Wpis z mikrobloga

@motorade: mam 5 automatow. Nosze najczesciej dwa z nich. 3 leza i czekaja na okazje, jak okazja jest, to po prpstu biore, macham reka i nakrecam. Tak jak ktos powiedzial, jak ogarnw jakies pattkavkedys, to bedzie z rotomatem
@Emill: koleś z kanału TikTok wspominał, że to może być niezdrowe, podobnie jak nakręcanie do przodu, zmiana godziny o innej niż 5-6 rano w przypadku przejścia z zimowego na letni i odwrotnie.
@motorade: nie sądzę, aby wszystkie wyprodukowane i jeszcze niesprzedane zegarki mechaniczne były z taśmy od razu przenoszone na rotomaty... tak samo zegarki sprzed kilkudziesięciu lat..

podstawowy serwis się robi co kilka lat, a czy przez ten czas leży w pudełku, czy jest na rotomacie myślę, że to jeden kij - lub różnice są na tyle nic nie znaczące, że nie warto sobie tym głowy zawracać przy zegarku do średnio-wyższej klasy.. byle
@motorade: Ja trzymam swoje w rotomacie, ale tylko ze względu na wygodę - mam dwa automaty i noszę je zamiennie zależnie od humoru, chęci, okazji czy co tam jeszcze, więc zwyczajnie nie chce mi się ciągle ustawiać godziny jeśli nie noszę danego zegarka dłużej niż dwa dni. W dodatku w domu w zasadzie zegarka nie noszę wcale bo to nie ma sensu, więc tym bardziej rotomat się przydaje. Owszem, mogę je
@motorade: rezerwa chodu jest w cholerę dłuższa niż 8 godzin, zwykle ok 40 i w górę. Nakręcony zegarek trochę pochodzi zanim stanie.
Gadka o tym że leżenie w pudełku bez nakręcania szkodzi wzięła się z tego że kiedyś (kilka dekad wstecz) stosowano inne smary, które łatwo potrafiły zaschnąć czy się zastać. Jak zegarek leżał naprawdę długo (i długo w miesiącach czy latach) to smary mogły zaschnąć i mechanizm mógł ciężko ruszać
@motorade: bo kupiłeś tani szajs, za 50 zł ciężko o dobrego kwarca nie mówiąc o automacie. Kumpel kiedyś pokazał mi coś takiego z Chin-ten mechanizm był tak gówniano zrobiony że nie miał prawa dłużej pochodzić a moduł automatu to była kpina.
Żeby nie było- normalne chińskie automaty działają bardzo dobrze. Taki ST25 chodzi mega dokładnie i ma 42h rezerwy chodu czy ST16 które tak bardzo spodobało się szwajcarom że kupili od
@thewickerman88: Świadomie kupiłem takie zegarki by obyć się z automatem zanim wydam więcej.
Mam zamiar sprawić sobie Vostok Komandirskie 350514 albo słynnego Orienta Bambino i nie chciałbym ich szybko uszkodzić poprzez codzienne (jak mi się do tej pory wydawało, szkodliwe) nakręcanie albo przestawianie godziny o złej porze.
@motorade co do dokręcania ręcznie-najczęściej nie wolno bo automaty nie są przystosowane do takich naprężeń i szybko polecą koła. Z tym że dobry automat (czyli spokojnie vostok czy orient) nie ma prawa stanąć jeśli był nosozny ma ręku. Wkładasz, ustawiasz godzinę, machniesz ręką parę razy żeby wystartował jeśli stoi i tyle. W ciągu dnia spokojnie nakreci się do końca i następnego dnia bedzie nadal chodził bez dokrecania. Mam teraz 3 automaty i
co do dokręcania ręcznie-najczęściej nie wolno bo automaty nie są przystosowane do takich naprężeń i szybko polecą koła.

@thewickerman88 powiedz to moim automatom, które w ten sposób funkcjonują od lat :)