•  

  @beQuick: [Uwaga, dwie wersje wydarzeń!]
  W dniu 10.05.1920 r. został zestrzelony LVG C VI kpt. Władysława Jurgensona oraz pchor. Tadeusza Dzierzgowskiego. Tego dnia, operując pod Szaciłkami, obaj lotnicy lecąc na czele eskadry zauważył bolszewickie myśliwce (Nieuporty) podchodzące do ataku.

  Pomimo tego, że lecieli na obciążonym dwumiejscowymLVG C VI - samolocie wywiadowczym nieprzystosowanym do walki powietrznej, zaatakowali przeważające samoloty bolszewickie, odciągając je od pozostałych członków swojej eskadry, dzięki czemu ocalili pozostałych polskich lotników. Podczas stoczonej walki powietrznej LVG samolot został poważnie uszkodzony pociskami sowieckiego lotnika Grigorija S. Sapożnikowa. Ranny pilot musiał awaryjnie lądować na terytorium przeciwnika pod Żłobinem. Polska załoga trafiła do niewoli, przetrzymywana była w Smoleńsku. Pomimo tortur kpt. Jurgenson nie wyjawił żadnych informacji dotyczących lotnictwa polskiego ani rozlokowania polskich oddziałów. Uznany został za dezertera z armii carskiej i po kilku dniach śledztwa został rozstrzelany przez Rosjan. Obserwator Tadeusz Dzierzgowski odzyskał wolność po zawarciu rozejmu z Sowietami.

  W publikacjach rosyjskich można znaleźć inną wersję wydarzeń z 10.05.1920 r. Марат Хайрулин i Вячеслав Кондратьев podają jakoby polscy lotnicy na widok sowieckich Nieuportów wyrzucili cały zapas bomb w las, a sami zawrócili samoloty i próbowali ratować się ucieczką. Według rosyjskich autorów LVG C VI kpt. Jurgensona i pchor. Dzierzgowskiego został zaatakowany ponieważ leciał na końcu grupy. Rosyjskie myśliwce nie mogąc dogonić pozostałych polskich maszyn skupiły ogień właśnie na płatowcu dowódcy 12 EW.

  #100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #samoloty #iirp #wojsko #wojskopolskie #lotnictwoiirp #piloci

  źródło: bequickorbedead.com

  +: p..................i, S.................9 +41 innych
  •  

   @beQuick: tylko która wersja jest prawdziwa?

  •  

   Ciężko znaleźć informacje o bolszewickich siłach powietrznych z wojny 1919-20. Czytając niektóre źródła odniosłem wrażeniem, że nie używali ich wcale, według innych mieli mocne lotnictwo.

  •  

   @zmeczony11: Dobre pytanie... w Polskiej historiografii wersja jest oczywiście tylko jedna. Choć moim zdaniem relacja rosyjska brzmi dość sensownie. Większość lotników w wojnie polsko-bolszewiciej to weterani I WŚ i znali samoloty oraz ich możliwości. Prawdopodobne jest to, że na widok Nieuportów dowódca polskiej grupy nakazał odwrót. Czysta kalkulacja, z trzema cholernie zwrotnymi myśliwcami ciężkie LVG nie miałyby szans. Najprawdopodobniej, gdyby doszło do regularnej walki powietrznej to wszystkie nasza samoloty zostałyby zestrzelone.
   Kolejną kwestią jest fakt, że pil. Władysław Jurgenson jako były oficer rosyjski wiedział co może go czekać gdyby dostał się do niewoli (tortury i egzekucje nie były tajemnicą, a i propaganda również robiła swoje).
   Pozostaje również sprawa prawdziwości raportu z lotu bojowego, jego wpływu na morale w eskadrze oraz odpowiedzialności za zaplanowanie i przeprowadzenie nalotu. Tu już kłania się polityka...

   Tylko która wersja jest prawdziwa? Tego chyba nigdy się nie dowiemy.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement