Wpis z mikrobloga

#astronomia #niebo #wenus #planety #fizyka #kosmos #ciekawostki

Mirki, wczoraj mi się nudziło, wziąłem lornetkę, statyw fotograficzny, telefon oraz taśmę klejącą i tak zaopatrzony wyszedłem na balkon. Oto efekty: Wenus (widoczna faza, słońce od dołu).
Naprawdę nie wiedziałem, że takie efekty można osiągnąć przy pomocy starego już smartfona... Aczkolwiek lornetka Nikon i statyw Manfrotto, choć kupione już dawno temu, są dobrej klasy.
Pobierz mike78 - #astronomia #niebo #wenus #planety #fizyka #kosmos #ciekawostki

Mirki, wc...
źródło: comment_aIDEGUA9koxM030J1GZ5NbmhcODhlBpR.jpg
  • 31
@JuanKupiec: Wiesz, miałem pod ręką drugi telefon z aparatem o klasę lepszym (po prostu nowszy, samsung), ale akurat miał rozładowaną baterię. Może dzisiaj wieczorem spróbuję z nim. A co do wykonania... to było naprawdę ad hoc, żarówa i jazda. A potem przyszły chmury i zasłoniły Wenerę. A po drugiej stronie nieba zazwyczaj puka w okienko Jupiter, ale tak jak mówię - wczoraj te cholerne chmury... A na bank by się złapał
@Vilu: Ten statyw na zdjęciu to standardowy statyw fotograficzny. Potrzebny jest tylko ten dynks, żeby lornetkę przykręcić. Jeśli można coś doradzić, to nie kupuj najtańszego i bardzo lekkiego statywu. Kup lepiej średni i taki, który nie ma tych zatrzasków, ale się blokuje nóżki poprzez zakręcanie. Te plastikowe gówna po prostu kiedyś pękają, a w zakręcanym statywie praktycznie nie ma się co popsuć. Ten tu ze zdjęcia powyżej ma już chyba 18
@Siotson: Ten smartfon ma już pięć czy sześć lat, nie pamiętam dokładnie, a jest stary z trzech powodów:
1. Od czasu kiedy go kupiłem pojawiło się chyba ze trzy czy cztery generacje nowszych modeli
2. Producenci dbają o to, żeby sprzęt tego typu nie działał zbyt długo po upływie gwarancji, czyli po dwóch latach
3. Sprzęt powoli przechodzi na emeryturę, nie ma internetu LTE, nie ma do niego aktualizacji oprogramowania, główny
ciężko znaleźć planety patrząc w niebo?


@Odpaleniec: Akurat jeśli chodzi o Wenus, czyli Wenerę, jest to bardzo łatwe. Albo, rzekłbym - stosunkowo łatwe. Dlaczego? Ponieważ jest to trzeci obiekt co do jasności na niebie (pierwszym jest słońce, drugim księżyc).
To oczywiście jeszcze nie daje pewności, ale wiedząc, że Wenus jest drugą planetą od słońca, a Ziemia trzecią - wiemy, że musimy szukać Wenus zawsze po tej stronie nieba, po której jest
@pokeminatour: Nikon Action 10x50 Są dostępne o wiele mocniejsze szkła, ale żadne z tych, które testowałem nie posiadało takiej jasności. A zanim kupiłem, to przetestowałem kilkanaście różnych modeli. Klarowność obrazu tego Nikona biła na głowę wszystko inne. Zupełnie inna klasa sprzętu.
Niestety tuż po zakupie musiałem reklamować - lornetka nie była poprawnie skolimowana, co wylazło dopiero przy patrzeniu w gwiazdy. Natomiast Nikon załatwił sprawę w tydzień, naprawili i odesłali. Polecam ten