Wpis z mikrobloga

Czy znacie jakiś język, którego współcześnie się używa, mimo, że przez prawie 2000 lat był martwy? Nie? A ja znam. To Hebrajski! Biblijny język hebrajski był językiem żywym i używanym na co dzień około 3000 lat temu. Mówiło nim bardzo wielu ludzi. Jednak po Powstaniu Bar-Kochby w roku 135 naszej ery język Hebrajski zaczął stopniowo umierać jako pierwszy język ludzi. Był on oczywiście używany w piśmie przez wiele wieków po tym wydarzeniu, jednak jako język mówiony stopniowo staczał się ku wyginięciu. Pewnego dnia, a mianowicie 13 października 1881 roku z inicjatywy Eliezera Ben-Jehudy, wybitnego żydowskiego językoznawcy oraz grupy jego przyjaciół język zaczął żyć od nowa. Na podstawie starych zapisków oraz studiów biblijnych postanowił od odtworzyć język hebrajski, adaptując go do rzeczywistości prawie 2000 lat później. Zrobił to głównie z pobudek patriotycznych. Twierdził, że jeden, zunifikowany język hebrajski pomoże zjednoczyć Żydów na całym świecie. Jest on również autorem pierwszego Słownika Współczesnego Języka Hebrajskiego.
W dniu dzisiejszym, język hebrajski jest pierwszym językiem dla około 5 milionów ludzi na świecie, oraz językiem urzędowym państwa Izrael.
Źródło
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
#ciekawostkilingwistyczne <--- tag autorski, obserwuj lub czarnolistuj
GetRekt - Czy znacie jakiś język, którego współcześnie się używa, mimo, że przez praw...

źródło: comment_eCexDvso6YMQd43aOLKs89efKhLUBWz0.jpg

Pobierz
  • 10
@AlBulandiat: Sympatie sympatiami, ale skuteczne odrodzenie martwego języka to nie lada sztuka, a ten pan poświęcił temu całe życie i za to należy się przeogromny props! A arabski jest przepiękny, zawsze chciałem się go nauczyć
@gumpa_bobi: Taki już urok języków semickich. To nie tylko domena hebrajskiego, ale też fenickiego, aramejskiego, czy choćby arabskiego właśnie. Mają bardzo dużo głosek gardłowych
@GetRekt: Uważam, że ustanowienie hebrajskiego jako języka narodowego dla Izraela to błąd bo tylko pogłębia odczucie sztucznego państwa, ale to moja opinia. Chciałbym zapytać czy to prawda, że za wieloma słowami w hebrajskim istnieje jakaś cyfra i vice versa? Spotkałem się z tym w jakimś komentarzu do ST.
@djtartini1 ja uważam, że to całkiem dobry pomysł, bo niby jaki inny język mialby być ich językiem urzędowym? To ich tradycyjny język, którego używali od pokoleń.
A z tymi cyframi chyba nie do końca rozumiem pytanie, mógłbyś coś więcej powiedzieć?
@GetRekt: Może jidysz, albo ladino, których to europejscy żydzi używali na co dzień, a nie tylko dla modlitw. Hmm, nie pamiętam dokładnie o co chodziło z tymi liczbami bo to z komentarza, ale mniej więcej o to, że w Bibilii za użytymi w hebrajskim cyframi stoi konkretne słowo i na odwrót i chciałem zapytać czy faktycznie tak jest.
@djtartini1 Ale zwróć uwagę, że idea stworzenia państwa Izrael była zgoła inna. To nie miał być azyl dla żydów europejskich, a dla żydów z całego świata. Skąd żydzi z dalekiej Azji mieliby znać jidysz? ;)
Nie mam pojęcia. Szczerze mówiąc pierwszy raz spotykam się z czymś takim, ale jeśli coś na ten temat znajdziesz, to bardzo chętnie poczytam!
@GetRekt: No niby tak, ale skąd żydzi z dalekiej azji mieliby znać hebrajski? (oprócz rabinów?). Najlepiej chyba Biblię edycja św Pawła, której przekład mocno różni się od tego znanego dzieciom w szkołach i ma dużo komentarzy odnośnie języka, zwyczajów.
@djtartini1 ale właśnie o to chodziło Jehudzie, żeby martwy język przywrócić do życia. I udało mu się ;) Z hebrajskim wszystkich Żydów łączyła więź jedności, a z Jidysz tylko tych europejskich. I właśnie dlatego hebrajski, a nie żaden inny ;)