Wpis z mikrobloga

Rekuperacja. Na blogu odpowiedziałem na pewien komentarz, który krytykował pomysł wentylacji mechanicznej. Cytuję: "Moim zdaniem dla domu jednorodzinnego jest to zbędny (i kosztowny) bubel.”. Myślę, że komentarz i moja odpowiedź będą interesujące dla kogoś kto właśnie bada temat wentylacji.

Ps Sporo osób pytało mnie o to kiedy napiszę artykuł o domach szkieletowych i z bali. Zachęciliście mnie i jestem w trakcie pisania :) Artykuł będzie traktował także o różnych metodach wybudowania domu murowanego (ściany jednowarstwowe, dwu - itp.) i pomoże podjąć dobrą decyzję. No, ale jeszcze kilka tygodni pracy przede mną.

A tu dyskusja o rekuperacji (https://blog.poradnik-budowlany.com/wentylacja/ )

”bardzo mocno wysusza powietrze w domu”

Odp. Prawidłowo zaprojektowana wentylacja pozbywa się nadmiaru wilgoci i nie przesusza pomieszczeń.

„odzysk ciepła nie jest tak wydajny jak piszą na ulotkach (przy dużych mrozach powietrze wrzucane ma przy kratce w domu minusowa temperaturę ) – wyobraźcie sobie ze śpicie i nad głową macie kratkę z której tłoczone jest takie powietrze przez całą noc…”

Tak, zwykle nie jest tak wydajny (podawane wartości to zwykle wartości uzyskiwane w warunkach laboratoryjnych) , ale minusowa temperatura? Dlaczego wentylacja miałaby wtłaczać do domu powietrze o takiej temperaturze?

„hałasuje – na każdym biegu praktycznie słychać ze pracuje”

Dlatego miejsce rekuperatora należy dobrze przemyśleć. Można umieścić rekuperator w takim miejscu, że nie będzie on nikomu przeszkadzał. No i z tym „hałasuje” nie do końca się zgodzę – przy dobrze zaprojektowanej wentylacji może ew. coś szumieć. A jeżeli u kogoś jest hałas to przyczyn jest wiele – zły rekuperator, kanały stalowe, zły montaż? Czynników jest mnóstwo.

„przy dużych mrozach wyłącza się cyklicznie – wtedy nie ma żadnej wentylacji (bo grawitacyjnie powietrze nie będzie chodziło) ”

Zgadza się.

„nie dostarcza nam świeżego powietrza tylko takie jak jest na zewnątrz – w porze jesienno-zimowej to powietrze nie ma nic wspólnego z zdrowym powietrzem”

Jednak to powietrze jest filtrowane.

„posiada filtry na których namnażają się różnego rodzaju organizmy – podobnie jak w samochodzie powietrze zabiera te organizmy i zapachy z nich pochodzące do domu (nie wymieniamy filtrów codziennie!)”

Dlatego filtry należy wymieniać co jakiś czas.

„pobiera dużo energii (40W, 100W, 160W a nawet 1000W przy dogrzewaniu powietrza grzałką) co jest wartością większą niż oświetlenie całego domu żarówkami led przy czym światła nie świecimy wszędzie całą dobę!”

Między 40 W a 1000 W jest 50-krotna różnica… Poza tym rekuperator nie chodzi 24 godziny na dobę… Proszę uwiarygodnić te liczby.

„przy zaniku energii nie ma żadnej wentylacji!”
Zgadza się.

” w lecie pompuje powietrze które ma np 35 stopni w ciągu dnia- temperatura w pomieszczeniach podnosi się powyżej 26 stopni co jest mocno uciążliwe”

Zgadza się. Tym niemniej przy wentylacji grawitacyjnej do domu wpada powietrze o tej samej temperaturze. Owszem – można zamknąć okna, ale… wentylację mechaniczną też można po prostu wyłączyć.

„dodatkowo sprawa komplikuje się przy zamontowaniu kominka, okapu, pieca na gaz….”
A dlaczego ma się komplikować?

” Moim zdaniem dla domu jednorodzinnego jest to zbędny (i kosztowny) bubel.”

Nie zgodzę się. I żeby była jasność: nie jestem gorącym zwolennikiem wentylacji mechanicznej. Wziąłem ją jednak trochę w obronę bo większość uwag odnosi się do ŹLE WYKONANEJ wentylacji mechanicznej. Przy dobrze wykonanej wentylacji nie ma mowy o hałasie, przesuszaniu powietrza, tłoczeniu zimnego powietrza i dużych rachunkach za prąd. A jeżeli w domu nie ma prądu i wentylacja nie działa to nic się przecież nie stanie, a Jeżeli awaria potrwa dłużej niż dzień to można rozszczelnić okna.
Wentylacja mechaniczna nie jest taka zła, ale oczywiście inwestycję w nią trzeba dobrze przemyśleć – nie każdy jej potrzebuje.

Pozdr.

#budujzchaferem
  • 3
@chafer: istotne jest jak mowisz "przy dobrze wykonanej" taka dobrze wykonana moze kosztowac bardzo duze pieniadze, a na pewno nie bedzie kosztala malo

a po drugie wiele firm ktore mowi ze tak ma doswiadczenie i wie jak to zrobic, robi to wlasnie zle, ile ja sie naczytalem na muratorze jak ludzie placili po 10k i wiecej za instalacje i mieli problemy wyzej opisane.

Ja sie spotkalem z opinia ze o wiele
Mozesz tez zbierac pomysly i napisac arytkul na temat publow i mitow instalacyjnych np wlansie okna 3 warstwowe czy koszt warty zysku, czy instalcja w warstwie izolacji, czy cieply montaz okien ludzie w to ida a potem robia rozne daszki wykusze i maja pelno mostkow.

Inny temat to izolajacja, folia babelkowa

styropian zwykly czy styrodur (nie wiem czy sie to tak nazywa mowie o tym styropianie grafitowym 2 razy drozszym nie wiele
@chafer: @KrowkaAtomowka: wentylacja mechaniczna to nie jest jakieś rocket sajens, po prostu to dość nowa technologia u nas i wykonawcy jeszcze się jej nie nauczyli. Podobnie było z klimatyzacją kilkanaście lat temu. Spece potrafili najprostszego on-offa #!$%@?ć montaż dokumentnie, a cos choc troche bardziej skomplikowanego, jakiś multisplit to już znalezienie ekipy która potrafila tego nie #!$%@?ć a nie była mega droga graniczylo z cudem. Ale teraz jak klima jest popularna