•  

  #anonimowemirkowyznania
  Długo wstrzymywałem się przed napisaniem tych kilku słów, głównie z tego względu, że moja opinia może zostać uznana za kontrowersyjną i stronniczą. Niemniej jednak, chciałbym opisać Wam jak aktualna rzeczywistość jest postrzegana przeze mnie, a pośrednio także przez inne osoby z mojego otoczenia.

  Na początek kilka słów o mnie. Z góry przepraszam, jeżeli wydadzą się Wam argoanckie czy egoistyczne, nie taki jest cel, chciałbym jedynie jak najlepiej przybliżyć obraz osoby, którą według siebie jestem, ponieważ będzie to istotne w dalszej części tego wyznania.

  Pochodzę z małej miejscowości, aktualnie #programista20k, po szkole średniej wyjechałem do jednego z głównych polskich miast na studia(wydział uznawany za jeden z najlepszych w kraju jeśli chodzi o algorytmikę), przez ten okres brałem udział w różnych zespołowych(międzynarodowych i lokalnych) zawodach algorytmicznych jako jeden z reprezentantów mojej uczelni. Po pierwszym roku równolegle do nauki zacząłem pracę na etacie, stopniowo awansując na kolejne pozycje. W zeszłym roku skończyłem studia z wyróżnieniem, a czas wcześniej spędzany na nauce zainwestowałem we własne projekty po godzinach. Ze względu na osiągnięcia na zawodach oraz wysokie pozycje na platformach HackerRank i TopCoder dostawałem po studiach oferty od kilku topowych firm technologicznych ze stanów, które konsekwentnie odrzucałem. Do dzisiaj.

  Dziś postanowiłem przyjąć jedną z ofert i wyjechać z Polski. Ta decyzja była dla mnie bardzo trudna, głównie ze względu na rodzinę, znajomych i dobrą pracę, która spełniała moje oczekiwania. Niestety, jest też ten ponury aspekt, taki, który ma bardzo negatywny wpływ na mnie – polska polityka i rzeczywistość, którą ta polityka kształtuje. Pominę kwestie światopoglądowe i skupię się na tych bardziej osobistych i finansowych, ponieważ to główne powody, które skłoniły mnie do podjęcia tej decyzji i które mają równie negatywny wpływ na moich znajomych.

  Obecny rząd bardzo stara się o to, aby zniechęcić programistów do życia w tym kraju, wiele osób zapewne tego nie zrozumie, bo skoro ktoś zarabia 13k netto to 1-4k mniej go nie zaboli, bo i tak zarabia za dużo. A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś was degraduje o dwie pozycje na drabince rozwoju zabierając Wam te 4k. Inaczej mówiąc, 2 ostatnie lata nadgodzin, stresu, nerwów i ciężkiej pracy zostają wymazane z Waszego życiorysu. Do tego właśnie doprowadziłoby mnie wprowadzenie ustawy o ZUS w 2019 roku. Byłem to jeszcze w stanie przeżyć, i tak zarabiałem sporo, ale to nie wszystko, dziś okazało się, że miałbym zwrócić około 25k PLN ulg związanych z pracą twórczą, które do tej pory przysługiwały programistom, ponieważ zmieniła się interpretacja podatkowa. O ile uważam, że to prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, bo jest absurdalne, to na pewno wystarczy aby wystraszyć firmy, które do tej pory na to pozwalały. Ponadto dojdzie jeszcze bliżej nieokreślony podatek soliarnościowy, który domniemam, też miałbym płacić.

  Polskę zaczęła cechować zbyt duża niepewność związana z podatkami i polityką, niestety dla mnie to zbyt wiele. Jeśli mogę coś powiedzieć o moich znajomych to ta sytuacja również na nich nie wpływa zachęcająco, wiele osób, które nie mają założonych rodzin zaczęło mówić głośno o emigracji i obawiam się, że podobny sentyment nie zrodził się jedynie wśród moich współpracowników. Osobiście, mam wrażenie, że premier Morawiecki nie do końca rozumie jak funkcjonuje ta branża, ponieważ jest to jedna z niewielu profesji, która pozwala na emigrację i błyskawiczne znalezienie pracy w zawodzie za granicą. Wiele osób mieszkało w Polsce tylko dlatego, że to się po prostu opłacało – mimo tego, że na zachodzie można nadal zarobić więcej i żyć na wyższym poziomie. Teraz ta dysproporcja staje się dla nas coraz bardziej wyrazista, a ludzie mają wrażenie, że się ich po prostu okrada.

  Trochę ponarzekałem i wyrzuciłem z siebie powody podjęcia takiej a nie innej decyzji, ale nie chcę nikogo do podobnie radykalnych działań nakłaniać, życzę wszystkim szczęścia i powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym!

  #programista15k #polska #podatki #skarbowka #dobrazmiana #emigracja

  Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
  Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
  Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop