Wpis z mikrobloga

@Cinoski: ta o światopogląd. Chyba tylko populistów. Najważniejsza jest ekonomia. Jak prowadzisz politykę ekonomiczna państwa złe to potem odbije się to nie dość, ze na całym społeczeństwie to jeszcze na wiele lat. A co to światopogląd? To czy np. będzie legalizacja związków partnerskich czy nie spowoduje jedynie ból dupy troglodytów prawackich, a nie jakieś realne zmiany społeczeństwa.
@fegwegw: a jakie są ideały prawicy szczególnie tutaj na tym portalu jak to jest definiowane, z tego co zauważyłem są one mocno upłynnione w zależności od aktualnych trendów, nie istniejący model ultra tradycyjnej rodziny katolickiej? wolny rynek i szkalowanie homoseksualizmu? mizoginizm?
@shadowboxer: w tym przypadku marksizm był punktem odniesienia. Prawica jest wolnorynkowa. Tak samo jak korwin który jest z tego co wiem paleolibertarianinem a nie prawicowcem. Prawica dopuszcza np. monetaryzm Friedmana.
Prawica dopuszcza np. monetaryzm Friedmana.


@Cineczeq: Nie wiem, czy to dobry czynnik różnicujący, bo monetarystyczne były także Partie Pracy w Wielkiej Brytanii w erze Blaira oraz Partia Pracy w Irlandii lat 80., która stworzyła irlandzki cud gospodarczy.

Czy np. Charles de Gaulle

Silne państwo winno aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu i regulowaniu stosunków społecznych i gospodarczych. Zakładano interwencjonizm państwowy jako instrument korygowania skutków mechanizmów rynkowych, w szczególności odniesieniu do cen, dochodów, zatrudnienia
@shadowboxer: to był skrót myślowy. Masz granice między interwencjonizmem a wolnym rynkiem. Chodzi o to żeby być ponad. A potem już zaczyna się stopniowanie kto jest bardziej wolnym. Typu waśnie monetaryzm, minarchizm, anarchokapitalizm itp. Także interwencjoniści którzy przy okazji korzystali z monetaryzmu się według mnie do nich nie zaliczają. (Sorki za długa odp, właśnie prawie skonczylem prace).
@Cineczeq: Dla mnie jest rozróżnienie między interwencjonizmem a wolnym rynkiem jest o tyle nieostre, że w obydwu tych paradygmatach polityki gospodarczej mamy do czynienia z kapitalizmem. I Szwecja jest krajem kapitalistycznym, i III Rzesza nim była, i jest nim wciąż USA. Marksizm jako ustrój gospodarczy nie jest dziś nigdzie na świecie praktykowany poza Kubą, stąd też podawanie go jako przykładu mija się moim zdaniem z celem, ponieważ nie jest to w