Wpis z mikrobloga

#zdzislawintheworld #bytom #slask #tworczoscwlasna

Cześć Mirki i Mirabelki!

Dawno nie pisałem nic na tagu, bo nie bardzo miałem możliwości podróżować. Nie żeby się coś zmieniło, tylko niedawno udało mi się zakończyć pewien projekcik, który realizowałem w moim rodzinnym mieście. Zrobiłem zdjęcia elektrociepłowni Szombierki w 4 różnych porach roku. Wcześniej myślałem, że w takich samych kadrach, ale po zestawieniu ich razem już tak nie twierdzę xD

Sam obiekt jest dość ciekawy i ma przed sobą jeszcze ciekawsze perspektywy. Za wikipedią "zespół zabudowy dawnej elektrowni Bobrek z 1920 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego[1]. W skład zabytkowego kompleksu położonego w dzielnicy Szombierki, o powierzchni około 17,88 ha[4] wchodzą: kotłownia, pompownia, maszynownia, rodzielnia prądu, wieża wodna „Zegarowa”, wieża węglowa, trzy kominy fabryczne, budynek zarządu, wartownia wraz z otoczeniem[1]. Razem z Elektrociepłownią Miechowice tworzył Zespół Elektrociepłowni Bytom. Obecnie obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego a jego właścicielem jest Rezonator S.A. z siedzibą w Gliwicach."

A co do planów na przyszłość, to firma Rezonator planuje uczynić z elektrociepłowni studio nagrań i ogólnie wykorzystać ją do działalności kulturalnej. - http://slask.eska.pl/newsy/elektrocieplownia-szombierki-sprzedana-powstanie-tu-muzyczny-disneyland-teatr-3d-i-studio-nagran-zdjecia/294657
zdzislaw_in - #zdzislawintheworld #bytom #slask #tworczoscwlasna

Cześć Mirki i Mir...

źródło: comment_OmATpIbnyeZMlXa2Ctjmgh0yiTkjtkno.jpg

Pobierz
  • 4
Elektrociepłownia Szombierki jest świetna. Jeśli ktoś chciałby ją zwiedzić w środku, to polecam stronę "Bytomski Detektyw Historyczny" na FB - jej autor organizuje często wycieczki na wieżę zegarową lub po podziemnych tunelach.