Wpis z mikrobloga

http://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/bliski-wschod/iran/iran-pers-skazany-na-dozywotnia-izolacje-analiza/

Dosyć obszerny tekst o Iranie, jego usytuowaniu w świecie islamskim i stosunkach z sąsiadami. Warto zapoznać sie w kontekście wczorajszej decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

#geopolityka #iran #usa #bliskiwschod #polityka #wojna #geografia #islam #izrael #syria #rosja #chiny
  • 14
@terr0: Przeczytałem wczoraj fragmenty, tekst marny, pisany pod tezę, już waszyngtońskie think-thanki są bardziej obiektywne niż autor:

W 2015 roku Barack Obama lekkomyślnie doprowadził do podpisania porozumienia z Iranem w sprawie programu jądrowego, na podstawie którego zniesiono wobec Teheranu sankcje oraz znormalizowano relacje dyplomatyczne.

Jednak dawna demoniczna krew Persów dała o sobie znać, a Iran znów prowadzi krwawą i wywrotową politykę zagraniczną. Jak wskazał D. Trump na ostatnich konferencjach prasowych (przy
Wszelkim złem? Iran nie jest świętoszkiem, ale pisanie, że odpowiadają za wszelkie zło w regionie to gruba przesada. Za stan Bliskiego Wschodu odpowiadają jeszcze KSA, ZEA, Turcja, Izrael, USA, Rosja i wiele innych.


@JanLaguna: czytanie ze zrozumieniem się kłania

W tym miejscu proszę o wybaczenie za sarkazm. Nie mogłem się powstrzymać.
@stjimmy: @imateapot: imho ironia nie odnosi się do tego co ja zacytowałem, lecz do dalszego akapitu:

Przedstawiam pod rozwagę polskich władz pomysł, by podpiąć się pod tą nagonkę również z polskimi roszczeniami dotyczącymi zniszczeń za II Wojnę Światową (lub choćby rekompensaty za zrównanie z ziemią Warszawy w 44’). Przecież w dzisiejszych czasach nie liczy się to, kto jest winny, tylko od kogo najłatwiej będzie uzyskać zapłatę (vide roszczenia żydowskie względem
Pobierz JanLaguna - @stjimmy: @imateapot: imho ironia nie odnosi się do tego co ja zacytowałe...
źródło: comment_SY29em8ykz5nJHYibE3PsocgB2giT7gt.jpg
Jak widać nie tylko Moskwa ma swoich pożytecznych gamoni. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@JanLaguna: xD i kto to mówi. Chociaż się nie dziwię bo wykopki często mają problem z rozumieniem czytanego tekstu i czytają np tylko tytuły
@JanLaguna polecam przeczytać całość. Jeśli wg Pana tekst jest pisany pod tezę to proszę skonfrontować to z wnioskami, w których autor pisze, że odejście od porozumienia wcale nie musi wynikać z jego niedotrzymywania (aczkolwiek może się USA jak najbardziej tym podeprzec) tylko z racji tego, że będzie Stanom zależeć aby na bliskim wschodzie póki co panował chaos uniemożliwiający wyłonienie się lidera w tym regionie.
Ok, moja teza i tak się obroni nawet gdy pominiemy początek tekstu:

Obecnie trwający konflikt na Bliskim Wschodzie antagonizuje również dwie ostatnie siły mogące dzisiaj wspólnie zjednoczyć region – Turcję i Iran. I jest to jeden z kluczowych sukcesów USA, jeśli chodzi o działania w regionie.

Ani w interesie Turcji, ani w interesie Iranu nie leży bezpośredni konflikt zbrojny (nie ma jednak już również szans na sensowne porozumienie).


Zgodziłbym się z autorem,
Pobierz JanLaguna - Ok, moja teza i tak się obroni nawet gdy pominiemy początek tekstu:
 Obec...
źródło: comment_XWsNl3Gg5RtTjHST9NkU8zZxnnhWCUk1.jpg
@terr0: Tak, z tym mogę się zgodzić. Szkoda, że autor w zasadzie tylko w podsumowaniu stawia śmiałe tezy np. unia Ankary i Teheranu a nie robi tego razem z poprzednimi uwagami, przez co imho tekst jest niespójny. No, ale wnioski końcowe są ok. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@JanLaguna, widać dobrze jest wybierać fragmenty pasujące pod własną tezę. Osobiście twierdzę, że jest dużo miejsca do polemiki z autorem, jednak w tej kwestii wyraźnie wskazane są możliwości ewentualnego sojuszu Turcja-Iran. Nie sposób jednak pominąć historycznych zaszłosci które mogą rzutowac na przyszłość takich kontaktów.
@terr0: Jakby co to weszło też na główną - https://www.wykop.pl/link/4302365/iran-czyli-dlaczego-persowie-sa-skazani-na-izolacje-sankcje-i-wojne/, ale dyskusja marna.

@JanLaguna: Naprawdę przeczytałeś cały tekst i uznałeś, że te pierwsze akapity są na serio? Nie ma co, niezły z Ciebie analityk ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przecież nawet ten ostatni akapit sam w sobie nie miałby sensu oderwany od reszty. Jak autor z jednej stron miałby pisać o nagonce na Iran, bo jest