•  

Powrót na obczyznę Mireczki. Pamiętajcie tylko, jak coś to u mnie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #oslo #norwegia #programista #programowanie

•  

@Mikoziq: Tak śmiesznego układu monitorów jeszcze nie widziałem :D Jeszcze ekran główny ustawiony na lewy monitor.

•  

@Mikoziq: Opowiedz nam swoją historię :) Czym się zajmujesz, jak się tam dostałeś, jak wyglądał proces rekrutacji, itp.
      Chętnie poczytam :P

•  

@zakopiak: tak już przywykłem haha :) jestem leworęczny a korzystam z myszki w prawej dłoni, natomiast wolę mieć główny ekran z lewej strony.

@MlLF: dużo by opowiadać. Człowiek miał więcej szczęścia niż rozumu.. dostałem ta prace w tym roku zaraz po skończeniu magisterki. Wcześniej też miałem kontrakt (4 miesiące). W start-upie który przeprowadził się z Oslo do Londynu a ja zostałem. Może pod wieczór napiszę coś dłuższego :)

•  

@Mikoziq: wez se monitor przestaw do tego maca bez monitora sie nie napracujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Mikoziq: Miałem na myśli raczej to, że zwykle jako główny wybiera się środkowy a nie boczny. ;-)
      Używasz tego, tak jak na zdjęciu, czyli IDE na bocznym monitorze? Jeśli tak, to niezbyt dobrze, bo masz wtedy większość czasu głowę skręconą w jedną stronę.

pokaż spoiler Też jestem leworęczny, ale myszka prawilnie(lewilnie) w lewej ręce, a ekran główny byle stał na środku, a czy to lewy czy prawy to nie ma znaczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@zakopiak: mam półokrągły stół (półwklęsły? :D), dlatego nie mam problemu z tym żeby się cały przestawić. A jak mam dwa monitory po przeciwstawnych stronach to ruszam często głową w jedną i drugą. O dziwo mi to pomaga bo nie skupiam się na jednym miejscu i nie wyłącza mi się film jakbym za bardzo próbował wgapić się w kod ( ͡° ͜ʖ ͡°), so sexy.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@reroute: już gdzieś słyszałem podobny komentarz... natomiast nie. Nie jest się przegrywem bo pensja 3k euro jest pensją dla juniora w okresie próbnym. Po okresie próbnym pensja wzrasta o 30% a potem idzie liniowo w górę co roku :) zależy od stanowiska oraz firmy.

Poza tym, ja pracując jako programista nie mam ścisłych godzin, mogę pracować od 9 do 17 a mogę przyjść o 6 rano albo o 13 jak mi się chce. Najważniejsze to dostarczenie zadania powierzonego przez pracodawcę. Poza tym pracuję sobie od poniedziałku do piątku a w weekend mogę sobie polecieć gdzieś.

Poza tym pracodawca daje mi na wszystkie kursy, szkolenia, książki oraz pomoce jakie tylko chcę, nie licząc sprzętu.

Więc porównując to do zarobków sprzątaczki, która często gęsto pracuje na czarno, pracuje po 10* godzin dziennie i niekiedy w weekendy, nie uważam się za przegrywa :)

•  

•  

@reroute: 15k na start. Teraz jest lepiej 20-25k mozna. Zalezy kto chce gdzie pracowac, mnie nie pasuje korpo.

•  

@reroute:

'dlaczego wracasz skoro jak piszesz warunki sa wiecej niz odpowiednie' - nie zrozumiałem pytania :) Wróciłem do Norwegii z Polski gdzie byłem tylko na 10 dni teraz.

Natomiast obecnie zależy jak wejdziesz do Norwegii (z jakim doświadczeniem). Ja przybyłem do Norwegii mając trochę tylko doświadczenia z programowaniem w React/React Native. Poszedlem najpierw do startupu gdzie płacono mi średnio, ale doświadczenia nabytego nie oddadzą mi żadne pieniądze :) A teraz siedzę w stabilnej pracy też w Oslo, zarabiam jak napisałeś cirka 3k Euro na rękę (jestem na okresie próbnym ale już niedługo podpisuję umowę stałą) i nie mam problemów z utrzymaniem się, nie mówiąc o odłożeniu konkretnej kwoty w banku.

Faktycznie najbardziej dochodowym dla programistów w Norwegii jest bycie 'konsultantem'. Ale wiąże się to z częstym zmianem technologii oraz dużym ryzykiem bo non stop walczysz o klienta.

Ja pracuję w małej firmie - jest nas obecnie 12 osób :) I pracujemy w branży rafineryjnej, więc na stabilizację nie mamy co narzekać. A idziemy w dobrym kierunku więc może być tylko lepiej.

•  

@rotto pracowałeś w Norge? :)

•  

•  

@reroute

po cholerę Ci samochód w Oslo? Kupujesz bilet za 750 koron i możesz jeździć miesiąc metrem, pociągiem, busem i tramwajem. Z jednego punktu w Oslo dostaniesz się na drugą stronę w max 30-35 minut.

jak potrzebujesz auta wchodzisz na nabobil.no i wynajmujesz autko za 350nok/dzien i jedziesz do IKEI :)

Mieszkanie w Oslo i posiadanie auta jest bardzo nieekonomiczne. Już nawet nie będę pisał kwesti parkingów. Ja sobie zamówiłem hulajnogę elektryczną i będę popierniczał niedługo :)

@rotto w Oslo siedzisz? Chodź na piwko :D

•  

@Mikoziq: wlasnie plyne do NO colorline ;)

•  

@rotto God tur! :)

Napije się piwerka jak wrócę z pracbazy ( kupiłem na bezcłowej więc jeszcze się nacieszę niską ceną haha )

•  

@Mikoziq: napisz na pw, mozemy sie umowic na grilla u mnie na wsi (30km od Oslo)

•  

•  

@reroute :

Spoko :) Przepraszam, ostatnio był taki Janusz po prostu który po prostu chciał sobie coś udowodnić.

Szukają wszelakiej maści programistów, rynek jest nienasycony. Znając Angielski I troche Norweskiego oraz mając ambicje jesteś w stanie położyc większość norweskich kandydatów na łopatki.

Obecnie w naszej pracbazie szukamy Front-endów z Reactem np :) I juz mamy paru Polaków, którzy mają rozmowy ustawione na następny tydzień.

Widziałem ogrom ofert na nowe technologie. Angular 6 , React Native ( sam pisze w domu sobie projekt, bo jest super ). Java, C# , Game industry też na rękę :)

Norweski nie jest wymagany, jak na tą branżę oczywiście (chyba że idziesz na konsultanta to wypada umieć). Natomiast Norweski jest duuuuużą kartą przetargową ( zaraz po referencjach po poprzednim Norweskim pracodawcy )

•  

•  

@reroute akurat ja uwielbiam narty i sporty zimowe więc mi to na rękę :p Ale teraz i tak jest dość ciepło. Ten tydzień o wiele cieplejszy niż w Gdańsku jest :) nawet o 6-7 stopni.

•  

@zakopiak swoją drogą spróbuję mieć monitor z IDE przez parę dni na środku. W sumie nie próbowałem innej konfiguracji. Jak się okaże że mi wygodniej... to poproszę o 3 monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Mikoziq ile brutto wpada miesiecznie? Chcialbym to porownac moja pensja kierowcy gruszki.

•  

@ReFree obecnie jest to ok. 33k brutto. Netto natomiast różnie zależy od tabeli podatkowej, wcześniej miałem 35%, teraz mam wg tabeli ok 29%. (Piszę w NOK oczywiście)

Edit: Przed chwilą się zastanawiałem co to jest gruszka tak w ogóle. Ale już wygooglowałem :D

A jak to u Ciebie wygląda? Pewnie sprzętem specjalistycznym też dobra kasa jest :)

•  

@Mikoziq: Zależy od sezonu, ale w granicach 30-40k brutto +1000k na diesla miesiecznie i dopłata do mieszkania 2500k Teraz jeszcze dostałem podwyżkę to myślę do pensji będzie wpadało ekstra 3000k brutto.

•  

@ReFree: no to super! Lubię słuchać jak z innej branży się powodzi :) A gruszkami bawiłem się za gówniaka w piaskownicy i chce się prawdziwą przejechać kiedyś (。◕‿‿◕。)

•  

@Mikoziq: Jak Ci się będzie nudzić to zapraszam na weekend do Jessheim ;]

+: Mikoziq