Wpis z mikrobloga

Mam wrażenie że trendy się zmieniają, ale w co nie pójdziesz, powinno być ok.

Osobiście polecam angulara choćby ze względu na to, że jest dobrze przystosowany do typescriptu, a on wbrew pozorom sporo daje (zwłaszcza jeśli do tej pory siedziałeś w javie).
@gunwomen:Ja w sumie podepnę się pytankiem:

Kto to teraz jest ten fullstack? Bo kiedyś to chyba byli goście którzy robili wszystko co możliwe, design w PS, ciecie, HTML, CSS, JS, PHP/Java/C# czy co tam na backendzie sobie wymyślił.

Domyślam się że teraz w dobie wciskania wszędzie na front drugiej osobnej aplikacji (tj. Angulary,Reacty,Vue,etc),
To Pan który kiedyś nazywał się frontendowcem kompletnie się do tego nie nadaje.
Ale za to programista backendowiec
@Krall: Nie podałeś jego zakresu pracy, raczej produkty jego pracy. Zadam pytanie inaczej:

Rozumiem że do jego obowiązków m.in należy też tworzenie HTML i CSS,czyli ostylowanych templatek/szablonów ale no przecież musi wiedzieć co ma zakodować.
Jednocześnie cięcie grafiki i właśnie jej kodowanie to już wiemy nie jego działka.
No chyba że realia są takie jak kolega już wyżej napisał: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜
@Ununoctium ja koduje layouty i robię do nich logikę we framework, aż do połączenia z API I raczej nazywam się frontendem. Backendowiec robi to co po stronie serwera, zabezpieczenia etc.
@Krall:

ja koduje layouty


Rozwiń proszę, dokładnie o ten element mi chodzi. Na podstawie czego kodujesz? Skąd wiesz jak ma wyglądać docelowy szablon?

Bo ja jestem backendowcem, wiem jaka jest moja robota. Pewnego razu zmuszony byłem stworzyć też front średniej wielkości aplikacji w Angularze. Jako że kodować/ciąć/layoutować ogólnie pierniczyć się ze stylami nienawidzę to dostałem gotowe statyczne strony (HTML+CSS) dla każdego możliwego okna.
Reszta o której piszesz już była prosta, szczególnie
@Ununoctium koduje z psd, ale graficy to w większości porażka, nie potrafią normalnie svgkow dostarczyć, nie przemysla, że coś na rwd będzie nie praktyczne i tak dalej, a klienci mówią: przecież na grafice było ładnie.
Muszę się przerzucić na outsourcing właśnie samego statycznego szablonu, a kodować tylko logikę, performance, accessibility etc
@Krall: A jednak! Czyli nie dość że jesteś frontdevem wg. nowoczesnej definicji (tj. programista aplikacji JS), to nadal zajmujesz się tym szajsem o którym mówiłem wcześniej, tj cięcie i kodowanie z psd.
To jest wg. mnie właśnie to przed czym broniłbym się rękami i nogami :P I dlaczego nigdy nawet nie myślałem o zostaniu "fullstack".

Zostaje kwestia czy to jest standard w branży, czy to Ty jesteś jakiś McGyver ( ͡