Wpis z mikrobloga

W lutym wspólnie z Vonskym oraz Roverem odwiedziliśmy Lunik IX - największe romskie getto na świecie. Pisałem wtedy też, że w maju zamierzamy zrealizować na dzielnicy film dokumentalny, a na czas zdjęć zamieszkamy w dzielnicy w ośrodku księży Salezjanów.

Ten dzień nadszedł dziś dotarliśmy la Lunik., każdego dnia postaram się robić krótkie relacje. Każdego dnia postaram się napisać kilka zdań o tym co u nas i jak idzie realizacja materiału. Jeśli kogoś z Was to interesuje to zapraszam do śledzenia tagu #projektlunik

Dziś dotarliśmy do Koszyc około godziny 17. Spotkaliśmy się z księdzem Pawłem, który towarzyszył nam podczas realizacji materiału w Lutym. Poznaliśmy też Mariana, Roma który od 14 lat mieszka na Luniku i który ma być jutro naszym przewodnikiem.

Samochód zaparkowaliśmy maksymalnie daleko muru tak, że z trzech stron otoczony jest budynkiem przez co jest trudniejszym celem ewentualnego ataku. Po wypakowaniu rzeczy wyszliśmy przejść się po dzielnicy z księdzem Pawłem. W przeciwieństwie do lutego na dzielnicy jest bardzo dużo ludzi, zarówno dzieci jak i dorosłych. Godzinny spacer odbyliśmy bez sprzętu fotograficznego, przez cały czas towarzyszyło nam dwóch chłopców którzy początkowo byli bardzo nieśmiali, później udało się z nimi trochę porozmawiać, bariery nie stanowił też język.

Generalnie nie spotkaliśmy się z agresją, byliśmy jednak z księdzem przez co mogliśmy czuć się bezpieczniej. Poznaliśmy kilkoro dzieci, z którymi udało nam się trochę porozmawiać. Duże zainteresowanie wzbudzał kolorowy tatuaż Rovera, tu dużo osób ma tatuaże są to jednak najczęściej wersje z czarnego tuszu. Oprócz samego osiedla przeszliśmy również na znajdującą się obok niego dziką wioskę, w której mieszkają głównie ludzie z bloków które zostały wyburzone kilka lat temu.

Teraz jesteśmy już w naszym pokoju. Jutro o 7:30 spotykamy się z innymi księżmi i pracownikami ośrodka, o 8:30 jesteśmy umówieni z naszym przewodnikiem.

#projektlunik #ciekawostki #cyganie
MG78 - W lutym wspólnie z Vonskym oraz Roverem odwiedziliśmy Lunik IX - największe ro...

źródło: comment_jQpeg5nHWV1JtTfQYWCrWg0LwTUp6iJf.jpg

Pobierz
  • 8