Wpis z mikrobloga

Pomnik upamiętniający Bitwę pod Prochorowką, trzecią największą bitwę pancerną w dziejach świata, ale przy tym na pewno najintensywniejszą i najbardziej zaciekłą - z tego właśnie powodu za temat tej konstrukcji wybrano moment taranowania niemieckiego Tygrysa przez radzieckie T-34.

#historia #pomnik #drugawojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #czolgi
wjtk123 - Pomnik upamiętniający Bitwę pod Prochorowką, trzecią największą bitwę pance...

źródło: comment_78SNJy40pEcmUHtnU6TWhAEwbFgUiXug.jpg

Pobierz
  • 23
@peszmerd: Ogłuszenie załogi, uszkodzenie trakcji, zerwanie gąsienic, zablokowanie wieży - wystarczy żeby wyłączyć cięższy czołg z walki. Taranowanie jakkolwiek rzadkie, to przewija się przez wiele niemieckich meldunków z frontu, a sowieckie doniesienia na ten temat spod Prochorowki są bardzo wiarygodne biorąc pod uwagę przebieg tego starcia (przemieszanie się walczących stron i walka na dystansie dosłownie kilku metrów).

Różnica w masie nie ma wielkiego znaczenia, gwarantuję Ci, że jeśli maluchem wjedziesz w
@pan_kleks8 Zależy czy uznasz to za stricte bitwę pancerną, czy złożoną, wielodniową operację w której czołgi odgrywały tylko jedną z ról.

Tak przy okazji to druga na mojej liście była Bitwa na Półwyspie Synaj z 1973 r. :).
@wjtk123: A jaka jest twoja lista? :-) Ja myślałem, że chodzi Ci tylko o te z II WŚ.

Jakbyśmy stosowali kryterium "tylko pancerna" w odniesieniu do II WŚ to chyba pierwszy byłby Radzymin, a Prochorowka druga. Przy czym trudno ustalić dokładną liczbę, także pewnie kolejność może się zmieniać.
@peszmerd: To trochę jak strzelanie z SU-152 w ciężko opancerzone czołgi/niszczyciele z amunicji przeciw-bunkrowej (SU były brane głównie do niszczenia bunkrów/piechoty i nie miały amunicji przeciwpancernej).
Przebicia pancerza Tygrysów zdarzały się bardzo rzadko, ale sporo były przypadków... oderwania całej wieży od kadłuba z uwagi na samą siłę wybuchu amunicji. Mielone.exe w środku od wytworzonego ciśnienia też skutecznie wyłączało załogi z dalszej walki (albo i życia).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wjtk123: za to ja gwarantuje ci, ze takiemu volvo nic nie zrobisz. Chyba, ze zerwiesz kolo i os.

T34 taranujac niszczy samego siebie w samobojczym ataku. To chyba jedyna taktyka, zniszczyc tygrysy iloscia. Dwukrotna roznica wagi to nie jest kilka procent. Kilka procent jak mowisz moze sie udac, ale jakim kosztem?

Mowisz o ogluszeniu zalogi czegos co jest dwukrotnie cięższe. O 25 ton ciezsze. Co ma czuc zaloga t34 wobec tego?