•  

  Powrót na obczyznę Mireczki. Pamiętajcie tylko, jak coś to u mnie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #pracbaza #oslo #norwegia #programista #programowanie

  •  

   @Mikoziq: Tak śmiesznego układu monitorów jeszcze nie widziałem :D Jeszcze ekran główny ustawiony na lewy monitor.

  •  

   @Mikoziq: Opowiedz nam swoją historię :) Czym się zajmujesz, jak się tam dostałeś, jak wyglądał proces rekrutacji, itp.
   Chętnie poczytam :P

  •  

   @zakopiak: tak już przywykłem haha :) jestem leworęczny a korzystam z myszki w prawej dłoni, natomiast wolę mieć główny ekran z lewej strony.

   @MlLF: dużo by opowiadać. Człowiek miał więcej szczęścia niż rozumu.. dostałem ta prace w tym roku zaraz po skończeniu magisterki. Wcześniej też miałem kontrakt (4 miesiące). W start-upie który przeprowadził się z Oslo do Londynu a ja zostałem. Może pod wieczór napiszę coś dłuższego :)

  •  

   @Mikoziq: wez se monitor przestaw do tego maca bez monitora sie nie napracujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Mikoziq: Miałem na myśli raczej to, że zwykle jako główny wybiera się środkowy a nie boczny. ;-)
   Używasz tego, tak jak na zdjęciu, czyli IDE na bocznym monitorze? Jeśli tak, to niezbyt dobrze, bo masz wtedy większość czasu głowę skręconą w jedną stronę.

   pokaż spoiler Też jestem leworęczny, ale myszka prawilnie(lewilnie) w lewej ręce, a ekran główny byle stał na środku, a czy to lewy czy prawy to nie ma znaczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @zakopiak: mam półokrągły stół (półwklęsły? :D), dlatego nie mam problemu z tym żeby się cały przestawić. A jak mam dwa monitory po przeciwstawnych stronach to ruszam często głową w jedną i drugą. O dziwo mi to pomaga bo nie skupiam się na jednym miejscu i nie wyłącza mi się film jakbym za bardzo próbował wgapić się w kod ( ͡° ͜ʖ ͡°), so sexy.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @reroute: już gdzieś słyszałem podobny komentarz... natomiast nie. Nie jest się przegrywem bo pensja 3k euro jest pensją dla juniora w okresie próbnym. Po okresie próbnym pensja wzrasta o 30% a potem idzie liniowo w górę co roku :) zależy od stanowiska oraz firmy.

   Poza tym, ja pracując jako programista nie mam ścisłych godzin, mogę pracować od 9 do 17 a mogę przyjść o 6 rano albo o 13 jak mi się chce. Najważniejsze to dostarczenie zadania powierzonego przez pracodawcę. Poza tym pracuję sobie od poniedziałku do piątku a w weekend mogę sobie polecieć gdzieś.

   Poza tym pracodawca daje mi na wszystkie kursy, szkolenia, książki oraz pomoce jakie tylko chcę, nie licząc sprzętu.

   Więc porównując to do zarobków sprzątaczki, która często gęsto pracuje na czarno, pracuje po 10* godzin dziennie i niekiedy w weekendy, nie uważam się za przegrywa :)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @reroute: 15k na start. Teraz jest lepiej 20-25k mozna. Zalezy kto chce gdzie pracowac, mnie nie pasuje korpo.

  •  

   @reroute:

   'dlaczego wracasz skoro jak piszesz warunki sa wiecej niz odpowiednie' - nie zrozumiałem pytania :) Wróciłem do Norwegii z Polski gdzie byłem tylko na 10 dni teraz.

   Natomiast obecnie zależy jak wejdziesz do Norwegii (z jakim doświadczeniem). Ja przybyłem do Norwegii mając trochę tylko doświadczenia z programowaniem w React/React Native. Poszedlem najpierw do startupu gdzie płacono mi średnio, ale doświadczenia nabytego nie oddadzą mi żadne pieniądze :) A teraz siedzę w stabilnej pracy też w Oslo, zarabiam jak napisałeś cirka 3k Euro na rękę (jestem na okresie próbnym ale już niedługo podpisuję umowę stałą) i nie mam problemów z utrzymaniem się, nie mówiąc o odłożeniu konkretnej kwoty w banku.

   Faktycznie najbardziej dochodowym dla programistów w Norwegii jest bycie 'konsultantem'. Ale wiąże się to z częstym zmianem technologii oraz dużym ryzykiem bo non stop walczysz o klienta.

   Ja pracuję w małej firmie - jest nas obecnie 12 osób :) I pracujemy w branży rafineryjnej, więc na stabilizację nie mamy co narzekać. A idziemy w dobrym kierunku więc może być tylko lepiej.

  •  

   @rotto pracowałeś w Norge? :)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @reroute

   po cholerę Ci samochód w Oslo? Kupujesz bilet za 750 koron i możesz jeździć miesiąc metrem, pociągiem, busem i tramwajem. Z jednego punktu w Oslo dostaniesz się na drugą stronę w max 30-35 minut.

   jak potrzebujesz auta wchodzisz na nabobil.no i wynajmujesz autko za 350nok/dzien i jedziesz do IKEI :)

   Mieszkanie w Oslo i posiadanie auta jest bardzo nieekonomiczne. Już nawet nie będę pisał kwesti parkingów. Ja sobie zamówiłem hulajnogę elektryczną i będę popierniczał niedługo :)

   @rotto w Oslo siedzisz? Chodź na piwko :D

  •  

   @Mikoziq: wlasnie plyne do NO colorline ;)

  •  

   @rotto God tur! :)

   Napije się piwerka jak wrócę z pracbazy ( kupiłem na bezcłowej więc jeszcze się nacieszę niską ceną haha )

  •  

   @Mikoziq: napisz na pw, mozemy sie umowic na grilla u mnie na wsi (30km od Oslo)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @reroute :

   Spoko :) Przepraszam, ostatnio był taki Janusz po prostu który po prostu chciał sobie coś udowodnić.

   Szukają wszelakiej maści programistów, rynek jest nienasycony. Znając Angielski I troche Norweskiego oraz mając ambicje jesteś w stanie położyc większość norweskich kandydatów na łopatki.

   Obecnie w naszej pracbazie szukamy Front-endów z Reactem np :) I juz mamy paru Polaków, którzy mają rozmowy ustawione na następny tydzień.

   Widziałem ogrom ofert na nowe technologie. Angular 6 , React Native ( sam pisze w domu sobie projekt, bo jest super ). Java, C# , Game industry też na rękę :)

   Norweski nie jest wymagany, jak na tą branżę oczywiście (chyba że idziesz na konsultanta to wypada umieć). Natomiast Norweski jest duuuuużą kartą przetargową ( zaraz po referencjach po poprzednim Norweskim pracodawcy )

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @reroute akurat ja uwielbiam narty i sporty zimowe więc mi to na rękę :p Ale teraz i tak jest dość ciepło. Ten tydzień o wiele cieplejszy niż w Gdańsku jest :) nawet o 6-7 stopni.

  •  

   @zakopiak swoją drogą spróbuję mieć monitor z IDE przez parę dni na środku. W sumie nie próbowałem innej konfiguracji. Jak się okaże że mi wygodniej... to poproszę o 3 monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Mikoziq ile brutto wpada miesiecznie? Chcialbym to porownac moja pensja kierowcy gruszki.

  •  

   @ReFree obecnie jest to ok. 33k brutto. Netto natomiast różnie zależy od tabeli podatkowej, wcześniej miałem 35%, teraz mam wg tabeli ok 29%. (Piszę w NOK oczywiście)

   Edit: Przed chwilą się zastanawiałem co to jest gruszka tak w ogóle. Ale już wygooglowałem :D

   A jak to u Ciebie wygląda? Pewnie sprzętem specjalistycznym też dobra kasa jest :)

  •  

   @Mikoziq: Zależy od sezonu, ale w granicach 30-40k brutto +1000k na diesla miesiecznie i dopłata do mieszkania 2500k Teraz jeszcze dostałem podwyżkę to myślę do pensji będzie wpadało ekstra 3000k brutto.

  •  

   @ReFree: no to super! Lubię słuchać jak z innej branży się powodzi :) A gruszkami bawiłem się za gówniaka w piaskownicy i chce się prawdziwą przejechać kiedyś (。◕‿‿◕。)

  •  

   @Mikoziq: Jak Ci się będzie nudzić to zapraszam na weekend do Jessheim ;]

   +: Mikoziq

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Od 1 stycznia 2018 działa w Polsce publiczny Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

  Znajdują się tam wizerunki gwałcicieli i pedofilów wraz z ich podstawowymi danymi, aktualnym miejscem pobytu i paragrafami, za które zostali skazani.

  Pod tagiem #rejestrzboczencow będę przedstawiała sylwetki niektórych z nich, wraz z opisem zbrodni, linkami do artykułów na ich temat i wszelkimi ciekawostkami, które uda mi się wystalkować.

  • • •

  MARIUSZ LIPIŃSKI, rocznik '84
  SŁAWOMIR LIPIŃSKI, rocznik '90
  MARCIN MAŁOCHA, rocznik '92

  Ekipka z Lublina ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Tych dwóch to bracia, ale w akcji, którą zaraz Wam opiszę brał udział także trzeci Lipiński, najmłodszy z pato rodu, który niestety na wpis do Rejestru się nie załapał.

  Z 24 na 25 maja 2012 roku trwał koncert w ramach Feliniady - takie juwenalia na lubelskiej dzielnicy Felin. Dwóch studentów czy tam uczniów - Adrian Z. i Adam G. poznało tej nocy najmłodszego z Lipińskich, 19-letniego Rafała, który zaproponował im amfetaminę. Małolat wziął od nich pieniądze, jednak towaru nie dał, za to uciekł z kompanami - 20-letnim Marcinem M. oraz swoimi braćmi 28-letnim Mariuszem i 22-letnim Sławkiem. Zbieg okoliczności sprawił, że po jakimś czasie wszyscy wpadli na siebie na koncercie, a okradzeni upomnieli się o swoją kasę, co strasznie rozwścieczyło złodziejską patole. Najpierw pobili Adriana, kradnąc mu czapkę, bluzę i telefon, a gdy udało mu się uciec, Rafał L. pobiegł za nim, a pozostali swoją agresję skierowali na drugiego z chłopaków. Podobno prym wiódł najstarszy Lipiński (który btw dwa miesiące wcześniej wyszedł z więzienia) - kazał ofierze klęknąć i zadowolić się oralnie. Pozostali trzymali go za ręce i bili.

  Mario dawaj, wsadź mu!

  - krzyczeli Sławomir L. i Marcin M. Mariusz L. zaś wtykał ofierze członka w usta, bijąc go po głowie i kopiąc.

  Musisz zrobić mi dobrze, bo cię zaj...bię!

  - syczał. A gdy chłopak opierał się, Mariusz wpadł w szał.

  Nie chcesz, to ja zrobię dobrze tobie!

  Razem z kolegami zdjął mu spodnie i zgwałcił szyjką od butelki po piwie.

  Chcąc kompletnie upodlić swoją ofiarę, dwaj bracia Lipińscy oddali na niego mocz.

  Sprawcy wpadli po niespełna dwóch tygodniach i trafili do aresztu. Marcin M. i Rafał L. przyznali się tylko do pobicia, dwaj pozostali twierdzili, że są niewinni. (link)

  Prokuratura Rejonowa w Lublinie oskarżyła wszystkich czterech o rozbój, a trzech z nich (oprócz Rafała L.) o gwałt ze szczególnym okrucieństwem. (link) Dodatkowo Mariusz L. był wcześniej karany, więc odpowiadał jak recydywista.

  Proces ruszył w styczniu 2013 i ze względu na ochronę prywatności poszkodowanych toczył się za zamkniętymi drzwiami. (zdjęcie) Podobno na pierwszej rozprawie działy się niezłe dramy - przed salą sądową czekały karynki, jedna nawet przyszła z kilkuletnim dzieckiem, które próbowała pokazać przez uchylone drzwi.

  W lipcu 2013 zapadł wyrok - Mariusz L. 9 lat pozbawienia wolności, Sławomir L. 5, a Marcin M. 3. Każdy z nich ma także obowiązek zapłaty kary pieniężnej po tysiąc złotych dla każdego z pokrzywdzonych i po 3 tysiące dla zgwałconego chłopaka.
  Rafał L., który jako jedyny nie odpowiadał za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, dostał karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Objęty został także dozorem kuratora, ma zakaz nadużywania alkoholu i przyjmowania środków odurzających. (link)

  Aktualnie starsi bracia Lipińscy przebywają wciąż za kratkami - starszy w Chełmie, młodszy w Hrubieszowie. Jeżeli dobrze liczę to młodszy (Sławomir) powinien niedługo wyjść.

  Marcin M. jest już na wolności, najprawdopodobniej przebywa w Lublinie i gra w gałę ( ͡° ͜ʖ ͡°) (link)

  Co u najmłodszej latorośli Lipińskich nie mam pojęcia.

  • • •

  Obserwujcie też mój drugi tag #polskiepato gdzie będę opisywała współczesne sprawy kryminalne z naszego kraju.

  pokaż spoiler #kryminalne #kryminalistyka #patologiazewsi #patologiazmiasta
  pokaż całość

  odpowiedzi (58)

 • avatar

  Witam. Dzisiaj odpada Antygona która miała 32.18% głosów. Wiem, że w tej wykreślance nie ma wszystkich lektur, ale będą gdy skończymy pierwszą część lektur. Oczywiście wciąz głosujecie na najgorszą lekturę z pozostałych ( ͡º ͜ʖ͡º).
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jeśli chcesz być jutro wołany, mozesz kliknąć w plusa lub też zaobserwować tag ---> #wykopowawykreslanka pokaż całość

  odpowiedzi (37)

 • avatar

  Ależ mnie wkurwiają dzisiejsze "kobietki".
  Siedzę dziś w pociągu, wchodzi jakaś dziewczyna i pyta czy miejsce obok jest wolne, słuchałem audiobooka, trochę mnie wybiła i odpowiedzialem, że tak.
  Już czuję, że ksiezniczka, a jej zdegustowana mina po mojej odpowiedzi to potwierdza.
  Dobra ona zajmuję miejsce. Zaczyna walczyć z walizką, którą próbuję wrzucić na półkę.
  Próbuje kilka razy więc widocznie chce sobie sama dać radę.
  Po chwili zaczyna się irytować i z wyrzutem prosi mnie o pomoc. Wstałem, wrzuciłem a ta jeszcze bardziej obrażona, rzuciła tylko pełne jadu "dzięki".

  No ludzie, mogła od razu jak człowiek poprosić, a nie oczekiwać, że się domyśle, że wzięła walizkę za duża na swoje możliwości i czeka na zbawienie.

  I wiem, zaraz pojawią się komentarze o tym, że powinienem być gentlemanem i sam się domyśleć, więc od razu mówię - skąd mam wiedzieć, że w XXI w. księżniczki dalej nie wymarły i nie potrafią mówić, do tego oczekują, że wszyscy dookoła się domyślą, że taka kruszynka sobie sama nie da rady.

  #zalesie #logikarozowychpaskow #rozowepaski #pkp #pociagi #pdk
  pokaż całość

  odpowiedzi (20)