Wpis z mikrobloga

Wielu fotografów, nie tylko początkujących, zastanawia się często jak zdjęcia wyglądają przed obróbką na komputerze. Dlatego postanowiłem zrobić materiał w którym będzie okazja zobaczyć kompletny proces powstania załączonej fotografii. Od parametrów naświetlania, poprzez wywoływanie, a skończywszy na obróbce w photoshopie. Mam nadzieję, że materiał rzuci trochę światła na ten proces oraz przedstawi pewną filozofię która mi w tym towarzyszy. Zapraszam :)
Edycja zdjęć - Od początku do końca

----------------------------------------------------------------------------
#fotografia #tworczoscwlasna #gory #poradnik
Obserwuj: #focustoinfinity | Focustoinfinity.pl | FB | YT | INSTA
źródło: comment_jYUPzrqvQMloumPtgvSOlnxHby6gBnkx.jpg
  • 8
@Focustoinfinity: Troche mnie martwi uzycie zwotu "przed obrobka", tak jakby aparat zapisujac jpg czy nawet raw ich wcale nie obrabial.
Kazde zdjecie z apratu cyfrowego jest obrobione, tyle, ze na ustawieniach domyslnych, ustawionych przez producenta, a nie fotografika. I ustawienia tej obrobki maja sluzyc obrobce kazdego zdjecia w podobnym oswietleniu, niezaleznie od specyfiki sceny. Sa to wiec w wiekszosci ustawienia nieoptymalne.

Wielu ludzi sadzi, ze zjecie prosto z aparatu, obrobione przez
@Fafrocel: a w jaki niby sposob jest ci pokazany raw? Przeciez nie widzisz pobudzenia elektrycznego elementow sensora, wiec musza byc przeksztalcone i zinterpretowane do postaci zrozumialej przez czlowieka. A zapis tego raw reguluje procesor w aparacie, dokonujacy obrobki impulsow, zgodnie z oprogramowaniem producenta. Nastepnie interpretacji zapisu raw podejmuje sie oprogramowanie graficzne, stad roznice miedzy roznymi procesorami raw. Inaczej obraz raw bedzie wygladal w Lightroomie, inaczej w Capture One a jeszcze inaczej
@dzikireks: Zgadzam się jednak tutaj z @Fafrocel. Myślę, że można przyrównać sytuacje do nagrań audio. Jeśli nagrasz gitarę akustyczną za pomocą zwykłego rekordera, to otrzymasz surowy materiał, choć oczywiście zinterpretowany przez urządzenie elektroniczne, mające jednak za zadanie wierne oddanie rzeczywistego dźwięku. I taki materiał możesz poddać obróbce i z gitary akustycznej zrobić równie dobrze elektryczną itp.
Z rawem wg. mnie jest podobnie. To surowy materiał, choć oczywiście zinterpretowany przez elektronikę,