Wpis z mikrobloga

#frontend #programowanie #it #naukaprogramowania

Czy ja mam błędne wrażenie że frontend jest najprostszym rozwiązaniem jeśli chce się zacząć zabawę z IT? Większość dziewczyn idzie chyba w tym kierunku, też wymagania nie są duże. Czy warto się w to jeszcze pchać, skoro podobno na 2/3 miejsca na stanowisko frontend developera jest kilkadziesiąt CV? (Dane jakiegos Mireczka z wczoraj). Jeśli nie isc w tym kierunku to w jakim, gdzie nie ma jeszcze przesycenia?
  • 71
(Dane jakiegos Mireczka z wczoraj)


@laczka: Moje dane.

Jeśli nie isc w tym kierunku to w jakim, gdzie nie ma jeszcze przesycenia?


Wszędzie jest słabymi juniorami.

Czy ja mam błędne wrażenie że frontend jest najprostszym rozwiązaniem jeśli chce się zacząć zabawę z IT?


Do pierwszej pracy obecnie trzeba nauczyć się wielu rzeczy. Prostszym jest tester manualny ale tam to dopiero rzeźnia.
@laczka takie gdybanie, ale może to też zależeć od miasta, ja wczoraj usłyszałem że nie nadaje się na staż bo nie mam doświadczenia :F mimo że zaliczyłem test na 100% i przeszedłem rozmowę techniczną. Więc wychodzi na to że we frontendzie już jest tyle ludzi, że firmy mogą narzucać sobie takie dziwne wymagania :)
@laczka: Poklikasz w klawiaturę i to praca?! Ehh. Kiedy ludzie zrozumieją, że do IT jak do każdej innej branży trzeba mieć pasję. Tak, jest wiele osób, które się przebranżawia i osiąga jakieś sukcesy, ale to jednostki. Więcej osiągniesz w swojej branży, którą lubisz niż idąc za tłumem, bo jest wielki hajs i #programista15k. Większość dziewczyn idzie w tym kierunku, bo niestety wiele firm IT bierze kobiety ze względu na płeć.
Czy ja mam błędne wrażenie że frontend jest najprostszym rozwiązaniem jeśli chce się zacząć zabawę z IT?


@laczka: I tak i nie. Wrażenie takie masz, bo jest obecnie najpopularniejszym kierunkiem, jednak prawdziwego frontend deva znaleźć to tak na prawdę ciężkie zadanie. 99% to takie Mirki co przeszły dwa "tutoriale" (jak ja tego terminu nienawidzę) i chcą 15k. Efektem tego jest też niski poziom kodu frontowego w firmach i koło #!$%@? się
Większość dziewczyn idzie w tym kierunku, bo niestety wiele firm IT bierze kobiety ze względu na płeć. Rozluźnia to podobno atmosferę wśród nerdów.


@wanderlust00: Ciężko się nie zgodzić. Tyle, że te kobiety popracują 2-3 miesiące, góra pół roku i już ich w firmie nie ma, ale tabelki się hr zgadzają.
@host25: Jak zaaplikowało 50 osób, z czego 15 już pracowało wcześniej komercyjnie to wolą kogoś takiego, bo więcej zrobi za taki sam hajs. Tak to wygląda niestety, na staże i praktyki aplikują ludzie nawet z 2 letnim doświadczeniem, bo po prostu rynek jest przesycony i często decyduje Twoje dopasowanie charakterem do teamu lub płeć. O nieeee, #seksizm xDD Ale tak, bycie kobietą ma ogromne plusy w IT.

@PrawyKuba: Nie tylko
Nie tylko ja zauważyłem, że kobiety, które nie mają pojęcia o IT, nawet jeszcze nie pracują, to podczas nauki zakładają bloga z poradami, który ma uczyć innych? xD


@wanderlust00: Wakeupandcode np. kobieta która jeżeli sie nie myle rok pracuje w IT i od dawna organizuje warsztaty gdzie uczy innych. Tu jest coś nie tak. Zaraz wyleje się wiadro szamba od kobiet i białorycerzy, ale serio kobiety mają zdecydowanie łatwiej w IT.
@laczka: z doswiadczenia pracodawcy powiem, ze jest absoultnie odwrotnie. Perspektywa “backedn jest trudny i wazny” to perspektywa koderow. No bo teoretycznie jest. Tak samo, jak devops jest chyba jeszcze bardziej #!$%@? od backendu.

Ale koncowo co ma znaczenie dla produktow I co widzi klient? Front. A niestety, duzo koderow to piwniczaki ktore nie rozumieja jak normalni ludzie mysla i funkcjonuja, jakiego UI potrzebuja, itp itd. Niektorzy jak by mogli, to by
@laczka: Imo praca frontendowca polega kompletnie na czymś innym. I oprócz skillów w html+js+css (które są łatwe do zdobycia w krótkim czasie). Dużo ważniejszy jest wytrenowany zmysł estetyczny, kreatywność. No chyba że mówisz na kogoś kto dostaje z góry ustalone taski i w ogóle już gotowe rozwiązania w plikach graficznych, że jest frontendowcem to wtedy tak.
Raczej nie sądzę by jakiś frontend dev na średnim poziomie nawet miał problem ze znalezieniem
@laczka: Nie piszę stricte o Tobie, chociaż czytając to:

Czy ja mam błędne wrażenie że frontend jest najprostszym rozwiązaniem jeśli chce się zacząć zabawę z IT? Większość dziewczyn idzie chyba w tym kierunku, też wymagania nie są duże.

Jeśli nie isc w tym kierunku to w jakim, gdzie nie ma jeszcze przesycenia?


to nie trudno dojść do takich wniosków.

Frontend nie jest najprostszy, bo tam każdy projekt jest totalnie inny. Nie