Wpis z mikrobloga

Jeżeli chcesz teoretycznie sobie to zmierzyć jaka jest różnica to jest na to wzorek PV=nrt

P to ciśnienie v objętość
N to liczba moli (musisz znać dokładny skład paliwa tzn z czego jest zrobione, jakich cząstek co w mieszaninie jest trochę trudne)
R to stała która możesz wygooglować a T to temperatura, powodzenia przy liczeniu :)
Po pierwsze to wzór dla gazów, a po drugie ten wzorek to sobie można w liceum stosować. O współczynniku ściśliwości słyszałeś?


@Catttana: Nie bądźmy zbyt czepliwi, równanie stanu gazu doskonałego zastosowane dla warunków standardowych daje całkiem przyzwoite wyniki.
wzór się nie sprawdzał.


@Catttana: To teraz ja się przyczepię. Dla zasady. Wzór to możesz mieć na sukience, to o czym pisałaś to równanie lub zależność ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ofc nic personalnego
@Catttana: PWN nie jest nieomylny i np w ich definicji wzoru występuje takie sformułowanie: Wzór: ciąg symboli przedstawiający układ cząsteczek związku chemicznego. Jak sama widzisz to raczej nie jest definicja wzoru substancji a jego struktury polimorficznej. W związku z tym SJP nie wydaje się być w tym aspekcie wiarygodnym źródłem.
@Iperyt A tak nawiasem: nie trzeba warunków w tłoku podczas spalania, ale wystarczy rozważać stan par LPG, o CNG już nie wspominając. Poza tym dla zwykłego gazu współczynnik ściśliwości już znacznie różni się od jedności dla 3-4 barów. Jest to ważne, jeśli chcemy mówić o takich subtelnościach jak rozszerzalność cieplna w zakresie kilku stopni Celsjusza.

Język podlega ewolucji.
Poza tym dla zwykłego gazu współczynnik ściśliwości już znacznie różni się od jedności dla 3-4 barów.


@Catttana: Tak, ale dla temperatur znacznie niższych niż 300 K. Z tego co pamiętam, to dla takiego azotu współczynnik ściśliwości w temperaturze 300 K jest bliski jedności aż do ciśnienia 10 MPa.

Ogólnie masz rację, RSGD nigdy nie będzie dobre do opisu par. Co do języka to owszem podlega on ewolucji, ale niestety sprawą arbitralną
@Iperyt Rozumiem, że w matematyce również nie używasz słowa wzór, jako skrótu od wyrażenia algebraicznego. Poza tym pisałam o gazie ziemnym, a nie o gazie jako tako. Gaz ziemny jest mieszaniną metanu i wyższych węglowodorów z domieszką azotu i ewentualnie CO2.