Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: W ramach ujednolicania durnych, nielogicznych, niespójnych i zdupywziętych zasad -- Na Wrzeszczu, Na Jasieniu, Na Ujeścisku, Na Oliwie, Na Przymorzu, Na Brzeźnie.

No chyba, że zgodzimy się na uniwersalne, obiektywne i weryfikowalne kryteria kiedy "na" a kiedy "w/we", które będą obowiązywały wszystkie dzielnice. ¯\_(ツ)_/¯
@wytrzzeszcz: Odmiana przez przypadki
Miejscownik (o kim/o czym): Wrzeszczu
Przyimek "w" rozszerzasz do "we", gdyż Wrzeszcz ma w nagłosie grupę spółgłoskową rozpoczynającą się od spółgłoski "w" lub "f". W tym przypadku masz W jak Wrzeszcz

Dwa przykłady
W dzielnicy Wrzeszcz w Gdańsku
We Wrzeszczu

Wrzeszcz.... I tak Cię nikt nie usłyszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tx10:
Czyli mówimy:
W Jasieniu (oddzielna miejscowość do 1973)
W Ujeścisku (1973)
W Szadółkach (1973)
W Zaspie (1914)
W Przymorzu (1926)
W Kokoszkach (jakoś po wojnie)
W Chełmie (1814)
W Złotej Karczmie (1954)
W Matarni (1973)

Bo właśnie to miałem na myśli pisząc "No chyba, że zgodzimy się na uniwersalne, obiektywne i weryfikowalne kryteria kiedy "na" a kiedy "w/we", które będą obowiązywały wszystkie dzielnice. "

Czy może teraz będziesz wymyślał kolejne
@Vojtazzz:
Akurat w tym przypadku to w ogóle nie ma żadnej reguły. Jest tylko zdupywzięte "We Wrzeszczu, bo Wrzeszcz był wcześniej osobną miejscowością, ale ta reguła tyczy się tylko Wrzeszcza a innych dzielnic, które wcześniej były osobną miejscowością to już nie dotyczy, tylko Wrzeszcza".
Co właściwie sprowadzą całą argumentację to "poprawna forma to "We Wrzeszczu", bo tak!".
@tx10 Nic tu nie ma ciekawego. Forma "na Wrzeszczu" wcale nie rośnie w siłę, bo mówią tak tylko przyjezdni, a po prostu tych jest więcej. Do tego z tymi wsiami podają przykład Wrzeszcza i Przymorza, czyli wzajemnie wykluczających się form na i w.

Ten temat był już przeorany nie raz i nie dwa, nawet kiedyś napisałem w tej sprawie do traktowanego przez wielu jak wyrocznię prof. Bańko i nie raczył niestety odpisać.
@tx10:
Już ten artykuł kiedyś komentowałem -- to jest wciąż argument "We Wrzeszczu, bo Wrzeszcz był wcześniej osobną miejscowością, ale ta reguła tyczy się tylko Wrzeszcza a innych dzielnic, które wcześniej były osobną miejscowością to już nie dotyczy, tylko Wrzeszcza", bo Pani Kamila całkowicie ignoruje kwestię innych dzielnic, które, tak samo jak Wrzeszcz, były wcześniej osobnymi miejscowościami -- co przytoczyłem wyżej.

https://www.wykop.pl/wpis/31415239/gdansk-jezykiobce-jezykpolski-jako-sledz-zawsze-mo/#comment-111363219

Nawet nie wybroni się argument, że to zależy od