Wpis z mikrobloga

@piperek Prądu właśnie dużo aż tak nie bierze. Najwięcej kasy bierze kupno tego i sporo kosztują przeglądy. Ale jak wychodzi całościowa opłacalność tego to trudno powiedzieć bo nie miałem z tym do czynienia żeby sobie faktyczne koszty obliczyć.
@void90 koszt wcale nie jest duży. Policz sobie ile co kosztuje tzn kotłownia jako dodatkowe pomieszczenie, komin, przylacz i wlz dla gazu, coroczne przeglady no i oczywiscie sam piec gazowy

Dla węgla/pellettu/ekogroszku kotlownia, komin, piec

W obu przypadkach laczny koszt instalacji ok 20k a np pompa panasonic 9kW 1 fazowa jest do kupienia od 17k zapewniając niskie koszty ogrzewania
@kibiklops zawodowo zajmuję się instalacjami chłodniczymi i powiem Ci, że w założeniach pompa ciepła to mega rozwiązanie. Problem leży w czasie amortyzacji tego urządzenia. Do tego weź pod uwagę, że w ciągu 10-15 lat na pewno będziesz musiał liczyć mniejszą lub większą usterką i to nie będą małe koszta. No ale i tak jeśli już to czekać Cię będzie wymiana samej pompy - wymiennik gruntowy, który stanowi większość kosztów tej inwestycji z
@piperek ile wg Ciebie bierze? Bo wg mnie bierze tyle ile wynosza straty ciepla domu... moj np pobierze średnio 4500kWh czyli ok 1300zl w G12w gdzie w gazie to bedzie ok 2800-2900 majac konwersje srednio na poziomie 11kW
koszt pompy ze wszystkim w moim przypadku to około 50k, tak mi to zostało przedstawione. Przy projektowaniu domu odrazdzano mi pompy, tak więc powstała kotłownia i komin.
Drugą opcja, którą rozważam jest pellet tu już nie mam dokładnych wyliczeń ale koszt pieca około 10-12k plus oczywiscie podłączenie. Tona pelletu 600zł, na sezon 3-4 tony( tak ma sąsiad dom o podobnych wymiarach).
Cena pompy jest mocno przytłaczająca i tu jest ten najwiekszy probilem.
@void90: pompa gruntowa nigdy się nie zwróci.

Co innego pompy powietrze-woda i powietrze-powietrze.
@void90: pewnie takie miał na myśli instalator.

PW są w okolicy 15-20k za 10kW.
PP (kanałowe) nawet taniej.
Czyli w koszcie porównywalnym do piec na ekogroszek+komin+kotłownia.
@robertx: chyba że doliczysz znaczny koszt budowy przyłącza gazowego, pomieszczenia na piec (tam chyba jest jakaś minimalna powierzchnia nawet jak to piec kondensacyjny).
@void90: > 9/10 instalacji które robi to pompy ciepła.

Możliwe, że on tyle robi. Z tego co ja obserwuję budujący mniej sceptycznie podchodzą do tematu pomp niż kilka lat temu, ale nie widzę jakiegoś nagłego wzrostu zainteresowania.

@void90: > Ale czy ekonomicznie, aż tak się to opłaca?

W twoim wypadku raczej nie. Dolicz do kosztu pompy koszt wybudowania komina i.. kotłowni. Na twoim miejscu stawiałbym na pellet skoro już tak
Według mnie pompa nie ma się zwracać, budowa domu to nie jest inwestycja która ma sie zwrócić. W instalacji pompy głównie chodzi o ekologię i o wygodę, wiele sprzętów i urządzeń w domu mamy po to żeby nam było wygodniej wiec zakup PC tez jest w pewnym sensie dla naszej wygody.
@robertx: to nie drobne, kilka metrów kwadratowych czy kilkanaście tysięcy to dla ciebie drobne. Ale skoro szkoda ci odrobiny wysiłku matematycznego....

@Nobel210: zwrot raczej się liczy w kategorii porównania różnych źródeł bo tak łatwiej.
Ekologia to bełkot dla bogatych. Pompa ciepła nie jest ekologiczna, tak samo jak samochody elektryczne, bo produkcja i utylizacja ma ogromny carbon footprint. A prąd i tak jest z węgla.
@Djelon: ja obecnie jestem w trakcie budowy domu i od początku wiedziałem ze będzie PC. Niestety gazu ziemnego u mnie prawdopodobnie nigdy nie będzie wiec tylko PC daje mi ten komfort ze nie muszę się martwić o jakiś pelet czy ekogroszek. Na początku koszt jest duży ale jak to mówią za luksusy trzeba płacić.
@Nobel210: ale gruntowa czy powietrzna?
@void90: wybór wg mnie jest oczywisty, jak masz możliwość podłączenia gazu to gaz, więcej serwisantów do kotłów, komin możesz zrobić boczny chociażby