•  

  2 163 - 1 = 2 162

  Tytuł: Harry Potter i Więzień Azkabanu
  Autor: J.K. Rowling
  Gatunek: Literatura młodzieżowa/fantasy?
  ★★★★★★★★☆☆

  3. część znanej wszytkim serii o chłopcu z blizną na czole. Podobała mi się dużo bardziej niż Komnata Tajemnic. Wydaje się być bardziej dojrzała niż wcześniejsze, nie było już przerysowanych postaci pokoju Lockharta (aczkolwiek on mi się akurat podobał), choć wiadomo – to dalej Harry Potter. Zmieniacz czasu mocno OP. Przypomniał mi się czas, gdy za gówniaka czytałem ją pierwszy raz leżąc z gorączką w łóżko :)

  #bookmeter

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pamiętam jak kolega mojego ojca, właściciel wypożyczalni kaset VHS, twierdził że to pewny biznes i jest ustawiony do końca życia, bo przecież cały czas powstają nowe filmy... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  odpowiedzi (37)

 • avatar

  Chciałabym znaleźć pracę, ale w każdym ogłoszeniu szukają "pozytywny, uśmiechniętych osób". Gdzie praca dla smutnych ludzi? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  odpowiedzi (20)

 • avatar

  Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tanie narzędzie... Prawda?
  Jeszcze dostajecie chargebacki za używanie ich... Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim głównie Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią a wpieprzyli się pomiędzy banki i odbiorców płatności, dzięki swoim globalnym standardom.
  Każdy z nich pobiera prowizję od wszystkich transakcji. Tyle że nie od płatnika a od odbiorcy płatności (0,5 - 3%).
  Oczywiście dla sprzedawcy to koszt i przerzuca go na klienta podnosząc swoje marże.
  Co robią operatorzy kart? Jeszcze zachęcają klientów do używania ich dzieląc się z haraczem w postaci chargebacków, które zajebali sprzedawcom a więc ostatecznie klientom.
  Podobnie pobierają prowizje przy każdej wypłacie z bankomatu...
  Dlatego też płatności kartą są raczej do niskich kwot, kilku tys. max, ponieważ przy wyższych transakcjach ten haracz staje się istotny dla sprzedawcy. Przy przelewie nie ponoszą prowizji.

  To wspaniały biznes. Pijawki na tym koszą więcej hajsu niż same banki. Obecnie Visa jest na 14 miejscu pod względem kapitalizacji firm na świecie, a Mastercard 28.

  Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express... Niestety są z tym problemy. Karty mniejszych banków nie są tak bardzo akceptowalne. Ludzie nie wiedzą że kiedy płacą kartą, to odbiorca nie otrzymuje natychmiast płatności. Ta zostaje dopiero mu wpłacona na konto zwykłym przelewem (-prowizja operatora karty i operatora płatności - terminali płatniczych). Dlatego też wielu odbiorców nie akceptuje innych kart niż Visa, bo po prostu nie wiedzą czy nie będzie problemów z rozliczeniem się z jakimś bankiem z dupy.

  Dlatego kilka banków z PL dogadało się i stworzyli system Blik. Celem jego powstania było ominięcie pijawek - kart a nie stworzenie wygodnej usługi... Oczywiście jest ona obecnie rozwinięta tylko w PL, choć się rozwija. Dobra ironia to że jednym z inwestorów w Blika od niedawna jest Mastercard. Zabezpiecza się po prostu widząc dobrą konkurencję, która odbiera im kawał tortu.. Bo blik też nie jest darmowy :D Po prostu teraz zarabiają banki na prowizjach a nie operatorzy kart...

  Ostatecznie i tak opłaty ponosi klient i płatnik, choć system stara się przekonywać ich że jest odwrotnie (chargebacki).
  Ruchają januszy jak zwykle a ci jeszcze się cieszą.

  Podobnie jak z Blikiem sama Visa i Mastercard przygląda się Bitcoinowi i LN⚡. Za jakiś czas sami będą stawiać nody... Tyle że protokół LN⚡ oparty jest o konkurowanie prowizjami między nodami. Użytkownik dokonuje transakcji poprzez najtańszy routing (to główny czynnik przy wyborze ścieżki). Ostatecznie im większa używalność LN⚡, tym niższe prowizje. Teoria gier - prowizje dążą do zera...

  Pomijam tu innych operatorów płatności, którzy pobierają gigantyczne prowizje wykorzystując złą sytuację uboższych krajów. Przykład Salvador. Masa ludzi na emigracji wysyła pieniądze do swoich bliskich ponosząc prowizje nawet do kilkudziesięciu % (zależnie od wielkości transferów). Samo Western Union poniesie straty potencjalnego przychodu rzędu $400mln z braku prowizji, od kiedy Salvadorczycy praktycznie za darmo mogą wysyłać pieniądze do swojego kraju za pomocą LN⚡.

  ⚡⚡⚡ BITCOIN - LIGHTNING NETWORK! ⚡⚡⚡

  #bitcoin #kryptowaluty #blik #technologia #pieniadze #inwestycje #banki #lightningnetwork #cybertag #gielda
  pokaż całość

  odpowiedzi (148)