•  

  Czy Waszym zdaniem MS Office jest niezbędny do wszystkich prac?

  Ile w sumie rocznie wydajemy, jako mieszkańcy, na office'a urzędników?
  1.tys? 10tys? 100tys? milion, a może więcej?

  pokaż spoiler 794 488,26 zł to wydatki o których wiemy ( biorąc pod uwagę, że to dane z 43,8% podmiotów, które były łaskawe nam o odpowiedzieć na wniosek o dostęp do informacji publicznej (do czego były zobligowane ustawą)


  więcej o sprawie MS Office więcej przeczytasz tutaj: http://www.stanczyk.org.pl/wp-content/uploads/2012/10/Jednostki-miejskie-spółki-i-fundacje.-Prawo-do-informacji-i-koszty-MS-Office.pdf

  --------------------------------

  Fundacja Stańczyka tworzy warunki, w których władza naprawdę jest w rękach obywateli, a instytucje publiczne rozliczalne. Walczymy o prawo do informacji publicznej w urzędach i sądach, pomagamy organizacjom w zmaganiach z biurokratami, uczymy jak korzystać z praw obywatelskich, ulepszamy prawo, pilnujemy polityków.

  Dlaczego nasze boje o informację publiczną są ważne dla Ciebie? Kiedyś Ty też będziesz potrzebowała informacji. O szkole, o działce, o procedurze. I chcemy, żebyś dostała odpowiedź szybko i bez problemów. Pomóż nam działać w obronie Twoich praw.

  Śledź na FB!
  Monitorujemy Kraków! - FB
  Zapisz się na newslettera
  www.stanczyk.org.pl/
  Wesprzyj Fundację darowizną na działalność statutową:
  ➡Płatności Tpay: http://www.stanczyk.org.pl/wsparcie
  ➡ Lub przekaż bezpośrednio:
  81 2490 0005 0000 4500 5191 0410
  Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
  ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
  tytułem: "Darowizna na działalność statutową"

  #krakow #przejrzystykrakow #finanse #finansepubliczne #podatki #malopolska #jawnosc #watchdog #samorzady

  •  

   @Fundacja_Stanczyka: to jest jednak trochę pie#dolenie - może obliczycie koszty przeszkolenia Grażyn tak by mogły używać innego pakietu - to raz. Dwa że MS office ma support, którego brak opensourceowym projektom - co oznacza zatrudnienie nowych ludzi IT, opracowanie nowych procedur itp itd. po trzecie kwestia kompatybilności systemów i formatów - jestem przekonany na 99% że większość urzędowego oprogramowania wymaga jako wejście np plików z Excela i przerzucenie się na np OpenOffice wymagało by przepisania wielu komponentów

   Fajny temat, clickbaitowy ale jak się chwilę nad tym zastanowić to nie wiecie o czym piszecie ¯\_(ツ)_/¯

   +: A......6, Saeglopur +7 innych
  •  
   A......6 via Android

   0

   @Fundacja_Stanczyka

   "Ulepszamy prawo" ( ಠ_ಠ)

  •  

   @Fundacja_Stanczyka: @powaznyczlowiek: To dokładnie tak samo jak z tym legendarnym przechodzeniem na Linuxa w urzędach.

  •  

   @powaznyczlowiek: @Saeglopur
   Dzięki za opinię.
   Co według Ciebie wskazuje, że nie wiemy o czym piszemy? W którym miejscu wydaliśmy niewłaściwy osąd? co możemy poprawić?

   Naszym zadaniem nie jest wyrokowanie od oceniania merytorycznego konkretnych wydatków.

   Uzyskaliśmy, co nie było łatwe, informację z szeroko rozumianej administracji, o kosztach i ją zestawiliśmy. Podaliśmy przykłady innych miast, jako pomysł, że można inaczej - do oceny i przemyślenia jest to, czy wszędzie jest niezbędny.

   "Ulepszamy prawo" ( ಠ_ಠ)
   @Adamus56 tak?

   +: lemo
  •  

   @powaznyczlowiek: Bo MS Office nie wymagał przeszkolenia Grażyn...

  •  
   A......6 via Android

   0

   @Fundacja_Stanczyka
   Moze stwierdzenie ze "staramy sie by prawo bylo bardziej zrozumiale dla wszystkich" jest bardziej stosowne. Bo politycy tez ulepszają prawo, a to rozne ma konsekwencje. Ale moze sie po prostu tylko czepiam.

  •  

   @Fundacja_Stanczyka: No i bardzo prawidłowo, wg mnie rewelacja że tak działacie, zwłaszcza w czasach PiSowców pijanych władzą. Z chłopskimi swoimi gębami rzucają się na wszelkie przywileje jak sowieci na widok mydła czy zegarka podczas przemarszu przez Europe.

   Po prostu wg mnie Word jednak ciągle jest standardem i jest konieczny. Duże instytucje mogą mieć bardzo korzystnie, pytanie tylko czy dobrze sie zapoznają z ofertą Microsoftu. W praktyce najpewniej jest tak że stały dostawca zapewnia licencje za konkretną opłatę i niestety to może być wręcz sposobem na wyprowadzanie środków :/

   +: lemo
  •  

   No i bardzo prawidłowo, wg mnie rewelacja że tak działacie, zwłaszcza w czasach PiSowców pijanych władzą. Z chłopskimi swoimi gębami rzucają się na wszelkie przywileje jak sowieci na widok mydła czy zegarka podczas przemarszu przez Europe.

   Dzięki za ciepłe słowa :D
   Zachęcamy do śledzenie naszych działań i dzielenia się uwagami.

   Po prostu wg mnie Word jednak ciągle jest standardem i jest konieczny. Duże instytucje mogą mieć bardzo korzystnie, pytanie tylko czy dobrze sie zapoznają z ofertą Microsoftu. W praktyce najpewniej jest tak że stały dostawca zapewnia licencje za konkretną opłatę i niestety to może być wręcz sposobem na wyprowadzanie środków :/

   MS daje potężne funkcje i pewnie za nie warto płacić, jeśli się ich używa. Tutaj nie ma już gwarancji. To warto sprawdzać, do czego zachęcamy, bo aktualnie nasze siły są rzucone na temat kompletnego rejestru umów...o czym w kolejnym odcinku ;)

   +: lemo
  •  

   Moze stwierdzenie ze "staramy sie by prawo bylo bardziej zrozumiale dla wszystkich" jest bardziej stosowne. Bo politycy tez ulepszają prawo, a to rozne ma konsekwencje. Ale moze sie po prostu tylko czepiam.

   @Adamus56: Dzięki za uwagę, pewnie nie brzmi najlepiej, ale staramy się być treściwi.

   politycy tez ulepszają prawo,
   ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   pokaż spoiler Zasadniczo to politycy/sejm/ to prawo tworzą. Wg ich przekonania tworzą to prawo lepsze.
   My nie tworzymy prawa, ale pilnujemy i postulujemy, by to tworzone było możliwie najlepsze, wg aktualnej wiedzy i doświadczeń.

  •  

   Naszym zadaniem nie jest wyrokowanie od oceniania merytorycznego konkretnych wydatków.

   @Fundacja_Stanczyka: nie bądźcie śmieszni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   Bo MS Office nie wymagał przeszkolenia Grażyn...

   @grim_fandango: wymagał i już ponieśliśmy ten koszt ¯\_(ツ)_/¯ co więcej mamy już szwadron urzędników którzy to umieją i mogą przekazać wiedzę "nowym" - naprawdę nie widzisz różnicy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W ogóle co to za argument xD jak kupujesz nowe auto to jego koszt też nie jest dla ciebie problemem bo za stare też musiałeś zapłacić? XD

  •  

   @powaznyczlowiek:

   Staramy się nie być śmiertelnie poważni, aczkolwiek w tym wypadku nie było to naszym planem, więc będziemy wdzięczni za szerszy komentarz.

   wymagał i już ponieśliśmy ten koszt ¯_(ツ)_/¯ co więcej mamy już szwadron urzędników którzy to umieją i mogą przekazać wiedzę "nowym" - naprawdę nie widzisz różnicy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   tutaj ciężko nam ocenić, pownieważ my nie dysponujemy informacją, ilu urzędników zostało przeszkolonych, kiedy i za ile (czy np były już takie wymogi na etapie rekrutacji), nie wiemy czy obowiązkiem aktualnych pracowników jest uczenie tych "nowych" obsługi MS office i w jakim zakresie.

   Co przemawia wg Ciebie za MS w Urzędzie, poza tym, że on już tam jest? Czy jest jakiś aspekt w którym MS może wypaść mniej korzystnie niż otwarte oprogramowania? Chętnie zapoznajemy się z argumentami obu stron.

  •  

   @Fundacja_Stanczyka: szerszy komentarz? Sorry ale nie będę tracił czasu na mielenie ozorem nad sprawami oczywistymi - bo to oczywiste że publikujcie takie dane które waszym zdaniem są w jakimś stopniu "defraudacją" - o czym zresztą wprost piszecie w załączonym dokumencie mówiąc o oszczędnościach ¯\_(ツ)_/¯

   nie dysponujemy informacją, ilu urzędników zostało przeszkolonych, kiedy i za ile (czy np były już takie wymogi na etapie rekrutacji), nie wiemy czy obowiązkiem aktualnych pracowników jest uczenie tych "nowych" obsługi MS office i w jakim zakresie.

   @Fundacja_Stanczyka: i właśnie dlatego nie macie zielonego pojęcia o czym mówicie ¯\_(ツ)_/¯ wróćcie jak uzyskacie te dane bo bez tego wasze informacje są nic nie warte j clickbaitowe

   Co przemawia wg Ciebie za MS w Urzędzie, poza tym, że on już tam jest?

   @Fundacja_Stanczyka: chyba napisałem to wyraźnie dwa komentarze wyżej - chyba że nie czytaliście ¯\_(ツ)_/¯

   Czy jest jakiś aspekt w którym MS może wypaść mniej korzystnie niż otwarte oprogramowania?

   @Fundacja_Stanczyka: nie będę wymyślał argumentów niezgodnych z moim zdaniem - to chyba wasze zadanie skoro chcecie ze mną prowadzić dysputę XDD

   Na koniec jeszcze tylko powiem że dokument jest pełen nieścisłości i manipulacji w stylu

   Warto nadmienić, że z niemal wszystkimi tymi sytuacjami są związane kontrowersje. Wywołuje je to, że raporty, na podstawie których podjęto decyzje o zmianie, są przygotowywane przez firmy związane z Microsoftem.

   Gdzie jest jakieś źródło na potwierdzenie tego zdania? Szukałem informacji o tych miastach i jakoś nie znalazłem informacji o "kontrowersjach"

   Podsumowując: publikujcie tendencyjne dane na tematy o domenie których nie macie zielonego pojęcia. Swoją niewiedzę próbujecie zamaskować tym że "no sorry my tylko upubliczniamy dane" XD

   Ja bardzo podziękuję za taki dostęp do informacji ;) tyle w temacie ode mnie

  •  

   Czy Waszym zdaniem MS Office jest niezbędny do wszystkich prac?

   Ile w sumie rocznie wydajemy, jako mieszkańcy, na office'a urzędników?
   1.tys? 10tys? 100tys? milion, a może więcej?


   @Fundacja_Stanczyka: swoją drogą, już jakiś czas temu w urzędach skarbowych był używany Open/Libreoffice... Nie wiem jak jest teraz, z ciekawości się dowiem :)

   Ale inna bajka: jest sobie system, który działa w bardzo dużej agencji, skupiającej bardzo wielu pracowników administracji z krajów UE. Pełni on trochę pożytecznych funkcji, działa całkiem sprawnie. Ale ma jedną wadę, której "góra" tejże agencji nie jest w stanie znieść.

   DZIAŁA NA SERWERZE LINUXOWYM.

   A tu taki problem... jest odgórne zalecenie, że absolutnie WSZYSTKO ma chodzić na Microsoft Sharepoint. BO TAK.
   Na razie nowy system powstaje w bólach, wydano na niego bajońskie sumy i właśnie będzie nadal przedłużany support starego systemu... bo znowu nie udało się uruchomić pełnej funkcjonalności ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: raj