i Tajlandii. W większych sklepach można jednak znaleźć produkty z Australii, Wlk. Brytanii, Indii, Pakistanu Korei i Japonii.
23. Dużo miejsc z jedzeniem (nawet te niezwiązane z kuchnią malajska, indonezyjska lub arabską) serwuje tylko dania halal. Dotyczy to większości sieciówek typu McDonald, Burger King, KFC, etc.
24. W sklepach można kupić glutaminian sodu pakowany w torebkach jak sól. Jednak wiele miejsc z jedzeniem reklamuje się tym, że nie dodają glutaminianu do potraw.
25. W Singapurze popularne są tzw. hawker center. Są to otwarte, ale zadaszone miejsca z kilkudziesięcioma stoiskami z różnym jedzeniem i napojami. Zwykle jedno stoisko to typ jedzenia. Miejsca do siedzenia są wspólne, nie ma klimatyzacji. Ceny są sporo niższe od tych w restauracji. Podobne miejsca, ale z klimatycacją, w centrach handlowych, nazywane są food court.
26. Jada się także w coffee shopach - to też otwarte, zadaszone miejsca, ze zwykle 2-4 stoiskami z jedzeniem i jednym z napojami.
27. W hawker centrach w dzielnicy biznesowej (CBD) stoliki w godzinach lunchu rezerwuje się kładąc na krześle lub stole paczkę chusteczek, wizytówkę lub parasol.
28. We wszystkich tańszych miejscach z jedzeniem nie ma dostępnych chusteczek/serwetek - trzeba przynieść swoje. Często są one jednak sprzedawane przez kręcących się w pobliżu starszych, ubogich ludzi, którzy w ten sposób zarabiają.
29. W Singapurze w niektórych miejscach jedzenie przed podaniem tnie się nożyczkami.
30. Do jedzenia nie podaje się noża. Do zup i makaronów podaje się małą wygiętą łyżkę i pałeczki. Do potraw z ryżem zwykle standardową łyżkę i widelec.
31. Podobnie jak w całej Azji nie ma zwyczaju zostawiania napiwków. Jednak większość restauracji dolicza 10% za obsługę.
32. W ulicznym wózku z lodami można kupić loda podanego w kromce chleba tostowego.
33. Kawa i herbata podawana jest do wyboru albo na ciepło albo na zimno (tj. w większym kubku, wcześniej wypełnionym kostkami lodu). Koszt lokalnej kawy/herbaty w coffee shopie to ok 1-1.2$
34. Alkohol w Singapurze jest stosunkowo drogi. Przykładowe ceny: mała puszka (0.33l) najtańszego piwa w sklepie: ok 2$, duże, lepsze piwo w sklepie 5-8$, pół litra piwa w dobrym pubie ok. 17 S$, 0,7 wódki w sklepie: ok. 65 S$.
35. Za to ceny alkoholi w sklepach bezcłowych na lotnisku (tylko znane marki są dostępne) są bardzo niskie - niższe niż w polskich supermarketach. Jedna osoba może wwieźć jednorazowo 1 litr wysokoprocentowego alkoholu (nie licząc przyjazdu z Malezji, wtedy nie można wwozić żadnego alokoholu).
36. Ceny jedzenia mogą być natomiast bardzo zróżnicowane - w food courcie da się zjeść bardzo prosty posiłek nawet za 2$, w dobrej restauracji może to być spokojnie 100$. Zwykle jednak ludzie wydają 4-15$ za lunch i ze 2 razy tyle za kolację.
37. Alkohol można pić na ulicy i w parkach (o ile nie jest wyraźnie zaznaczone inaczej), ale tylko do godziny 22:30.
38. W godzinach 22:30-7:00 zabroniona jest sprzedaż alkoholu w sklepach, oczywiście w barach, klubach i restauracjach dalej można kupować.
39. Kuchnia w Singapurze jest bardzo zróżnicowana. Oprócz tej pochodzenia chińskiego, malajskiego i indyjskiego (które różnią się od swoich oryginalnych wersji) można znaleźć dużo restauracji koreańskich, japońskich, tajskich, indonezyjskich, a także np. włoskich, meksykańskich i ogólnoeuropejskich.
40. Tradycyjną, typową dla Singapuru potrawą jest krab w sosie chilli.
41. Inne sztandarowe dania to m.in. (pozwolę sobie nie tłumaczyć nazw): chicken rice, curry fish head, laksa, kaya butter toast (większość dostępna też w Malezji).
42. Bardzo popularnym owocem jest durian, przez swój specyficzny, intensywny zapach i nietypowy smak przez wiele osób nielubiany. Średniej wielkości (do zjedzenia ‘na raz’ przez jedną osobę) i przyzwoitej jakości kosztuje około 10-15 S$. Szczyt sezonu zwykle wypada około lipca.
43. Inne ciekawe owoce (znów w oryginalnej nazwie) to jack fruit, dragon fruit, chiku, mangosteen, rambutan, longan, lychee, passion fruit. Dużo jest też arbuzów, melonów, ananasów i mango.
44. Prawo do posiadania i korzystania z samochodu (COE) w Singapurze wydawane jest na 10 lat i przypisane jest do pojazdu. Nie można go przepisać na inny pojazd, nawet przy sprzedaży auta. Zakupu dokonuje się poprzez aukcję 2 razy w miesiącu, więc cena może się bardzo różnić, np dla pojazdów z silnikiem większych niż 1.6 litra obecnie kosztuje ok 38 tys. S$ ale pół roku temu było to prawie 60 tys.
45. Utrzymanie auta jest ogólnie drogie. Oprócz COE płaci się jeszcze spory podatek, za parkowanie (dosłownie wszędzie) za przejazd niektórymi drogami, tunelami i mostami (tylko w godzinach szczytu). Cena litra benzyny 98 to ponad 2.5 S$.
46. W Singapurze jeździ ponad 28 tys. taksówek. Nie licząc przewozów typu UBERa i GRAB.
47. Ceny w taksówkach są odgórnie ustalana i nie zdarzają się oszustwa ze strony taksówkarzy. Taksówka zwykle jest tańsza od Ubera i GRABa, ale czasem często ją złapać.
48. Aktualnie działa 5 linii metra (119 stacji, 200 km tras), wszystkie całkowicie zautomatyzowane. Wszystkie stacje są typu zamkniętego, tj. posiadają ekrany oddzielające peron od torów. Codziennie z metra korzysta ponad 3 miliona ludzi.
49. Żeby zachęcić ludzi by unikali podróżowania w godzinach szczytu w metrze stosowane są różne obniżki, roku temu część linii w kierunku centrum była darmowa przed 7:45. Obecnie przed tą godziną na wszystkich liniach jest 50 centów obniżki.
50. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy. Można jednak pobrać aplikację na telefon, która podaje za ile przyjedzie autobus danej linii. Pokazuje także, w którym miejscu aktualnie znajduje się następny autobus i orientacyjnie jak bardzo jest zapełniony.
51. Opłata za przejazd autobusem lub metrem zależy od odległości jaką pokonujemy. Bilet odbija się przy wejściu i przy wyjściu do/z metra autobusu. Przejazd kosztuje 0.77 - 2.02S$, za przejazd 10 km zapłacimy około 1.33S$ (czyli jakieś 3.45zł)
52. Przy przesiadce nie jest naliczana nowa opłata, a jedynie dodawana jest różnica, praktycznie tak jakby podróż odbywała się bezpośrednio.
53. Singapur nie jest miastem przyjaznym rowerom. Oprócz kilku typowo rekreacyjnych tras, pełnych w weekend rodzin z dziećmi, poruszanie się rowerem jest mało bezpieczne (szybkie wielopasmowe drogi) lub uciążliwe (dużo ludzi na chodnikach).
54. Jest za to bardzo przyjazne pieszym. Jest wiele chodników, kładek, mostów, ułatwiających poruszanie się.
55. Prostytucja w Singapurze jest w zasadzie legalna. Dotyczy to jednak tylko legalnie zatrudnionych w domach publicznych dziewczyn, które przechodzą okresowe badania zdrowotne. Kolega mi mówił, że w takich miejscach ceny zaczynają się od 50S$. Istnieje też sporo nielegalnej prostytucji.
56. Około 100 stron internetowych, głównie o tematyce pornograficznej, jest w Singapurze niedostępnych. U niektórych providerów przy próbie dostępu zostanie wyświetlona stosowna informacja o niezgodności z prawem Singapuru.
57. Seks pomiędzy dwoma mężczyznami jest zabroniony. Co ciekawe nie ma przepisu, który zabrania seksu między dwoma kobietami.
58. Wwożenie, sprzedaż i używanie gum do żucia jest zabronione.
59. Wwożenie i sprzedaż maku bez zezwolenie jest zabroniona. Ogólnie nie ma kompletnie maku w Singapurze i sporo Singapurczyków nawet nie wie co to jest.
60. Rząd walczy z tytoniem i są pogłoski, że celem jest jego całkowite wyeliminowanie w przyszłości. Obecnie cena paczki papierosów to ok 14 S$
61. Wwożenie jakiegokolwiek wyrobów tytoniowych (nawet jednego papierosa) jest surowo zabronione. Wwożenie, posiadanie oraz używanie e-papierosów, shishy i tabaki jest także zabronione.
62. 82% osób w Singapurze mieszka w mieszkaniach, które są własnością państwa (tzw. HDB). Budynki są dzierżawione na 99 lat, po czym wracają do państwa. Koszt 3-pokojowego mieszkania w takim budynku to około 300-500 tys. S$.
63. Wśród ludzi bardziej zamożnych popularne są tzw. kondominia. Prywatne apartamentowce, zwykle wyposażone w basen, siłownię, ochronę, miejsce do grilla. Zwykle całkowicie własnościowe, tj. nie podlegające dzierżawie. Ceny jednak są dużo wyższe i bardziej zróżnicowane, zależą bardzo od lokalizacji standardu itd. Za 1-1.5 mln S$ można kupić 3-pokojowe mieszkanie na obrzeżach wyspy albo kawalerkę 20 min metrem od centrum.
64. Za korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi mandat 1000 S$ i/lub do pół roku więzienia. Za kolejne takie wykroczenie kara może być 2 razy wyższa.
65. W Singapurze dopuszczalna jest kara śmierci. Jednak od roku 2000 liczba egzekucji nie przekracza kilku rocznie (w niektórych latach wcale).
66. Obowiązkowa kara śmieci (tzn nie ma innej kary) jest m.in za morderstwo oraz przemyt i posiadanie narkotyków powyżej pewnych ilości, np. od 15 gramów heroiny albo 0.5 kg marihuany. Może też być wydana za posiadanie nielegalnej broni, nawoływanie do buntu, piractwo (nie komputerowe), zdradę stanu, porwanie i krzywoprzysięstwo (jeśli wynikiem jest kara śmierci).
67. W Singapurze dopuszczalna jest kara chłosty. Jest to dodatkowa kara, oprócz więzienia lub grzywny. Nie jest wykonywana publiczne, ale w więzieniu.
68. Służba Państwowa (np. wojsko, policja itd.) jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn (obywateli Singapuru oraz dzieci osób z prawem stałego pobytu). Służba trwa 2 lata. Po zakończeniu rezerwista przez okres ok. 7 lat musi co roku stawiać na 2-3 tygodniową służbę lub szkolenie.
69. Siły zbrojne Singapuru posiadają więcej myśliwców niż Polska, w sumie 100 sztuk (F-15 i F-16).
70. Różnica pomiędzy najkrótszym, a najdłuższym dniem w roku to tylko 9 minut (w Polsce to 9h 40min).
71. Wschód słońca przez cały rok jest pomiędzy 6:46, a 7:06, a zachód pomiędzy 18:50, a 19:21.
72. Temperatura przez cały rok jest praktycznie taka sama: 31-34 stopnie w dzień, 24-27 stopni w nocy. Wilgotność praktycznie nie spada poniżej 70%.
73. Najniższą zanotowaną kiedykolwiek temperaturą było +19 stopni celsjusza .
74. Średnia roczna ilość opadów w roku jest 6 razy wyższa niż w Polsce.
75. Co jednak nie jest aż takim problemem, gdyż zwykle opady to tropikalne ulewy trwające do pół godziny, zwykle w takich porach jak ludzie albo śpią albo są w pracy. Singapur jest przygotowany na duże opady. Woda z ulic jest dobrze odprowadzana. Dużo jest też zadaszeń i arkad ułatwiających poruszanie się pieszo w trakcie deszczu.
76. W Singapurze są 2 kasyna. Wstęp dla obcokrajowców jest bezpłatny. Obywatele i rezydenci Singapuru za wejście muszą zapłacić 100S$.
77. Bardzo popularne i tanie w Singapurze są baseny. Pojedyncze wejście na basen (np. taki o wymiarach olimpijskich) bez limitu czasu dla osoby dorosłej w weekend kosztuje trochę ponad 2 S$ (dla obcokrajowców 3 S$).
78. W Singapurze są 4 języki urzędowe: angielski, mandaryński, malajski (bahasa Malaysia), tamilski (jeden z języków Indyjskich). Wszelkie oficjalne informacje podawane są we wszystkich 4 językach. Mniej znaczące informacje lub podpisy pod znakami tylko po angielsku.
79. O ile dla starszych ludzi językiem podstawowym jest odpowiednio mandaryński, malajski lub tamilski (w zależności od pochodzenia) to młodzi ludzie mówią głównie po angielsku. Dobra znajomość angielskiego postrzegana jest jako wyznacznik dobrego wykształcenia.
80. W Singapurze dużo osób używa odmiany j. angielskiego zwanej Singlish. Oprócz innej intonacji, zapożyczeń z języków chińskiego, malajskiego i tamilskiego posiada też swoje własne słowa. Bardzo charakterystyczne w Singlish jest dodawanie słowa ‘lah’ na końcu zdań.
81. Biali ludzie są określani jako ‘ang mo’, co dosłownie oznacza: czerwonowłosy/rudy.
82. Popularnym sposobem spędzania czasu (zwłaszcza przez ludzi pochodzenia chińskiego) jest odwiedzanie centrów handlowych (jest ich ponad 200).
83. Od 2008 roku w Singapurze około września odbywa się Grand Prix Formuły 1. Wyścig odbywa się po ciemku, przy sztucznym świetle, na torze ulicznym.
84. W latach 2014-2018 w Singapurze odbywają się finały kobiecego tenisa - WTA. W 2015 roku wygrała w nich Agnieszka Radwańska.
85. Popularnym sportem w Singapurze są wyścigi smoczych łodzi.
86. Do starszy osób często zwraca się w Singapurze per wujek, ciotka.
87. Klimatyzacja w kinach często jest tak ustawiona, że ludzie przychodzą w bluzach lub kurtkach.
88. Na ulicach można czasem zobaczyć policyjne tablice z ostrzeżeniem o dokonanej w pobliżu kradzieży, napadzie lub wypadku wraz z prośbą o kontakt świadków.
89. Kod pocztowy Singapuru jest sześciocyfrowy. Oznacza to, że praktycznie każdy budynek ma swój własny kod. Numery telefonów komórkowych są ośmiocyfrowe.
90. Widok kobiet w hidżabie jest zupełnie powszechny, oczywiście przede wszystkich w dzielnicach typowo muzułmańskich. Praktycznie nie widuje się kobiet w nikabie a tym bardziej burce.
91. W Singapurze jest kilkanaście meczetów, mimo tego na ulicach nie słychać islamskich wezwań do modlitwy (chyba, że akurat jesteśmy przy samym meczecie)
92. Na awersie wszystkich banknotów dolara Singapurskiego widnieje podobizna pierwszego prezydenta kraju - Yusofa bin Ishaka.
93. Singapur jest bardzo czystym państwem, a za śmiecenie przewidziane są duże kary - pierwszy mandat to 300 S$, jeśli sprawa trafi do sądu może to być jednak nawet 2000 $S.
94. Po Grand Prix Formuły 1 w 2016 roku pojawiła się informacja, że szef Ferrari został ukarany grzywną za rzucenie na ziemię niedopałka papierosa. Informacja ta została jednak zdementowana.
95. Czysta niestety nie jest woda z racji ogromnego ruchu morskiego, więc mimo, że Singapur jest wyspą to (oprócz 1-2 wyjątków) właściwie nie ma plaż, gdzie można się kąpać.
96. W niektórych latach problemem jest dym przywiewany z nad Indonezji, gdzie celowo wypala się lasy pod uprawy. Zanieczyszczenie potrafi czasem sięgnąć poziomu Krakowa w zimę.
97. Lotnisku Singapuru - Changi - należy do czołówki najlepszych lotnisk świata. Od 6 lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w World Airport Award.
98. W Singapurze jest 11 dni świątecznych (wolnych od pracy): Nowy Rok, Chiński Nowy Rok (2 dni), Święto Pracy, Dzień Niepodległości, Wielkanoc, Boże Narodzenie, oraz 2 dni świąt muzułmańskich i po jednym hinduskim i buddyjskim.
99. Jak w każdym miejscu między zwrotnikami 2 razy do roku Słońce znajduje się praktycznie dokładnie nad Singapurem przez co pionowo ustawione przedmioty nie rzucają cienia.
100. Księżyc w Singapurze widać pod innym kątem. Zamiast litery C przypomina literę U

#ciekawostki #podrozuj #podroze #podrozujzwykopem #azja #singapur
  • 7
87. Klimatyzacja w kinach często jest tak ustawiona, że ludzie przychodzą w bluzach lub kurtkach.


@kotbehemoth: W Indonezji to samo: idąc do kina trzeba założyć dwie pary skarpet i kurtkę xDD
Widać, że mocna klima w kinach to domena całego regionu
@wyindywidualizowanyentuzjasta: jednego nie rozumiezm w tej ich klimie - jak jest 33 na zewnątrz to w busach jest spoko. Jak pada deszcz i temp spada do 29 to w busach można zamarznąc. Tak jakby temperatura klimy nie był ustawiona na konkretną wartość tylko względnie do temp otoczenia (np -10 w stosunku do tego co na dworze) W Malezji też to zauważyłem.