•  

  Wczoraj przed 00.00 śmigałem na rolkach w #krakow. W ścisłym centrum, pod Galerią Krakowską, zauważyłem stojący na środku chodnika rower (na podnóżce), wraz zapalonym pełnym oświetleniem, a obok roweru, siedział pod murkiem nieprzytomny facet.

  Stwierdziłem, że podnóżka + włączone pełne oświetlenie, to raczej nie są elementy, którymi zainteresowany byłby w sztok pijany menel. Podjechałem do faceta i rzeczywiście na początku w ogóle nie miałem z nim kontaktu.

  Zapytałem co się dzieje, zapytałem czy pił jakiś alkohol, zapytałem czy zażywa jakieś leki i czy jest na coś chory. Otumaniony, ale kontaktowy, odpowiedział, że na nic nie choruje i nic nie pił. Zaczął się łapać za klatkę piersiową i mówił, że źle się poczuł. W tym momencie podjechał do mnie jakiś chłopak, więc kazałem mu zadzwonić na karetkę i wyraźnie zakomunikować operatorowi, że facet nie jest pijany i ewidentnie nie jest z nim dobrze.

  Wybrał numer. Rozmawia. Minuta. Dwie. Operator zaczyna wypytywać go o jakieś nieistotne rzeczy - czy to na pewno jego rower, czy na nim jechał, czy go prowadził (???). Następnie spowiedź z danych osobowych osoby zgłaszającej. A na zegarku już 4 minuty od wybrania numeru ratunkowego (sic!). Po chwili operator zażyczył sobie rozmowy z tym facetem, który potrzebował pomocy. Rozmowa z potrzebującym trwała kolejne 2-3 minuty i finalnie karetka nie została wysłana. Dodatkowo wiem, że facet miał jakiś uraz ręki, bo chwilę przed tym jak go znalazłem, stracił przytomność i wyrznął na beton.

  Czy to normalne? Co jeśli ten facet rzeczywiście miał stan przedzawałowy i za 15 minut zatrzymało by mu się krążenie? Czy operator może na podstawie telefonicznego wywiadu decydować komu wysłać karetkę, a komu nie? Naprawdę dla mnie to niepojęte, że dostają zgłoszenie, które wyraźnie mówi, że nie mamy do czynienia z osobą pijaną i zgłoszenie to jest bagatelizowane.

  Pozwolę sobie zawołać - @Korba112

  #ratownictwomedyczne #ratownictwo #ratownikmedyczny #truestory

  •  
   AntyPOdPIS

   0

   @Turbator: Co konkretnie usłyszał dyspozytor?

  •  

   @Turbator i jak się skończyła ta historia? Co było dalej?

  •  

   @Korba112: Miałem oko na gościa przez jakiś czas. Jeszcze chwilę posiedział (kontaktując), a za chwilę się pozbierał i prowadząc rower, poszedł w swoją stronę. Miał bardzo powolne ruchy i był cały czas przymroczony.

   Może rzeczywiście operator w tym konkretnym przypadku słusznie ocenił sytuację i facet ma się już dobrze. Ale przecież jest bardzo cienka granica, poza którą, jest już tylko trup.

   Ja w każdym razie byłem/jestem w szoku, procedurami.

  •  

   @Turbator:

   Z tego co widzę to dzwoniący wykręcił 112 - rolą operatora jest rozeznanie, którą ze służb powiadomić. Pytanie o rower jest bardzo ważne, bo wbrew pozorom dużo mówi. Jeśli rower leży koło poszkodowanego można podejrzewać potrącenie, napad czy po prostu upadek, a stojący - po prostu odstawiony "zaparkowany". Do "głupiego" upadku na rowerze operator 112 musi powiadomić policję.

   Gdy operator 112 rozezna sprawę dopiero wtedy wysyła do nas informacje w formie elektronicznej i łączy rozmowę gdzie padną konkretne pytania o stan pacjenta oraz zostanie potwierdzony adres.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (6)

 • avatar

  Uwaga!
  Niesamowite #rozdajo z okazji mojej pierwszej rocznicy na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
  ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oddam śmietanówkę oleską, prawdziwy rarytas. Zasady proste zielonki dupa cicho, losowanie jutro o 18:00 via #mirkorandom
  Dziękuję że jesteście Mirki! :)

  odpowiedzi (48)

 • avatar

  Domaaa Ja

  Dzisiaj nie opiszę tego co się działo na #wy bo na telefonie za ciężko XD
  Powiem tak
  było zajebjscieee

  Mam smak wypalony że i tak smaku nie czuje ale może dam radę

  A teraz piwko takie jak weekend czyli Zwierzyniec 63/100

  + Fajne chmiele Czuć
  + 6%
  + Smakuje troche jak Żubr xD
  + Dobrze wchodzi
  + Niecale 3zl

  - ale to mała butelka 330ml więc podchwytliee
  - chyba trudno dostępne ale kupiłem w sklepie gdzie nie ma dużego wyboru piwerkow, więc nie wiem

  Ogółem ciężko zrecenzowac jak się nie ma smaku XD ale na kaca polecam

  Ide spać
  Boli brzuch od smiania się XD

  Ci co byli na #wy
  Jesteście zajebisci XD
  Organizatorzy też

  #100browarowchallenge #pijzwykopem #pokazmorde
  pokaż całość

  odpowiedzi (25)