•  

Chcecie zrobić coś pożytecznego?

Jakieś pół roku temu jacyś aktywiści na #zoliborz zainteresowali się konteneri na używaną odzież. Zaczęli sprawdzać czy stoją one legalnie i okazało się, że większość stoi bez jakiejkolwiek zgody właściciela terenu, zazwyczaj Zarządu Dróg Miejskich czy spółdzielni.
    Dostałem sygnał, że po licznych zgłoszeniach miasto #warszawa ustaliło już procedury walki z tymi klockami szpecącymi naszą przestrzeń. Najpierw wzywają właściciela do usunięcia kontenera poprzez pismo przyklejone na kontener (jak na zdjęciu), a jak to nie da to sami usuwają.

W związku z tym zachęcam Was do zgłaszania poprzez aplikację #19115 kontenerów, które nie posiadają informacji o właścicielu jak ten na zdjęciu. Legalne są na pewno te od PCK i chyba te czerwone oraz zielone, są dobrze oznakowane i opisane.

#bialoleka #tarchomin #pragapolnoc #pragapoludnie #praga #brodno #goclaw #saskakepa #grochow #rembertow #wesola #wawer #targowek #wilanow #ursynow #mokotow #wlochy #ochota #wolawola #ursus #bemowo #bielany #srodmiescie

źródło: fromapp.jpg

+: foxbond, a.........y +10 innych
    •  

@marian1881 A te nielegalne są ustawiane przez szmateksy

pokaż spoiler Serio

•  

@marian1881: PCK i zielone też jest PIC NA WODE Fotomontaż! Większość Ubrań idzie do firmy do skarżyska kamiennej gdzie są prane metkowane i idą w obieg jako ubrania używane po 1 zł. Jesli mowa o PCK zapytaj ich gdzie te ubrania idą dokładnie bo chyba nie wioza tira do MOPSU i rozdają, WSZYSTKIE TE KOSZE NA UBRANIA TO JEDEN WIELKI PIC! A kasa idzie do Janusza biznesu

•  

@littleblizz: Nie wiem przez kogo. Bardziej prawdopodobne, że ustawiają je wielkie firmy, które później sprzedają to co lepsze do szmateksów, a resztę przerabiają na czyściwo, np. dla pracowników fabryk. To jest spory biznes.

Usuwając te nielegalne kontenery nie dość, że miasto będzie ładniej wyglądać to i pomożemy organizacjom społecznym.

•  

@marian1881: ja jakiś czas temu zgłosiłem 3 które stały ma mojej ulicy. o ile taki niebieski na którym było jasno napisane kto go ustawił (i nr telefonu) został zabrany po tygodniu. Tak 2 pozostałe które nie były oznaczone w ogole przez nikogo, stały prawie 2 miesiące od zgłoszenia :/

•  

PCK i zielone też jest PIC NA WODE Fotomontaż! Większość Ubrań idzie do firmy do skarżyska kamiennej gdzie są prane metkowane i idą w obieg jako ubrania używane po 1 zł. Jesli mowa o PCK zapytaj ich gdzie te ubrania idą dokładnie bo chyba nie wioza tira do MOPSU i rozdają, WSZYSTKIE TE KOSZE NA UBRANIA TO JEDEN WIELKI PIC! A kasa idzie do Janusza biznesu

@patoologiaa: Nie prawda, chyba że łudzisz się, że ciuchy są rozdawane potrzebującym? Ubrania zbiera się, aby zarobić poprzez ich sprzedaż na działalność statutową organizacji, a nie po to aby odziać potrzebujących. Gdyby nie sprzedawali ciuchów to musieliby z własnej kasy utrzymać ten system - kontenery, opróżnianie, koordynatorzy, magazyny, sortownie, itp, itd i na koniec zostaliby z tysiącami ton niepotrzebnych szmat.

Pamiętaj, że pomagając ludziom nie wolno uderzać w ich godność. Podejrzewam, że większość ciuchów nie nadaje się do noszenia. Ja sam wrzucam tam, np. porwane spodnie, bo wiem, że dzięki temu poddaję je recyklingowi - przeróbka na czyściowo zamiast gnicia na wysypisku lub spalenie.

•  

@patoologiaa: firma miała zdaje się przekazywać jakiś procent na nich, ale maly, a w świadomości funkcjonują jako ich kontenery. Swoją drogą ciekawe, że ciągle na bloku wiszą mi różne kartki o zbiórkach ciuchów, na biedne/chore dzieci, a wg. oficjalnej propagandy biednych dzieci juz nie ma.

•  

@WrzeCiOna: @patoologiaa: Jakieś 10 lat temu było tak, że PCK użyczyło jakiejś firmie swoje logo i dostawali za to kasę. Wg mnie spoko układ. Jednak jak wygasła umowa to ta firma nadal korzystała z loga i skończyło się aferą i podejrzliwościami. Od paru lat jest inaczej.

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 15 województw (zobacz mapę). Wszystkie pojemniki są własnością Polskiego Czerwonego Krzyża – zostały kupione za symboliczną złotówkę. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Zbiórka tekstyliów to również wsparcie dla tych osób, które mają problem z utylizacją niepotrzebnych ubrań, butów itp. Nasz projekt wspiera krajową ekologię i pomaga utrzymać czystość w miastach i wsiach.
      http://www.pck.pl/tekstylia/

@ChempyTuj: Podejrzewam, że w przypadku tego kontenera, który miał dane adresowe to było jak skontaktować się z właścicielem i go postraszyć. Na inne nakleili tylko informację i musiały swoje, ustawowe odstać. To wisi na kontenerze z pierwszego zdjęcia:

•  

@marian1881: Miałem kontrakt i pracowałem w tej w/w firmie która była niby PCK. Może jest tak jak mówisz ale w realiach i pracy a funkcjonowaniu jest inaczej bynajmniej w moim regionie. Chodzi mi dokładnie o te kontenery. nie mogę załadować foty. Naprawdę nie mam nic na celu żeby się kłócić wprowadzać w błąd. Kasa idzie do Pana i on ja kosi a czy coś daje na biednych wątpię.

•  

@patoologiaa: Ale mógłbyś konkretniej to opisać, bo nie wiem o co Ci chodzi, a ciekawi mnie to. Przecież ktoś musi obsługiwać logistycznie to przedsięwzięcie i nie będzie robił tego za darmo.

•  

@marian1881: dokładnie tak jak napisałeś, z tym uzyczaniem logo, bylo o tym w prasie. Jeśli mam coś do oddania to nie latam po okolicy wybierajac firmę czy cel z kontenera. Ludzi już to chyba wkurza bo czesto widzę ze ludzie wystawiają coś i nowy wlasciciel sam się znajduje. To tez rodzi patologie. Ale oszczedza czas i ogranicza koszty. Widzialam w tv jakis dokument o uzywanychciuchach, firmy od kontenerow zarabiają też na wysylaniu ciuchów do Afryki. Wkurzajace jest tylko to ich zebractwo na biedne dzieci a potem w szmateksie (w warszawie) daja cene 75zł/kg i cena ciucha jest wyższa niż w sklepie xD

•  

Na kontener pisze PCK lub ecotextil coś takiego chyba ... Ludzie wrzucają tam ubrania. Z myślą biedni dostaną potrzebujący dostaną, lub z myśli mam za dużo leży mi w domu wywalę to. Raz na tydzień w godzinach nocnych przyjeżdża TIR! I wszystko zabiera i wiezie to do firmy która zajmuje się sortowaniem praca tam ludzi jest taka że robią w pampersach (3-4 lata temu) bo nie mogą wyjść tylko trzeba segregować , na ubrania dobre , buty, i ubrania złe, nieraz są osrane obrzygane itp. Są prane metkowane zazwyczaj ceny to max 12-13 jeśli coś jest dobre, chodź czasem np: ktoś wywali futro, skórę,itp cena jest nawet około 100 zł w sklepie z używaną odzieżą to jest kosmos ale są takie ceny. I z tego wszystkiego jest utarg naprawdę kosmiczny cała kasa codziennie(pare kloców) jest wpłaca przez w płatowaty na koto tego pana który zbiera ubrania(tzn. Jego firma). Na jego Imię i nazwisko nie na PCK nie ecotextil może to potem przekazuje gdzieś ale wierzycie w to? bo ja nie. A z jedno sklepu dziennie jest nawet kilka tysięcy zł. JEDEN WIELKI KANT. Mówię to z pewnego źródła nie z kosmosu ale niestety nie podam nazwisk miejscowości itp.
      @marian1881: @WrzeCiOna:

•  

sory za błędy ale muszę szybko pisać w pracy ;)

•  

Na kontener pisze PCK lub ecotextil coś takiego chyba ...

@patoologiaa: I tu jest wielki znak zapytania. Nie jesteś pewien czy to PCK/Ecotextil czy jakieś inne "instytucje", które nic na kontenerach nie piszą. Jeśli to drugie to już głupota ludzi, którzy sobie coś dopowiadają i jeśli ktoś ich oszukał to tylko oni sami.

Nie wiem jak to logistycznie wygląda przy fundacjach, ale zapewne korzystają z pośredników, którzy są w stanie to logistycznie ogarnąć. Ludzie są tacy jacy są i niestety, ale złodziei nie brakuje. Z drugiej strony często jest tak, że ludzie nie rozumieją tego co widzą i błędnie to interpretują. Jeśli masz możliwość to zbieraj dowody, rób zdjęcia, a może za parę lat wykorzystasz to do czegoś dobrego :)

A z trzeciej strony. Nawet jakby na kontenerze było napisane: "wrzucając niepotrzebne ciuchu powodujesz, że się bogacę - właściciel Janusz" to i tak bym te ciuchy wrzucił, bo dbanie o środowisko jest dla mnie bardzo ważne. A że ktoś na tym zarobi? To tylko pogratulować.

•  

@marian1881: Powiem ci tak.. Jest tyle skur na tym świecie że prędzej bym gdzieś w lesie albo w rzece z kulą wylądował niż coś zrobił w/w firmie... Dopóki to coś mnie nie tyczy i nie wpływa na moją rodzinę i jej nie szkodzi to mnie to... Wiem ze może to złe podejście.. Ale szkoda tracić czas na walkę z wiatrakami. Sam pisałeś wzywali szukali właścicieli i tak się buja dalej temat..

•  

@patoologiaa: wiesz, może niektórzy traktują te kontenery jako sposób na obniżenie kosztu wywozu śmieci, w końcu i tak trzeba segregować. ¯\_(ツ)_/¯

•  

@WrzeCiOna: haha no więc na coś się przydają ;)

•  

@patoologiaa: Zrobić raz na jakiś czas właściwe zdjęcie nic Ciebie nie kosztuje. Za parę lat może nie będziesz już tam pracował i nawet anonimowo mógłbyś je wykorzystać.

W Wawie od paru miesięcy się właśnie temat ruszył i być może w parę miesięcy uda się usunąć większość nielegalnych kontenerów. Nawet jak właściciel się do nich nie przyznaje to kontener i tak jest zabierany.

•  

@marian1881:już nie pracuje :) ale to nie oto chodzi u mnie jest ich ze 2-3 na krzyż więc mi nie przeszkadzają tylko irytujące jest to PCK i zbieranie na biednych po prostu tak mnie to wk... ze głowa mała. Wspieramy patole i nieróbstwo ubrania też dawajmy za darmo co tam ;)

•  

@patoologiaa: polemizowalabym z tym nierobstwem, nikt ci nie da ciucha bo ogarniecie rozmiarowki, stylowki itp to by byla mega biurokracja. U nas nie ma takich odpowiednikow amerykańskiej armii zbawienia, gdzie bezdomni oddawali ciuchy zeby potem tanio kupic inne wyprane :). U nas segregują na lepszy i gorszy sort. Ten lepszy kupujesz potem na wagę za cenę zlota ( ͡° ͜ʖ ͡°)