Wpis z mikrobloga

Mirki, za kilka dni minie rok od mojej operacji, czyli osteotomii szczęki i żuchwy. Przeglądając mikrobloga często natykam się na osoby, które narzekają na swoje wady gnatyczne (progenia, retrogenia, asymetria itp. itd.), a jednocześnie wprowadzają innych w błąd pisząc, że jedynym wyjściem z sytuacji jest bajońsko droga operacja i kilkuletnia rehabilitacja. A nie taki diabeł straszny. Tak więc, jestem tutaj, aby odpowiadać na pytania w sprawie przygotowania do zabiegu, operacji, rekonwalescencji i co tam jeszcze chcecie. #stomatologia #ortodoncja #operacja taguję profilaktycznie #przegryw (bo chyba tutaj najwięcej osób narzeka) i #wychodzimyzprzegrywu bo ruszyło mnie moje "gadzie serce" jak to dzisiaj uroczo tu przeczytałam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 70
@panparowkazbiedronki: tak, operacja jest refundowana, jak i również konsultacje z chirurgiem szczękowo-twarzowym, potrzeba tylko skierowania od lekarza rodzinnego. koszta z którymi trzeba się liczyć to opieka ortodonty, bo to niestety refundowane już nie jest - jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od stopnia wady. ja miałam ją dość poważną i długo musiałam ponosić aparat (a nawet kilka aparatów) zanim byłam gotowa do operacji, ale całość leczenia NA PEWNO nie wynosiła
@bartekkk: jestem bardzo zadowolona! w końcu bez bólu mogę patrzeć się na swój profil ( ͡° ͜ʖ ͡°) gryzienie jest dużo łatwiejsze, no i częściej się uśmiecham. tak, mam dużo zdjęć porównawczych, ale raczej nie będę ich tu wstawiać, gdyż na wykopie różne rzeczy ze zdjęciami się dzieją, a nie chcę, żeby moja dobra wola była jakoś niecnie wykorzystana
@sehnsucht: u mnie we wrześniu miną cztery lata od operacji progenii - miałem cofaną żuchwę i cofaną szczękę górną. ogólnie jestem zadowolony z efektu bo zęby w końcu się składają, ale dalej noszę aparat bo cały czas trzeba coś poprawiać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@wuut: ja też długo nosiłam aparat i cały czas staram się pracować nad językiem, bo w naszych przypadkach to właśnie przez język często wracają jakieś problemy ze zgryzem..
@GlGACHAD: 24, 23 jak mnie operowali. Sam aparat nie wysunie szczęki, w przypadku małej wady niektórzy decydują się na tzw. kamuflaż, czyli ustawienie zębów w taki sposób, żeby wada nie była tak widoczna, jednak większość chirurgów powie Ci, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo wada gnatyczna to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zdrowia. Okres rekonwalescencji jest różny... niektórzy już po 2 tygodniach wracają do pracy, najgorsza jest płynna dieta
@sehnsucht: Hejka. Sam osobiście mam retrogenię. Jest to mój jedyny kompleks i chciałbym iść na operację korekty tej mojej nieszczęsnej żuchwy i w związku z tym mam do ciebie pytanie. Odnosi się do układu zębów. Mój układ zębów jest normalny, dolne zęby leciutko za prawymi (chyba każdy tak ma) bez żadnych problemów. Czy po takiej operacji coś niedobrego może się z tymi zębami stać? Tzn. jeśli mam cofniętą żuchwę i chirurg
@wdycham_spaliny: na pewno nie przestawi Ci tak zębów, żeby były dolne przed górnymi. :) żeby być gotowym do operacji trzeba najpierw przejść leczenie ortodontyczne i czasami jest tak, że ortodonta specjalnie "pogłębia" wadę, żeby później chirurg prawidłowo to wszystko złożył (w Twoim przypadku np. cofnął jeszcze bardziej dolne zęby, pogłębił retrogenię, żeby po złożeniu wszystko było na tip top). sama operacja to tylko piłowanie kości ( ͡° ͜ʖ ͡