•  

  #ornitologia #ptaki #zwierzeta #natura #przyroda #wiosna #las #gruparatowaniapoziomu

  Podloty-dlaczego nie należy zabierać do domu dzikich zwierząt

  Większość ptaków, które wykluwają się łyse i ślepe, pozostaje w gnieździe tylko do czasu uzyskania wieku tzw. podlota. Młode ptaki, opuszczają gniazdo zanim jeszcze nauczą się latać i samodzielnie szukać pokarmu. Rozłażą się w okolicy gniazda, każdy podlot w innym kierunku, a ponieważ nie umieją jeszcze latać, podskakują tyko lub przesiadują na ziemi nawołując rodziców. Dorosłe ptaki cały czas karmią każdego z takich podlotów, fruwając od jednego młodego do drugiego. Dlaczego nielotne jeszcze i niesamodzielne młode opuszczają gniazdo? Otóż w toku ewolucji, ptaki nauczyły się, że więcej młodych przeżyje, jeśli opuszczą gniazdo przed osiągnięciem samodzielności. Gniazdo to wbrew pozorom niebezpieczne miejsce: drapieżnik z łatwością usłyszy piszczące młode lub wyczuje ich obecność po zapachu odchodów i resztek pokarmu gromadzących się w okolicy gniazda. Jeśli więc gniazdo zostanie zaatakowane przez drapieżnika z pewnością zabije on wszystkie młode, które w nim zastanie. Jednak, jeśli takie młode podloty rozbiegną się w okolicy gniazda, jest większa szansa, że któreś z nich umknie uwadze drapieżnika.

  Nigdy nie zabieraj do domu zdrowego podlota! W okolicy na pewno przebywają jego rodzice, którzy przynoszą mu pokarm. Poobserwuj najpierw czy przylatują do niego dorosłe ptaki z pokarmem, jeśli tak, to nie ma powodów do obaw. Oczywiście podloty często padają ofiarą kotów, dlatego jeśli zauważysz, że po Twoim ogrodzie podskakują małe ptaszki, które nie umieją jeszcze latać, przetrzymaj swojego kota w domu, do czasu aż podloty się usamodzielnią i zaczną latać.

  Jak rozpoznać podlota ?
  Podloty występują u ptaków wróblowych (drozdy, zięby, szczygły, sikorki, wróble itd.), u gołębi (sierpówek, grzywaczy, gołębi domowych itp.), ptaków krukowatych (kawki, wrony, sroki, gawrony itd.), u drapieżnych (pustułek, myszołowów, jastrzębi itd.) u sów (puszczyków, sów uszatych itd.). Podlot ma krótkie skrzydełka, krótki ogonek, żółte/pomarańczowe „zajady” w kącikach dzioba, niewybarwioną i miękką woskówkę wokół nozdrzy, resztki piór puchowych na szyi i głowie, podlot podskakuje, podfruwa i nawołuje rodziców. Podlot karmiony przez rodziców z reguły siedzi cicho czasami nawołując. Podlot porzucony – jest godny będzie nawoływał bezustannie – wtedy możesz się zacząć niepokoić. Młode jaskółki i jerzyki, opuszczają gniazda jak są w pełni lotne, dlatego jeśli znajdziesz jaskółkę lub jerzyka na ziemi, to na pewno coś jest nie tak. Młode sowy na etapie podlota (czyli tzw. gałęziaka) nie mają tak dobrze wykształconych piór jak podloty np. pustułek. Dlatego może się wydawać, że jest to pisklę, a w rzeczywistości podloty sów mają jeszcze na ciele puch, przesiadują na ziemi lub na gałęziach. Podloty sów w chwili zagrożenia kłapią dziobem strosząc małe piórka lub uciekają wdrapując się jak kot po pniu na drzewo.

  źródło: http://dzikaklinika.com/podloty/

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Za umieszczanie syren policyjnych albo ambulansowych w reklamach radiowych powinni karać. Jedziesz sobie do pracy, słyszysz w tle karetkę, chcesz już zjeżdżać, żeby zrobić miejsce do przejazdu aż tu nagle słyszysz:

   pokaż spoiler "Io io Kubuś nie wziął antybiotyku"


   No szlag człowieka trafia...

   #zalesie

   odpowiedzi (72)

  • avatar

   chcę się wam do czegoś przyznać. jak byłam mała to lubiłam grać sobie w gta vice city (ʘ‿ʘ) jednak nie lubiłam tam zabiijać ludzi ani kraść aut, bo za to goniła policja a ja się strasznie tego bałam ehh. chodziłam więc sobie na piechotkę i szukałam schowanych paczek po kątach. bardzo to lubiłam (ʘ‿ʘ) koniec

   odpowiedzi (32)

  • avatar

   Proponowałbym przedłużyć ten #protest69 do zimy i dodać do "blokowania prawego pasa" następujące postulaty:
   - opony z bieżnikiem,
   - zrzucanie śniegu i lodu z naczepy,
   - sprawdzanie stanu technicznego pojazdu

   #bekaztransa

   odpowiedzi (5)