Wpis z mikrobloga

@bryson jako anestezjolog, czyli osoba pracująca na "zaszmaciu" według zabiegowcow, a według anestezjologów za barierą krew/mózg przytoczę takie oto historie:
Ortopedaly myją się do zabiegu w długiej rynnie 4 stanowiskowej, szorują ręce i przedramiona, ja zajmuję ostatnie stanowisko, ściągam czepek i myje głowę
"Da fak? Co Ty #!$%@? Aequitas?"
"Każdy myje to czym pracuje"

Innego razu wchodzę na salę do kolezanki, która znieczulala drobny zabieg- wyciągnięcie druta Kirschnera. Ona cała spłoniona wysł#!$%@?
@bryson: @Aequitas87: Kiedyś wpadłem do ortopedów pogadać bo miałem kolegę, siedzę na komputerze i oglądam jakieś rtg u nich, jeden zaczyna się dopytywać co robię to mu mówię. A on "wy tylko siedzicie i klepiecie w komputer, co to za medycyna", zapytałem "jakbym zaczął walić w klawiaturę młotkiem to byłoby bardziej medycznie?", sensownej odpowiedzi nie uzyskałem. ;)
@bryson: apropos siły mam taką krótka anegdotkę: któregoś razu na sorze lekarz medycyny ratunkowej (chłop jak dąb, z 195 wzrostu i ze 110 wagi) z ratownikiem (podobnej postury) próbowali pacjentowi (tez byk) nastawić zwichnięty bark. Szarpali się z nim z pół godziny, ciągnęli na zmianę z prawej, z lewej, z tylu, z przodu, no nie idzie. Poddali sie - dzwonią po ortopedę xd Przychodzi doktorek z oddziału, chudy chłopaczek 170 w
@Strahl: mirku wczoraj mi napisałeś taką ładną odpowiedź a później OP usunął post i nie zdążyłem podziękować ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc dziękuję, i mam jeszcze ostatnie pytanie: czy jest sens robienie czegokolwiek w kierunku radiologii na studiach poza randomowym przeglądaniem radiopaedii i tych śmiesznych indyjskich grupek na fejsie? xD
@jwitos: Znajdz jakiegos dochtora który cie nie pogoni i pasożytuj, radiologia to taka dziedzina, że im więcej zobaczysz tym więcej będziesz wiedział. No i radioanatomii i tak musisz się porządnie nauczyć. Fajna opcja to taka,a w której wyrabiasz sobie znajomości żeby mieć dostęp do badań, siedzisz i sobie korelujesz atlas z obrazkiem na komputerze. A jak nie to szukasz DICOMów na googlach i robisz to samo w domu. Jak skończysz studia
@jwitos: młodzież, obczaj sobie jeszcze dicomy, to się będziesz mógł w domu uczyć.

https://boxdicom.com/samples.html

Generalnie mozesz sobie znaleźć w internecie przykładowe badania jak nie masz dostępu do stacji w szpitalu (dicom to format obrazków https://pl.wikipedia.org/wiki/DICOM , jak się wie czego szukać to jest łatwiej), i później korelować obrazek z atlasem, lepiej niż oglądać sam atlas. Poszukaj sobie badań trójfazowych z kontrastem to przy okazji możesz naczynia prześledzić. Plus oglądnij sobie do
@Strahl: dzięki! mam dostęp do jakiejś bazy obrazów, w tym z kontrastem, dicomy ogarniam przyzwoicie (https://www.wykop.pl/wpis/28557239/podsumowujac-2017-wydrukowalem-w-tym-roku-kilkadzi/), ale właśnie potrzebuję zdecydowanie tego co wspomniałeś, tzn. obejrzenia paru tysięcy fizjologicznych rtg, bo takich podstaw mi mega brakuje :)

btw, jak u Ciebie wygląda podział na radiologię diagnostyczną/interwencyjną? robisz coś z interwencyjnej czy są od tego zupełnie inne osoby?
@jwitos dużo zależy od zakładu, tutaj są tacy co robią tylko diagnostyczna, tacy co robią to i to i tacy co robią tylko zabiegowke, są też tacy co robią radio i nukleary bo mają dwie specjalizacje (masa radiologów w DE jest radiologami i nuklearnymi jednocześnie, większość zakładów radio jest połączona z nuklearami). Ja się jeszcze nie tykałem, dopiero mnie czeka, o ile ktokolwiek będzie chciał mnie nauczyć. ;) generalnie zestaw TK/rtg/mri i