•  

  Artykuł z głównej z kwantowo.pl wywołał u mnie nadzieję, że będzie można się do niego odnosić, gdy znowu ktoś będzie pisał bzdury o Wielkiej Piramidzie i Egipcie ogólnie. Niestety się zawiodłem, bo autor prześlizguje się po tematach i postanowiłem napisać własny. A przynajmniej pierwszą część ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Dlaczego faraonowie^ budowali piramidy?

  Poza kontekstem religijnym, odpowiedź w wymiarze ludzkim jest dość prosta. Bo mogli. Okres, gdy budowali piramidy w Gizie to szczyt potęgi Starego Państwa. Po podbojach całej podbijalnej okolicy przez Snofru państwo było bajecznie bogate.

  Paradoksalnie koszty ich budowy tak bardzo nadwyrężyły gospodarkę Egiptu, że władza faraonów uległa osłabieniu na rzecz kapłanów, a następnie zarządców nomów("województw") żeby w efekcie tego po 300 latach doprowadzić do upadku Starego Państwa. Dopiero w okresie Średniego Państwa - prawie tysiąc lat później - Egipt powrócił do stabilności i bogactwa z czasów budowy piramid w Gizie.

  Skąd się się wzięły piramidy?

  Piramidy to bezpośrednia ewolucja z mastab, które zaczęły się pojawiać już za I dynastii u zarania cywilizacji egipskiej. Mastaba to budowla przypominająca dom, obudowująca szyb ziemny z komorą grobową. Chociaż te należąca do władców przypominały raczej pałace niż domy. Archeolodzy uważają, że pierwsza piramida powstała "przypadkiem", gdy któryś władca uznał, że jest to zbyt mało okazały dla niego grobowiec i nakazał dobudowywać kolejne piętra. Tak powstała piramida schodkowa.

  Ciekawa w tym kontekście jest Mastaba 3038(~2900 p.n.e.) z I dynastii należąca do króla Andejiba, gdyż była przebudowywana 2 razy, prawdopodobnie za jego życia. Pierwotnie była standardową mastabą z płaskimi ścianami, następnie została obudowana schodkami tworząc pierwszą jednokondygnacyjną piramidę schodkową, aby ponownie zostać przebudowaną do płaskiego frontu.

  Za pierwszą prawdziwą egipską piramidę schodkową uznaje się piramidę wybudowaną przez Imhotepa^^ dla Dżosera. Ukończona została około 2648 roku p.n.e. Od tej pory chyba wszyscy władcy aż do piramid w Gizie i bardzo wielu później jako grobowce wybierali właśnie te budowle. Warta odnotowania jest tutaj też piramida łamana Snofru, przy której obliczeniach poszło coś nie tak i nie schodzi się majestatycznie ku górze, tylko w połowie zmienia się jej kąt nachylenia. Egipscy inżynierowie nie byli nieomylni.

  Niestety nadal powszechnym mitem jest to, że piramidy były budowane przez niewolników. Otóż nic bardziej mylnego. Piramidy budowane były przez obywateli Egiptu. Więcej można dowiedzieć się tutaj, z obszernego artykułu na ten temat.

  Kto zbudował Wielką Piramidę?

  Bez wątpienia Wielką Piramidę zbudował Chufu, są na to 3 bezpośrednie, imienne dowody z tego okresu:
  1. Inskrypcja z kartuszem odnaleziona wewnątrz ścian na jednym z bloków, pozostawiona przez budowniczego.
  2. Pieczęć odnaleziona w 1839 roku wewnątrz piramidy.
  3. Dziennik Merera, najstarszy znany zapisany papirus, w którym brygadzista jednej z brygad prowadził notatki z przewozu wapienia użytego do jej okładziny.

  Dziennik jest tutaj szczególnie interesujący, bo to "jeszcze gorące" znalezisko z 2013 roku, ciekawskich odsyłam do tekstu oraz do znaleziska na ten temat.
  Tekst wraz z opracowaniem: https://www.dropbox.com/s/hwrvxjkilwlwd69/1705_Tallet.pdf?dl=0
  Znalezisko z fajnym dokumentem na ten temat: https://www.wykop.pl/link/4379053/tajemnice-piramid-stan-aktualnej-wiedzy-o-piramidach/

  Dlaczego piramidy są puste?

  Piramidy zostały ograbione niedługo po ich wybudowaniu. Kilka akapitów wcześniej pisałem, że ich budowa doprowadziła do upadku gospodarki, a w końcu państwa. Nie wiemy, kiedy dokładnie zostały obrabowane, ale być może w trakcie Pierwszego Okresu Przejściowego, gdy Egipt ogarnął chaos i wojny domowe. Być może nawet wcześniej.

  Istnieje również hipoteza, że właśnie ze względu na rabusiów przeniesiono gdzieś mumie faraonów w bezpiecznie miejsce do innych grobowców, ale nie ma na to jak do tej pory potwierdzenia. Kto wie, może uda się je jeszcze odnaleźć?

  Kiedy przestano budować piramidy?

  Ostatnie piramidy powstawały ok. 600 roku p.n.e. Budowane były przez kuszycką XXV dynastię na terenie dzisiejszego Sudanu. Więcej na ten temat tutaj

  Uwagi ogólne

  Warto zauważyć, że w momencie, gdy powstaje piramida Dżosera na terytorium Egiptu państwowość rozwija się od 1500 lat, a od 600 lat można mówić o istnieniu państwa tak jak je rozumiemy dzisiaj. W tym okresie powstają pierwsze duże budowle: pałace, świątynie, mastaby.

  ^ Faraon to tytuł pojawiający się dopiero ok. 1500 roku p.n.e. w Nowym Państwie ale żeby nie mieszać w głowie będę go używać przy Starym Państwie.
  ^^ Legenda Imhotepa jako genialnego inżyniera i matematyka tak bardzo się rozwinęła, że 2000 lat później Egipcjanie uznali go za boga.

  Jeśli będzie zainteresowanie, to może napiszę jeszcze jeden wpis o samej budowie piramid lub ogólnie o technologii egipskiej, ale to będzie wymagało szerszego researchu i przygotowania do wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na zdjęciu piramida łamana Snofru.

  #historia #ciekawostkihistoryczne #starozytnosc #egipt #gruparatowaniapoziomu #archeologia #ciekawostki

  źródło: zabytkiegiptu.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement