•  

  Test pianki: Dlaczego nie warto okłamywać dzieci
  Jak okłamywanie dzieci może zaszkodzić ich psychice i rozwojowi? Pokazuje to "test pianki", czyli eksperyment psychologiczny ukazujący zdolność dzieci do odłożenia gratyfikacji.

  Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/4323291/test-pianki-dlaczego-nie-warto-oklamywac-dzieci/

  #gruparatowaniapoziomu #wojnaidei #psychologia #ciekawostki #nauka #kultura

  źródło: youtube.com

  •  

   @wojna_idei: Fascynujące jest to, że to jeden z najlepszych testów psychologicznych jakie istnieją. Ma bardzo dużą wartość predykcyjną.

  •  

   @wojna_idei: Moim zdaniem to zbyt łatwe wyciąganie wniosków.

   Wiemy tylko tyle, że istnieje korelacja między wynikami w dzieciństwie a w późniejszym okresie. Drugi eksperyment bada tylko chwilowy wzrost jednej zmiennej, tj. ile dziecko czeka x minut po złamanej obietnicy. Może to być bardzo chwilowy efekt (ale wcale nie musi! po prostu eksperyment w żaden sposób tego nie dowodzi).

   Równie dobrze może być tak, że dziecko mając dzieciństwo przewidywalne totalnie nie odnajdzie się w świecie, w którym nie zawsze składane obietnice są dotrzymywane.

   Poza tym ile człowiek w czasie dzieciństwa otrzymuje obietnic? Od rówieśników, rodziców, dziadków, nauczycieli, ciotek, a nawet reklam.

   Zróbmy analogiczny eksperyment (tym razem myślowy, ale z wynikami równie przewidywalnymi jak ten drugi zaprezentowany): zawieźmy dziecko przed jakieś super miejsce (Legoland/park rozrywki cokolwiek). Ale powiedzmy mu, że tam nie pójdziemy. I sprawdźmy, czy będzie potrafił powstrzymać się przed zjedzeniem pianki. Prawdopodobnie także zanotujemy wzrost natychmiastowych zjedzeń pianki. Czy to oznacza, że nie możemy dziecku odmawiać?

   Albo idąc dalej: każmy się dziecku uczyć przez godzinę. A potem sprawdźmy czy zje podstawioną piankę, czy jednak poczeka na drugą. Też prawdopodobnie więcej dzieci zje od razu, chociażby dlatego, że będą chcieli sobie wynagrodzić w tym przypadku - długi czas nauki, w pierwszym - brak pójścia tam gdzie chcą. Czy wniosek powinien być z tego taki, że nie powinniśmy wymagać nauki od dzieci?

   Czy dorośli nie nagradzają siebie, także w najbardziej absurdalnych sytuacjach? (zjem coś słodkiego, bo w pracy coś się stało niefajnego).

   Być może za tym, że dzieci powstrzymują się od jedzenia pianek i lepszym wynikom w przyszłości, stoi jakiś czynnik genetyczny, którego nie jesteśmy w stanie długoterminowo modyfikować, a jedynie chwilowo, jak w eksperymencie z filmu, czy w dwóch moich eksperymentach myślowych.

   Oczywiście w całym moim poście chodzi głównie o fragment 2:49 "to znaczy, że cecha (...) może zostać wytrenowana". Ten eksperyment tego nie dowodzi, choć daje podstawy do dalszych (długoterminowych jak te pierwotne) badań. Choć byłyby one bardzo trudne, może nawet niemożliwe.

   Jeszcze nie mam dzieci, ale gdybym je miał starałbym się je uczyć, że nie zawsze obietnica może zostać spełniona. Choćby ze względu czynników losowych. A już tym bardziej próbowałbym uzmysłowić, że ryzyko jest inne w każdej sprawie i zależne od osoby, która je składa. Nie możemy uczyć dziecka, że świat jest prosty, łatwy i zawsze przyjazny, gdy tak nie jest.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Czy mirki byłyby zainteresowane #ama z kimś kto był w śpiączce i przeżył śmierć kliniczną?

  Zrobimy tak: 10 - 15 najbardziej plusowanych pytań zadam i napiszę tutaj odpowiedzi (oczywiście bez głupot typu 100 kaczek).

  odpowiedzi (49)

 • avatar

  Cały Internet zachwyca się tym zdjęciem łącznie z wykopem. Zaspana dziewczyna niemrawo spogląda na maszerujące tłumy rozswietlone przez czerwone race. Siedzi na łóżku w jednym z pokoi luksusowego hotelu w centrum Warszawy.

  To zdjęcie według mnie idealnie pokazuje, jak oderwane od korzeni i wybrakowane z poczucia przynależności narodowej są obecne elity kulturalne. Pokój hotelowy jest symbolem luksusowej bańki, w której zamykają się ci ludzie nie chcąc uczestniczyć w świętowaniu dnia niepodległości. Hotel to zresztą miejsce, gdzie zatrzymujemy się tylko na chwilę, w przelocie między jednym a drugim miejscem, co również można odczytywać jako brak zespolenia z miejscem, w którym się urodzili. Oni myślą o sobie: jestem obywatelem świata, nie Polakiem, mieszkam w hotelach, nie rozumiem tych, którzy czują dumę narodową. Boję się polskości. Wolę spać, udawać, że mnie to nie dotyczy. Są zobojętnieni na hasła patriotyczne, nie chcą manifestowac swojej polskości, chcą się schować pod kołdrę, nic nie widzieć, nic nie słyszeć, nie być Polakami.

  Gdzie na tym zdjeciu widzicie siebie? Bo ja czuje się częścią tego tłumu na dole. #przemyslenia #marszniepodleglosci #warszawa #patriotyzm #4konserwy #sztuka #fotografia
  pokaż całość

  odpowiedzi (156)

 • avatar

  Pochwale sie może tym to mój tata zrobił na emeryturze:) wszystko prócz torów i samej kolejki H0 jest robione ręcznie:) drzewa to stara choinka, troche patyków, papieru, mąki, wody i farbek:)
  #hobby #modelarstwo #kolejkah0 #chwalesie #gownowpis #rekodzielo #kolej
  Za chwile dodam druga stronę i tył;)
  pokaż całość

  odpowiedzi (74)