Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu odważyłem się zmienić coś w starym Acerze (5742G - jest ze mną ponad 7 lat, przynajmniej ma i3 na pokładzie :) ) który i tak stał nieużywany i zainstalowałem #deepin 15.5. Wcześniej było Ubuntu 16.04, a w zasadzie różne Ubuntu (od chyba 11.04) i Windowsy na zmianę, więc nie oszczędzałem laptopa.

Powiem krótko: REWELACJA. System estetyczny, nic nie gryzie się wizualnie. Ubuntu też było ładne, ale Deepin bije go na głowę. Dock jest funkcjonalny, a wyłączenie przezroczystości okien (zjada to trochę RAM...) nie powoduje, że system zmienia się w koszmarnego stworka. Całkiem zmyślne Centrum Sterowania, Aktywator również niczego sobie (Dash to było przekleństwo, zanim załadował się mijały wieki...). Wielkiej możliwości konfiguracji nie ma, ale to nie jest dla mnie niczym złym. Ma od razu działać i wyglądać.

Co ciekawe, system jest o wiele bardziej oszczędny w zasobach - nie słyszałem ani razu, aby włączył się wiatrak. Ubuntu nie wstawało bez pożarcia 1,1GB z czterech, Deepin na dzień dobry bierze tylko 850-900 MB. Sklep nie jest przebogaty, ale widzę, że sporo aplikacji jest tylko dla tego systemu.

Oprócz jakichś problemów ze sterownikiem, których rozwiązać nie mogę (nomodeset w użyciu), nic nie wykrzaczyło się. W Ubuntu niezależnie od wersji, zaraz po uruchomieniu wyskakiwało jakieś okienko z błędem, a i system też potrafi się zwiesić "ot tak". Tu nic. Więc brawa. Chyba narzekać można tylko na prędkość pobierania aktualizacji - nawet europejskie serwery nie są szczególnie szybkie, o chińskich nie ma co mówić. Ach, no i niektóre ikony na docku nie chcą stać w wyznaczonym miejscu i po uruchomieniu przesuwają się na domyślne miejsce. W sumie szczegół.

Czy on nie jest piękny?
#linux #deepin
Praktisch - Kilka dni temu odważyłem się zmienić coś w starym Acerze (5742G - jest ze...

źródło: comment_dgeTvb1jwgiscKWUjpjj5cDyCG4r0ong.jpg

Pobierz
  • 4
@Praktisch: Pracowałem chwile na tym, Pominę przestarzałe paczki, ale jak któryś raz z kolei cały ten docklet mi wyfrunął na połowę ekranu powiedziałem dość..
Ale szanse dam jeszcze pewnie. System wygląda, to fakt - rewelacyjnie.
@Marasson: Przestarzałe paczki? Przecież to chodzi na bazie SID albo co najmniej testing, więc jeśli chodzi o rodzinę debianowatych, to dużo świeższych paczek nie uświadczysz ;-)
Sklep nie jest przebogaty, ale widzę, że sporo aplikacji jest tylko dla tego systemu.


@Praktisch: Ale przecież masz dostęp do repozytoriów Debiana czy to z poziomu konsoli albo jakiegoś Synaptica. Autorskie repo deepina zawiera po prostu wyłącznie aplikacje graficzne, a nie paczki z bibliotekami czy narzędziami konsolowymi, więc nie jest najgorzej. Większość chyba siedzi na flatpakach, co jest gwarancją ich aktualności.